Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Najava: Gostujuća predavanja arhitektata Maroja Mrduljaša i Miloša Koseca

Objavljeno: 24.02.2016. 22:58 Autor: Ministarstvo održivog razvoja i turizma
Gostujuća predavanja arhitekata Maroja Mrduljaša “Modernizam i promjenljive strukture” i Miloša Koseca “Reinkarnacije”, biće održana 25. februara 2016. godine sa početkom u 17 časova, u multimedijalnoj sali Ministarstva održivog razvoja i turizma (IV Proleterske 19). Mrduljaš i Kosec su u posjeti Ministarstvu održivog razvoja i turizma u svojstvu članova žirija na Konkursu za idejno arhitektonsko rješenje adaptacije i rekonstrukcije Doma Revolucije u Nikšiću.

Maroje Mrduljaš je arhitektonski kritičar, pisac i urednik nekoliko knjiga o savremenoj arhitektonskoj praksi. Radi u uredništvima raznih stručnih časopisa iz područja arhitekture, dizajna i umjetnosti. Od 2005. godine radio je na Arhitektonskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Drži redovna predavanja u Hrvatskoj i inostranstvu.

U svom predavanju „Modernizam i promjenljive strukture“, Mrduljaš se bavi pitanjem prilagodljivosti i promjenljivosti građenih struktura i njihove sposobnosti da na sebe prihvate raznolike procese i događaje. Ove debate se odvijaju unutar konteksta koji, između ostalog, obilježavaju sve veća složenost društvenih institucija, tehnološki napreci, povećana fizička ali i socijalna mobilnost građana, a unutar perspektiva koncepata otvorenog društva i države blagostanja.

Miloš Kosec je arhitekta, urednik i publicist koji živi i radi u Ljubljani. Bavi se istraživanjem, pisanjem i objavljivanjem članaka u domaćim i međunarodnim časopisima, sa fokusom na arhitekturu, istoriju arhitekture, političke i socijalne aspekte arhitektonskog dizajna. Član je redakcije više časopisa i učestvovao je na brojnim konferencijama.

U svom predavanju „Reinkarnacije“, Kosec objašnjava fascinaciju ruševinama u post-industrijskom dobu. Šta nam ostaci govore o mogućnosti preispitivanja arhitektonskog planiranja i da li postoji emancipacijsko jezgro u fascinaciji ruševinama i propadanjem, koje vrijedi sačuvati?
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?