Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Saopštenje: Kreće javna rasprava za Nacionalnu strategiju aproksimacije za životnu sredinu, 1,429 milijari eura troškovi usaglašavanja sa standardima EU u ovoj oblasti

Objavljeno: 04.03.2016. 22:37 Autor: Ministarstvo održivog razvoja i turizma
Završen je prvi nacrt Nacionalne strategije aproksimacije za životnu sredinu koji će se od sjutra naći na javnoj raspravi, jedan je od zaključaka sjednice Upravnog odbora IPA projekta „Izrada nacionalne strategije aproksimacije za oblast životne sredine”. Sjednica je održana danas, 04. marta, kada je predstavljen Prvi nacrt kao i program Javne rasprave za dokument.

Nacionalna strategija aproksimacije za životnu sredinu ima za cilj obezbjeđivanje strateškog planiranja procesa aproksimacije koji će stvoriti uslove za unapređenje životne sredine u Crnoj Gori sa ciljem postizanja održivog razvoja. Sa stanovišta procesa pregovora za 27. pregovaračko poglavlje, izrada strategije s akcionim planom predstavlja ispunjavanje početnog mjerila za ovo poglavlje.

Od septembra 2015. godine međuresorna radna grupa koju koordinira Ministarstvo održivog razvoja i turizma zajedno s ekspertima angažovanim preko IPA projekta radi na izradi Nacionalne strategije aproksimacije u oblasti životne sredine. Ministarstvo održivog razvoja i turizma je uspostavilo Upravni odbor projekta „Izrada Nacionalne strategije usklađivanja u oblasti životne sredine“ kojim predsjedava ministar održivog razvoja i turizma, Branimir Gvozdenović, a članovi su ministar poljoprivrede i ruralnog razvoja, državna sekretarka za životnu sredinu u Ministarstvu, direktor Agencije za zaštitu životne sredine, državna sekretarka u Ministarstvu finansija, sekretar Ministarstva ekonomije, generalna direktorica u Ministarstvu saobraćaja i pomorstva, predstavnici Ministarstva unutrašnjih poslova, NIPAC kancelarije i Delegacije Evropske unije u Podgorici.

Na današnoj sjednici, Upravni odbor konstatovao da je ostvaren veliki progres u proteklom periodu. Članovi UO su se složili da nacrt strategije predstavlja odličnu podlogu za otvaranje diskusije sa predstavnicima NVO sektora i civilnog društva. Kroz proces kosnutlacija i javne rasprave očekuje se dodatno unapređenje ovog strateškog dokumenta. Planirano je da se u okviru javne rasprave održi 6 okruglih stolova i da se poseban značaj da pojedinim podsektorima u okviru sektora životne sredine. Istaknuta je potreba da sve institucije koje su direktno ili indirektno vezane za oblast životne sredine, ulože dodatan napor kroz učešće na javnim raspravama.

Konstatovano da će dokument omogućiti planiranje i koordinaciju kontinuiranih i strukturiranih aktivnosti državnih organa i organa lokalne samouprave u Crnoj Gori nadležnih za zaštitu životne sredine na postizanju usklađenosti s pravnom tekovinom EU za oblast životne sredine i klimatskih promjena.

Predsjedavajući UO ministar Gvozdenović istakao da je ostvaren ozbiljan iskorak izradom strateškog dokumenta. Naglasio da Vlada sektor životne sredine posmatra kao prioritetan što potvrđuje izrada jednog ovakvog dokumenta. Po prvi put je napravljena makroekonomska analiza koja daje okvir o potrebnim sredstvima za usaglašavanje s pravnom tekovinom EU za oblast životne sredine. Procjena je da je potrebno 1, 429 milijardi eura za usaglašavanje sa satndardima EU u životnoj sredini.
Članovi Upravnog odbora su usvojili Prvi nacrt dokumenta, zajedno sa Programom javne rasprave, koja će trajati 40 dana, i tokom koje će sve zainteresovane strane biti u prilici da daju komentar i mišljenje na nacrt.
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?