Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Eksperti nacionalnih kodifikacionih biroa Bugarske i Francuske u posjeti Direkciji za standardizaciju i kodifikaciju

Objavljeno: 11.12.2015. 22:38 Autor: mod

mod Eksperti nacionalnih kodifikacionih biroa Bugarske i Francuske boravili su protekle dvije sedmice u Podgorici, kao gosti Direkcije za standardizaciju i kodifikaciju Ministarstva odbrane. Riječ je o pripremama za punopravno učešće Crne Gore u NATO kodifikacionom sistemu, koje se obavljaju nakon dobijanja poziva za članstvo Crne Gore u NATO.

Osnovna tema aktivnosti sa Peterom Ivanovom i Aleksandrom Marinovom iz Bugarske bilo je napredno korišćenje softverskog sistema BULCOD. Tom prilikom realizovana je praktična obuka i ukazano na postupke prilikom dostavljanja međunarodnih transakcija za registrovanje Crne Gore kao korisnika strane opreme (LAU transakcija), kao i registrovanje proizvođača iz Crne Gore koji proizvode opremu i dijelove opreme za koje su već određeni NATO skladišni brojevi (LAR transakcija).

Dati su i praktični savjeti za poboljšanje komunikacije sa NATO Agencijom za nabavke i snabdijevanje NSPA kao nosiocem NATO kodifikacionog sistema, kao i za efikasnije korišćenje NATO sistema za razmjenu kodifikacionih podataka NATO Mail Box System.

Sa bugarskim ekspertima je dogovorena saradnja za sljedeću godinu u cilju efikasnijeg ispunjenja uslova tokom pristupnog perioda.
U okviru tehničke podrške NCB Francuske, Pier-Iv Gurio, nekadašnji predsjedavajući tehničkog NATO Komiteta bio je po drugi put u posjeti, u cilju ocjene sposobnosti kodifikacije po NATO standardima u Ministarstvu odbrane. Detaljno su analizirani dostignuti rezultati u prihvatanju NATO standarda kodifikacije i njihove implementacije u nacionalni Pravilnik o kodifikaciji, zatim realizacija i planiranje obuke kodifikatora, planovi za implementaciju kodifikacione klauzule u ugovore o nabavci opreme, potreba za korekcijom partnerskog cilja G 5300 (Upravljanje lancem snabdijevanja), kao i druga pitanja iz oblasti organizacije i realizacije poslova kodifikacije u Ministarstvu odbrane.

Drugi dio aktivnosti se odnosio na poboljšanje kvaliteta međunarodnih transakcija i korišćenja servisa NABS.
Realizovana je i radna posjeta Luci Bar. Tom prilikom, direktor Sektora za razvoj i operativne poslove doc. dr Deda Đelović predstavio je mogućnosti Luke i istakao dobru saradnju sa Ministarstvom odbrane i Mornaricom VCG. Dejan Novović, rukovodilac Poslova razvoja, i Duško Malović, lučki oficir bezbjednosti, govorili su o bezbjednosti u kontekstu upotrebe savremenih sredstava video-nadzora. Gurio je prezentovao značaj kodifikacije za Francusku i njenu ulogu u podršci razvoja kodifikacije među zemljama partnerima i članicama Mediteranskog dijaloga. Istaknuti su značaj i benefit posjedovanja NCAGE koda za Luku Bar i njene vidljivosti u NMCRL globalnoj bazi podataka. Takođe je govoreno o potencijalima HNS kataloga sposobnosti Crne Gore, u slučaju potrebe za pružanje usluga zemlje domaćina. Gurio je posjetio i spomen obilježje poginulim mornarima francuske kontratorpiljerke DAG koja je potonula 24. februara 1915. godine u misiji zaštite transporta hrane za crnogorsko stanovištvo i vojnike.
Na kraju posjete, eksperti obje zemlje su izrazili zadovoljstvo organizacijom procesa kodifikacije i postignutim rezultatima u obuci pripadnika Direkcije. Istaknuto je uvjerenje da će Ministarstvo odbrane na kraju pristupnog perioda biti u potpunosti spremno za punopravno učešće u NATO kodifikacionom sistemu i da već sada odgovara većini zahtjeva koji se postavljaju pred NATO zemlje članice u procesu kodifikacije i međunarodnih transakcija.

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?