- Vlada Crne Gore
Održana javna debata o 29. poglavlju Carinska unij...
Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva
Održana javna debata o 29. poglavlju Carinska unija
Objavljeno: 12.02.2016. • 21:42
U Podgorici je danas, u organizaciji Kancelarije glavnog pregovarača, Delegacije EU u Crnoj Gori, Britanske ambasada Podgorica i Britanskog savjeta u Crnoj Gori, održana javna debata o 29. pregovaračkom poglavlju Carinska unija.
Na skupu su govorili: državni sekretar za evropske integracije i glavni pregovarač ambasador Aleksandar Andrija Pejović, britanski ambasador u Podgorici Ijan Robert Viting, šef Sektora za saradnju u Delegaciji EU u Crnoj Gori Andre Lis, generalni direktor za budžet u Ministarstvu finansija i član Pregovaračke grupe za 29. poglavlje Nikola Vukićević i načelnik Direkcije za carinski sistem u Ministarstvu finansija i šef Radne grupe za 29. poglavlje Mitar Bajčeta.
Ambasador Pejović je, predstavljajući sadržaj poglavlja, istakao da je Carinska unija jedna od najstarijih evropskih politika i ključna komponenta dobrog funkcionisanja unutrašnjeg evropskog tržišta. Naglasio je da su osnovni ciljevi Carinske unije stvaranje zone slobodne trgovine, jačanje ekonomskih odnosa među državama članicama, ubrzanje razvoja trgovinskih aktivnosti, podizanje životnog standarda i osiguranje boljih mogućnosti zapošljavanja povećanjem produktivnosti i postizanjem finansijske stabilnosti.
Istakao da će Crna Gora, usaglašavanjem s propisima i standardima u ovoj oblasti osigurati viši stepen zaštićenosti potrošača od opasnih proizvoda, nezakonite trgovine, prevara, terorizma i organizovanog kriminala, poboljšanje trgovinskog bilansa i obezbijediti niže cijene domaćih i proizvoda iz EU.
„Činjenica da neće biti naplate carinskih dažbina podrazumijeva da će građani Crne Gore moći kupovati kvalitetnije proizvode iz bilo koje države članice EU i to po znatno nižim cijenama nego danas. Po ulasku Crne Gore u EU, pojeftiniće mnogi domaći proizvodi jer će se naći pred pritiskom ponude proizvoda iz EU. Tako npr. će finski mobilni telefon biti isporučen u Crnu Goru bez obračunavanja carine i primjene bilo kakve carinske kontrole, dok će se carina na uvezeni televizor iz Južne Koreje plaćati samo po njegovom prvom ulasku u EU nakon čega će slobodno cirkulisati u okviru EU“, istakao je ambasador Pejović.
Britanski ambasador u Podgorici Ijan Robert Viting je istakao da Crna Gora ulaže velike napore u usklađivanju svojih propisa u 29. poglavlju u skladu s preporukama iz posljednjeg Izvještaja onapretku i prenio podršku Velike Britanije u daljem radu u okviru poglavlja.
„Razmjena mišljenja između britanske vlade i naših kompanija je pokazala da većina smatra da su objedinjeni carinski standardi, kao i samo jedinstveno tržište EU, u znatnoj mjeri koristili našoj ekonomiji, posebno u oblastima koje zavise od uvoza i izvoza. Ovakva standardizovana pravila omogućavaju kompanijama iz različitih zemalja da posluju pod jednakim uslovima što se tiče konkurencije, kao i da budu manje opterećena dodatnim troškovima i trgovinskim barijerama“, istakao je ambasador Viting.
Šef Sektora za saradnju u Delegaciji EU u Crnoj Gori Andre Lis je istakao da bez Carinske unije, zajednička privredna i razvojna politika EU, njeno zajedničko poljoprivredno tržište i efektivna koordinacija ekonomske i monetarne politike ne bi bile moguće. „Carinske uprave u svijetu moraju da se suočavaju s povećanim prilivom ljudi, putovanja, robe, novca i informacija. Carinske uprave su posvećene olakšavanju slobodnog i nesmetanog protoka legitimne trgovine i prometa i, konačno, pomaganju privlačenja stranih investicija“, poručio je Lis.
Generalni direktor za budžet u Ministarstvu finansija i član Pregovaračke grupe za 29. poglavlje Nikola Vukićević je predstavio oblasti u okviru poglavlja i upoznao s obavezama koje Crna Gora mora ispuniti u cilju postizanja pune usklađenosti s pravnom tekovinom u ovom poglavlju. On se osvrnuo na izazove i dalje obaveze u ovoj oblasti, posebno ukazujući na potrebu razvoja i sprovođenja carinskih IT sistema u skladu s IT sistemima zemalja članica i, s tim u vezi, naglasio značaj finansijske podrške ovom pitanju.
Načelnik Direkcije za carinski sistem u Ministarstvu finansija i šef Radne grupe za 29. poglavlje Mitar Bajčeta je predstavio aktivnosti Radne grupe, dosadašnje rezultate i predstojeće obaveze u ovom poglavlju. Imajući u vidu da se u EU svakodnevno radi na unapređenju IT sistema u oblasti carina, istakao je potrebu za kontinuiranim radom i napretkom u ovoj oblasti u skladu s evropskom praksom. Ukazao je da je Uprava carina preuzela kontrolu obračuna i plaćanja akciza od Poreske uprave i da se bilježi dobar rad u oblasti njihove naplate.
Ministarstvo vanjskih poslova i evropskih integracija
Vezani članci:
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?