- Vlada Crne Gore
Održana tri skupa na temu „Sistem obezbjeđenja kva...
Održana tri skupa na temu „Sistem obezbjeđenja kvaliteta u radu nevladinih organizacija u Crnoj Gori”
U skladu sa Akcionim planom Strategije razvoja nevladinih organizacija u Crnoj Gori 2014.-2016. godine, održana su tri okrugla stola na temu „Sistem obezbjeđenja kvaliteta u radu nevladinih organizacija u Crnoj Gori”, i to 2. februara u Budvi, 3. u Bijelom Polju i 4. u Podgorici.
Organizatori skupova, kojima je cilj bio promovisanje sistema upravljanja kvalitetom u radu NVO, bili su Kancelarija za saradnju s nevladinim organizacijama, TACSO Kancelarija u Crnoj Gori (organizaciona i finansijska podrška) i CRNVO- Resursni centar za nevladine organizacije u Crnoj Gori.
Na skupovima je učestvovalo preko 100 predstavnika NVO, desetak predstavnika državnih organa, među kojima i devet članova Savjeta za razvoj NVO, a skupu u Bijelom Polju prisustvovala je i predsjednica Savjeta ministarka Marija Vučinović.
Uvodničari/ke na skupovima su bili/e Goran Đurović, (TACSO Kancelarija), Danka Latković (Kancelarija za saradnju s NVO) i Ana Novaković (CRNVO) a pojam standarda, procesa sertifikacije, te važnosti sistema upravljanja kvalitetom za civilni sektor, predstavili su kroz prezentacije predstavnici Instituta za standardizaciju Crne Gore Miodrag Perović (direktor Instituta) i Danka Tiodorović (stručna saradnica za kvalitet i sertifikaciju), te Tina Divjak (CVNOS, Slovenija).
TACSO Kancelarija je promovisanje ove teme započela još 2011. godine, održavanjem konferencije o sistemu obezbjeđenja kvaliteta, što je, po riječima Gorana Đurovića bilo motivisano potrebom da nevladin sektor treba da razmišlja o kvalitetu usluga koje pruža u cilju kontinuiranog razvoja organizacija i poboljšanja svog imidža, tako da je ova tema prvenstveno usmjerena na organizacije koje pružaju usluge, uz paralelu da i javna uprava treba da se pozabavi pitanjem uvođenja sistema kvaliteta u svoj rad.
Ana Novaković je navela da se CRNVO posljednjih 16 godina intenzivno bavi izgradnjom kapaciteta organizacija civilnog društva, te da je nedavno postao Resursni centar nevladinih organizacija u Crnoj Gori. Smatra da su NVO spremne za sistemske promjene, odnosno da je došlo vrijeme da unaprijede svoj rad i isti usklade sa međunarodnim standardima, dokazivanjem kvaliteta svog djelovanja putem dobijanja sertifikata od strane nezavisnog nadležnog tijela, što utiče i na povjerenje građana u rad NVO. Informisala je da je CRNVO u procesu konstituisanja četiri „regionalna“ resursna centra za nevladine organizacije, i to u Herceg Novom (NVO Nada), Ulcinju (NVO Novi horizonti), Bijelom Polju (NVO Bjelopoljski demokratski centar) i Pljevljima (NVO Bonum), radi stvaranja uslova za adekvatniju podršku izgradnji kapaciteta lokalnih organizacija, obuke zaposlenih, olakšavanja funkcionisanja i sl, a posebno je istakla da će ovi centri biti dodatno edukovani i za uvođenje standarda kvaliteta u rad NVO.
Miodrag Perović, je naveo da u Crnoj Gori postoji potrebna legislativna i institucionalna infrastruktura-usklađena sa međunarodnim i evropskim standardima i propisima (2007. godine donijet Zakon o standardizaciji i osnovan Institut, 2011. osnovano Crnogorsko sertifikaciono tijelo (SeTi.ME), te da je Institut nadležan za donošenje crnogorskih standarda (14.300 standarda od osnivanja), a Sertifikaciono tijelo za proces sertifikacije (ocjenjivanje usaglašenosti sa konkretnim standardom) i izdavanje sertifikata kao i sprovođenje obuka o tumačenju i primjeni zahtjeva standarda. Sa žaljenjem je saopštio da je broj od samo 150 pravnih subjekata u Crnoj Gori koji su dobili sertifikate do sada, izuzetno mali, pa je pozvao prisutne da koriste potencijale Instituta (www.isme.me) i Sertifikacionog tijela (www.seti-me.com), kao neutralne i kompetentne organizacije, kako bi se bliže upoznali sa sistemom standardizacije i sertifikacije. Međutim, istakao je da je Institut prepoznao značaj nevladinih organizacija u sistemu standardizacije, pa je u rad osam, od 16 tehničkih komiteta za utvrđivanje standarda, uključio predstavnike NVO.
