- Vlada Crne Gore
Regionalna konferencija u Beogradu: Filantropija n...
Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva
Regionalna konferencija u Beogradu: Filantropija na Zapadnom Balkanu i Turskoj: „Investiranje u budućnost“
Objavljeno: 30.11.2015. • 23:51 Autor: Kancelarija za saradnju sa nevladinim organizacijama
U organizaciji Regionalne kancelarije TACSO (tehnička podrška organizacijama civilnog društva) projekta sa sjedištem u Sarajevu, u Beogradu (Srbija) je, od 24. do 27. Novembra 2015. održana regionalna Konferencija: Filantropija na Zapadnom Balkanu i Turskoj: Investiranje u budućnost.
Glavni cilj TACSO projekta je kontinuirani doprinos procesu i promjenama u zemljama Zapadnog Balkana i Turskoj, kako bi se unaprijedili kapaciteti organizacija civilnog društva, kao i podrška uspostavljanju okruženja koje će obezbijediti veće mogućnosti za održivost organizacija civilnog društva i doprinos društvima u cjelini. U skladu sa tim, TACSO je prepoznao filantropiju, kao mogućnost za postizanje prepoznatog cilja, pa je i organizovao pomenutu konferenciju. Na skupu su učestvovali predstavnici različitih zainteresovanih strana („stakeholders“),od odgovornih za pravni okvir za filantropiju, preko organizacija civilnog društva koje imaju iskustva u vezi sa filantropijom, do korporativnih i/ili individualnih donatora i medija.
Konstatovano je da izazovi u vezi sa ovom temom variraju od legislative, koja bi trebala da motiviše i stimuliše filantropiju i prepoznavanje kulture davanja u opštekorisne svrhe, preko izgradnje kapaciteta organizacija civilnog društva da svoje zajednice uvjere da imaju znanja i sposobnosti da doprinesu razvoju zajednice, zatim građenja odgovarajućih kontakata sa mogućim donatorima, do saradnje sa medjima i unaprjeđenja percepcije javnosti o filantropiji.
Konferenciji su iz Crne Gore prisustvovali: Danka Latković (Kancelarija za saradnju s nevladinim organizacijama), Marko Vukašević i Velibor Damjanović (Ministarstvo finansija), Anica Maja Boljevic (Fond za aktivno građanstvo), Marijana Bojanić (TV Vijesti), Kristina Škanata (PORTO Montenegro), Miloš Marković (Aktivna zona-Cetinje), Ana Novaković i Marina Vujačić (Centar za razvoj nevladinih organizacija) i Goran Djurović (TACSO kancelarija u Crnoj Gori).
Organizaciju Konferencije pomogla je fondacija Catalyst Balkans iz Beograda, koja se bavi podrškom razvoju i unaprijeđenju filantropije, te razmjeni znanja u filantropskoj zajednici u Albaniji, Bosni i Hercegovini, Hrvatskoj, Kosovu, Makedoniji, Crnoj Gori i Srbiji. Strateški pravci djelovanja Fondacije podrazumijevaju sakupljanje, analizu, objavljivanje i promociju podataka o filantropskom davanju, testiranje i razvoj novih alata za davanje, konsultantske usluge i promociju filantropije.
Catalyst Balkans je prezentirao zanimljive rezultate istraživanja o filantropiji u zemljama Zapadnog Balkana i Turskoj u 2014 godini, na osnovu objavljenih informacija u medijima, sa specifičim podacima o ukupnim davanjima po zemlji, odnosu korporativnih i indidvidualnih davanja, te strukturi primalaca ovih davanja. Ilustracije radi navodimo samo jedan od podataka, a to je da je u Crnoj Gori 2014. godine donirano 3.2 miliona eura, i kao četvrta se nalazi na sredini liste po količini doniranih sredstava, a ispred su Srbija sa 18.44, BiH sa 6.91, Kosovo sa 3.5 miliona eura, a poslije CG su Makedonija sa 2.80, Turska sa 2.26 i Albanija sa 1.28 miliona eura.
Na skupu je ocijenjeno da se stanje u Crnoj Gori, ne razlikuje značajnije od stanja u regionu generalno, da ima dosta otvorenih pitanja, prije svega u odnosu na poreske propise, ali da svakako treba raditi na promovisanju davanja u opštekorisne svrhe. Ocijenjeno je, takođe, da je pored poreskih, neophodno ovo pitanje sagledati i kroz prizmu ostalih zakona od značaja za razvoja filantropije kao što su Zakon o volonterskom radu – npr. korektura bi se odnosila na omogućavanje privrednim društvima da budu organizatori volonterskog rada, čime bi se doprinijelo razvoju korporativne filantropije, te Zakon o nevladinim organizacijama, sa kojim bi trebalo uskladiti poreske propise, po pitanju povećanja broja oblasti od opšteg interesa u koje bi se davanja tretirala kao priznati rashod. U tom kontekstu istaknuto je da je Strategijom razvoja NVO u Crnoj Gori predviđena izmjena poreskih propisa u smislu proširenja pomenutih oblasti u koje se davanja priznaju kao rashod.
Osim pomenutog, bilo je riječi i o postojećim i inovativnim praksama u mobilizaciji lokalnih resursa, o tome kako poboljšati saradnju sa medijima, kako podstaći strateško davanje, kako poboljšati percepciju javnosti i regionalnu saradnju. Konstatovano da je tranparentnost procesa davanja za opšte dobro od posebnog značaja, posebno za sticanje i unaprjeđenje povjerenja u donatorske akcije i organizatore doniranja, da je neophodna edukacija svih aktera, a posebno građana, te da treba osmisliti što lakše načine doniranja, kako bi donatorske akcije bile uspješne.
Prije početka Konferencije, održana je zatvorena sesija za predstavnike vladinih institucija zemalja Zapadnog Balkana i Turske, u organizaciji Kancelarije za saradnju sa civilnim društvom Vlade Republike Srbije, posvećena razmjeni mišljenja o Gov2Gov platformi- koja bi trebalo da posluži kao alatka/način na koji bi institucije regije Zapadnog Balkana mogle da razmijene iskustva koja se odnose na stvaranje podsticajnog okruženja za razvoj civilnog društva. Moto Platforme je: dijalog, saradnja, partnerstvo, razvoj i raznovrsnost.
Na inicijativu BCSDN-Balkanske mreže za razvoj civilnog društva, sa sjedištem u Skoplju (Makedonija), predstavnici vladinih institucija zemalja Zapadnog Balkana i Turske, imali su još jedan poseban sastanak, koji se odnosio na inicijalnu razmjenu mišljenja i ideja o osmišljavanju vladinog mehanizma samoprocjene u vezi stvaranja podsticajnog okruženja za razvoj civilnog društva. Na sastanku je predstavljena početna ideja BCSDN-a i ECNL-a (Evropski centar za neprofitno pravo) u vezi sa kreiranjem efikasnih i primjenljivih metoda samoprocjene za praćenje stvaranja podsticajnog okruženja za razvoj organizacija civilnog društva na nacionalnom nivou, a vezano za Matricu za praćenje stvaranja podsticajnog okruženja za razvoj organizacija civilnog društva i EU smjernice za podršku civilnom društvu u zemljama proširenja 2014-2020.
IZ KANCELARIJE ZA SARADNJU S
NEVLADINIM ORGANIZACIJAMA
Vezani članci:
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?