Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Stevo Davidović: Plan značajno smanjuje građevinsko područje sa 15 na 9%

Objavljeno: 26.02.2016. 19:45 Autor: Ministarstvo održivog razvoja i turizma
Obzirom na jučerašnje saopštenje NVO Ozon vezano za Prostorni plan posebne namjene za obalno područje, Stevo Davidović, rukovodilac direkcije za državna planska dokumenta u Ministarstvu održivog razvoja i turizma daje sljedeće reagovanje:

Nacrt prostornog plana za obalno područje, koji je trenutno na javnoj raspravi, značajno smanjuje građevinsko područje - sa 15% na čak 9%, istovremeno dajući dodatni kvalitet tretitanju prostora kroz potenciranje razvoja visokokvalitetnog turizma. Odnosno, plan se odnosi restriktivno prema stanogradnji i ustinjavanju stambenog fonda u blizini obale, a afirmiše gradnju održivih, visokokvalitetnih turističkih sadržaja. Stoga u najmanju ruku čude kritike NVO Ozon, organizacije koja je u javnosti prepoznata upravo kao neko čiji je primarni fokus zaštita životne sredine i prostora.

Baza ovog plana su: Barselonska konvencija, kao regulatorna osnova za neke od najznačajnijih aktivnosti u zaštiti mora i priobalja, te veliki broj istraživanja u okviru CAMP projekta (Program upravljanja obalnim područjem). Odredba ove konvencije o ograničavanju gradnje u uskom obalnom pojasu nije crnogorska novina, već važi za sve zemlje potpisnice.

Takođe, juče postavljeni zahtjevi ove NVO su u potpunoj kontradiktornosti: zahtjev za povlačenje Plana sa javne rasprave, svakako nije u logičkoj korelaciji sa istovremenim pozivom za učešće stručne javnosti u raspravi. No, svakako obavještavamo kako ovu nevladinu organizaciju, tako i svu zainteresovanu javnost, da je Ministarstvo, upravo zbog važnosti ovog dokumenta i potrebe za dobijanjem što više kvalitetnih sugestija i primjedbi, produžilo javnu raspravu do 12. marta, a u kojoj je do sada učestvovalo preko 1000 građana.

Na kraju, ostaje nejasno i zašto određeni subjekti, umjesto da iskoriste javnu raspravu za ono čemu je namijenjena – dostavljanju sugestija i primjedbi koje će obrađivač ovog planskog dokumenta sa pažnjom sagledati i procijeniti njihovu opravdanost, u medije plasiraju informacije koje, nažalost, nijesu u skladu sa činjeničnim stanjem. Ukoliko predstavnici ove NVO nijesu bili u mogućnosti da se do sada upoznaju sa Planom, koji se na vebsajtu Vlade CG nalazi od 28. decembra, Ministarstvo je apsolutno na raspolaganju za organizovanje stručnog susreta, sa ciljem pojašnjenja svih nedoumica.

Još jednom pozivamo svu stručnu i laičku javnost da da svoj doprinos kreiranju dodatnog kvaliteta na kome ovaj dokument, uvjereni smo, počiva.
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?