Danka Tiodorović je predstavila ISO 9001, najviše korišćeni međunarodni standard u svijetu (preko milion kompanija i organizacija u 170 zemalja svijeta je sertifikovano za ISO 9001), kojim se definiše kvalitet upravljanja, a koji je primjenljiv na sve organizacije bez obzira na vrstu, veličinu i djelatnost. Objasnila je da sertifikat predstavlja dokaz o ispunjenosti zahtjeva određenog standarda, koji se dobija od strane nadležnog tijela, nakon sprovedenog postupka sertifikacije. Međutim, sertifikacija nije obavezna, već se standard može koristiti samostalno radi poboljšanja načina rada, bez formalne sertifikacije. Dakle, odluka zavisi od menadžmenta organizacije, ali treba imati u vidu i to da neki donatori mogu zahtijevati posjedovanje odgovarajućeg sertifikata prlikom apliciranja.
Tina Divjak je predstavila ključne nalaze komparativne analize „Sistem obezbjeđenja kvaliteta za organizacije civilnog društva u Crnoj Gori“ (možete je preuzeti ovdje), predstavljajući četiri osnovna modela sistema obezbjeđenja kvaliteta za NVO, a posebno slovenački, koji bi mogao biti primjenljiv i na NVO u CG. Ovaj model je baziran na ISO 9001, ali prilagođen za NVO i lokalne uslove, i predstavlja nacionalni standard-ne međunarodni. Cijeni da bi najnovije izdanje ISO - MEST EN ISO 9001:2016, koji su detaljnije predstvili predstavnici Instituta, u kombinaciji sa slovenačkim modelom, koji bi se koristio za tumačenje, bilo dobro rješenje za NVO u Crnoj Gori.
Učestvujući u diskusiji, Prof. Milan Perović, predsjednik Upravnog odbora Instituta naglasio je da uvođenje standarda i standardizacije, iako dobrovoljno, vodi kvalitetnijem pružanju usluga i efikasnijem i efektivnijem upravljanju organizacijom, stvaranju podloge za bolju saradnju sa javnim i privatnim sektorom, te rješavanju sve većih zahtjeva koji se postavljaju pred NVO. Skrenuo je pažnju na brojne benefite koje organizacije ostvaruju dobijanjem sertifikata nakon ispunjenih zahtjeva određenih standarda, kao što su veća transparentnost, unaprjeđenje kvaliteta rada, bolje upravljanje rizicima, povećano povjerenje građana i donatora, a time i kredibilitet same organizacije. Na pitanja učesnika o tome da li će se sistem sertifikacije primjenjivati i u javnom sektoru, kazao je da je nedavno urađen standard o radu Vlade i standard o glasanju, te da bi uvođenje ove prakse od strane državnih institucija bilo dobar primjer koji utiče i na nevladin sektor, ali i obrnuto- uvođenje prakse standardizacije od strane NVO će uticati na državne institucije da inteziviraju aktivnosti u pravcu ispunjavanja zahtjeva iz pomenutih procesa. Takođe je naveo da je jedino Ministarstvo saobraćaja “sertifikovalo” svoj rad, i naglasio važnost obuka i osposobljavanja onih koji će doprinijeti razvoju prakse i većoj primjeni postojećih standarda u cilju investiranja u razvoj kapaciteta organizacija.
Većina učesnika je bila zainteresovana za način na koji NVO koje nemaju izgrađene finansijske i kadrovske kapacitete mogu dobiti sertifikate, zatim koliko košta postupak dobijanja sertifikata, koji su benefiti, da li će se sistem evalucije upravljanja kvalitetom primjenjivati i u javnom sektoru. Bili su zadovoljni prezentovanim informacijama koje su ocijenili korisnim i saglasili se sa rečenim da standardizacija može pospješiti kvalitet djelovanja organizacija.
Na kraju sva tri skupa, učesnicima je predloženo da, nakon boljeg upoznavanja sa sadržajem komparativne analize i ponuđenim modelima, svoje prijedloge i sugestije vezane za odabir modela koji smatraju najpogodnijim za NVO u Crnoj Gori pošalju na e-mail info.me@tacso.org
Danka Latković, je naglasila da je cilj održanih skupova bio povećanje informisanosti o standardizaciji i sertifikaciji kao važnoj i kompleksnoj temi, te da je bitno ne vršiti pritisak na NVO, ali svakako doprinijeti da one razumiju i shvate da su odgovorne za svoj razvoj, a ne neko drugi, te da uvođenje međunarodno priznatih standarda, predstavlja jedan od mogućih načina na koji organizacija može postati konkurentnija na tržištu pružanja usluga ali i pokazati svoju spremnost da radi u najboljem interesu zaposlenih i ciljnih grupa (uvodno obraćanje možete preuzeti ovdje).
Uvodno obraćanje Danke Latković, šefice Kancelarije za saradnju s NVO možete preuzeti ovdje.
Komparativnu analizu Tine Divjak „Sistem obezbjeđenja kvaliteta za organizacije civilnog društva u Crnoj Gori“ možete preuzeti ovdje.
IZ KANCELARIJE ZA SARADNJU S NEVLADINIM ORGANIZACIJAMA