- Vlada Crne Gore
Ministarstvo prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine Kvalitetna zaštita životne sredine preduslov dalje...
Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva
Kvalitetna zaštita životne sredine preduslov daljeg dinamičnog razvoja Crne Gore
Objavljeno: 01.12.2015. • 01:35 Autor: Ministarstvo održivog razvoja i turizma
Crna Gora želi da ubrza održivi razvoj, uz odlučnost da pitanjima zaštite životne sredine dâ visok prioritet u realizaciji ključnih razvojnih politika, poput turizma, energetike, poljoprivrede i saobraćaja, saopštio je ministar održivog razvoja i turizma Branimir Gvozdenović tokom sastanka sa evropskim komesarom za životnu sredinu Karmenuom Velom u sjedištu Evropske komisije danas u Briselu.
Konstatujući da je kvalitetna i održiva zaštita životne sredine preduslov dinamičnog ekonomskog razvoja Crne Gore, ministar Gvozdenović je upoznao evropskog komesara sa dinamikom izrade sveobuhvatne nacionalne strategije čiji je cilj usvajanje zahtjevnih evropskih standarda iz ove oblasti.
Komesar Vela je pozdravio aktivnosti na izradi nacionalne strategije, naglašavajući značaj ovog strateškog dokumenta kao osnove za transpoziciju evropskog zakonodavstva i njegovu uspješnu primjenu. Ocijenio je veoma pozitivnim inkluzivni pristup vlade i tijesnu međuresorsku komunikaciju prilikom izrade strategije, kao i intenciju uključivanja predstavnika civilnog sektora i privrede u široke društvene konsultacije o ovoj veoma kompleksnoj i zahtjevnoj temi.
Ministar Gvozdenović je ukazao da je Crna Gora, u kojoj zaštićene oblasti čine jednu četvrtinu ukupne državne teritorije, svjesna da nema dinamičnog ekonomskog razvoja, a naročito ne razvoja održivog turizma, bez ozbiljne posvećenosti i velikih ulaganja u zaštitu životne sredine.
Ministar je saopštio da je usvajanje evropskih standarda i ostvarenje visokog stepena zaštite životne sredine od presudnog značaja za ostvarenje projekcija turističkog razvoja, po kojima se očekuje da Crna Gora do 2025 više nego udvostruči trenutni broj turističkih posjeta, uz povećanje udjela turizma u BDP-u sa trenutnih 20% na čak 31%. U tom smislu, izrazio je zahvalnost na dosadašnjoj stučnoj i finansijskoj podršci Evropske komisije, uz očekivanje da će evropski eksperti nastaviti da podržavaju napore ukupne crnogorske javne administracije u dostizanju visokih evropskih standarda zaštite životne sredine u svim sektorskim politikama.
Komesar Vela se složio sa konstatacijom da je kvalitetna zaštita životne sredine preduslov ekonomskog razvoja, izražavajući punu spremnost Evropska komisije da Crnoj Gori ponudi svu raspoloživu pomoć u ostvarivanju standarda propisanih evropskim zakonodavstvom.
Ministar održivog razvoja i turizma susreo se danas takođe sa šefom jedinice za Crnu Goru u Evropskoj komisiji Dirkom Langeom i poslanicom Evopskog parlamenta iz partije zelenih Teri Rentke.
Sa gospodinom Langeom je bilo riječi o daljoj dinamici ispunjavanja uslova za otvaranje pregovaračkog poglavlja 27. Ministar je saopštio da će puna primjena evropskih standarda u ovoj oblasti zahtijevati velike investicije u oblasti zaštite životne sredine, za koje će Crnoj Gori biti neophodna podrška Evropske unije. Lange je pozdravio napore koje Ministarstvo održivog razvoja i turizma čini u pravcu pripreme sveobuhvatne i kvalitetne nacionalne strategije iz oblasti životne sredine i izrazio spremnost Evropske komisije da podrži napore Crne Gore u ovom pravcu.
Tokom susreta sa europoslanicom Rentke, ministar je predstavio napredak ostvaren u unapređenju stanja zaštite životne sredine u Crnoj Gori, sa naročitim naglaskom na pronalaženje najboljeg modela održive zaštite područja ulcinjske Solane. Ukazao je na značaj odluke da upravljanje područjem Solane bude povjereno Nacionalnim parkovima Crne Gore, čime je država nedvosmisleno afirmisala svoje opredjeljenje da obezbijedi visok nivo zaštite ovog područja posebne prirodne vrijednosti. Naveo je da će dalji koraci biti usmjereni na pronalaženje održivog rješenja i utvrđivanja oprimalnih nivoa zaštite za navedeno područje.
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?