Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Zaključci sa održane TAIEX radionice na temu „Borba protiv nasilja nad ženama i nasilja u porodici“

Objavljeno: 27.11.2015. 23:26 Autor: PR služba

Ministarstvo za ljudska i manjinska prava preko programa TAIEX-a (Instrument tehničke podrške i razmene informacija) Evropske Komisije organizovalo je radionicu na temu „Borba protiv nasilja nad ženama i nasilja u porodici“ koja je održana 26. i 27. novembra 2015. godine u Podgorici.

Cilj radionice je bio da se pruži podrška nadležnim organima u preduzimanju adekvatnih mjera u sprječavanju i suzbijanju nasilja nad ženama i nasilja u porodici u skladu sa Konvencijom Savjeta Evrope o sprečavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u Poridici- Istanbulskom konvencijom, koju je Vlada Crne Gore ratifikovala i koja je stupila na snagu 1. avgusta 2014. godine.

Radionica je organizovana za  predstavnike/ce Ministarstva za ljudska i manjinska prava, predstavnike/ce Ministarstva rada i socijalnog staranja - centara za socijalni rad, predstavnike/ce Uprave policije, nosioce/teljke pravosudnih funkcija – tužioci/teljke, sudije/tkinje i predstavnike/ce nevladinih organizacija i međunarodnih organizacija.

Na radionici su imali prezentacije ekseprti/kinje: g-đa Karolina Vrethem, savjetnica za politiku rodne ravnopravnosti u Generalnom direktorat Evropske Komisije za proširenje i susjedsku politiku, g-đa Marjatta Hiekka, pravna savjetnica i glavna pregovaračica za Istanbulsku konvenciju iz Ministarstva inostranih poslova u Finskoj, g-đa Branka Žigante Živković  sutkinja iz visokog prekršajnog suda iz Hrvatske, g-đa Sanja Gospodinović i g-đa Ana Kodrić policijske službenice iz Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Hrvatske,  g-đa Barbara Stelmaszek iz NVO-a “WAVE mreža – Žene protiv nasilja u  Evropi” iz Austrije i g-din Kristaps Petermanis savjetnik  za rodnu ravnopravnost iz Evropskog instituta za rodnu ravnopravnost (EIGE).   

Nakon dvodnevnog rada na radionici,  donešeni su sledeći zaključci:

Neophodno je nastaviti sa kampanjama i podizanjem svijesti o rodno zasnovanom nasilju kao problemu kršenja ljudskih prava, i predstavljati zakonske i institucionalne mehanizme za borbu protiv nasilja nad ženama i nasilja u porodici.

Neophodno je nastaviti sa usklađivanjem zakonodavnog okvira u skladu ciljevima i pricipima i obavezama koji su dati  u Konvenciji Savjeta Evrope o sprečavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u Poridici- Istanbulskom konvencijom.

Neophodno je koristiti najbolje prakse iz regiona i EU.

Neophodno je preduzeti  sve mjere da se primarni počinilac nasilja adekvatno kazni, a žrtva nasilja adekvatno zaštiti, uz rodno senzibilisan pristup primjeni zakonskih normi.

Neophodno je nastaviti sa jačanjem multidisciplinarne i multisektorske saradnje uz saradnju sa NVO sektorom, i razvijati koordinirane akcione planove, programe i strategije.

Neophodno je formirati bazu podataka o nasilju nad ženama i porodičnom nasilju sa pouzdanim i uporedivim podacima.

Olakšati pristup žrtvama nasilja prilikom ostvarivanja prava na socijalnu zaštitu.

Ministarstvo za ljudska i manjinska prava

 

 

 

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?