Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Saopštenje: Radiće se studija valorizacije i revitalizacije kulturnih dobara kroz turističku ponudu

Objavljeno: 28.03.2016. 22:11 Autor: Ministarstvo održivog razvoja i turizma
Ministarstvo održivog razvoja i turizma

Resorne institucije u Crnoj Gori očekuje ozbiljan rad na adekvatnoj valorizaciji kulturnih dobara, te su velika očekivanja od ugovora potpisanog sa kompanijom Paradores de turismo, zaključeno je na današnjem sastanku ministra održivog razvoja i turizma Branimira Gvozdenovića sa predstavnicima ove kompanije – direktorom Paradores hotela u Granadi i direktorom za razvoj proizvoda Huan Karlos Galvezom, te direktorkom za razvoj kvaliteta kompanije Laurom Arias Kubriom.

Naime, Ministarstvo održivog razvoja i turizma nedavno je potpisalo Ugovor o savjetodavnim uslugama sa kompanijom Paradores de Turismo čiji je osnovni cilj razmjena znanja i iskustava, kao i pronalaženje modela za valorizaciju i revitalizaciju kulturnih dobara kroz turističku ponudu u Crnoj Gori.

U saradnji sa Upravom za zaštitu kulturnih dobara, odabrano je osam objekata u našoj zemlji, prepoznatih kao kulturna dobra i to: Utvrđenje Žabljak Crnojevića, Utvrđenje Besac, Utvrđenje Grmožur, Stari grad Bar, Tvrđava Kosmač, Tvrđava Goražda, Tvrđava Španjola i Gradski bedemi – ostaci Onogošta, za koje će kompanija Paradores vršiti analizu mogućnosti valorizacije i revitalizacije.

Sagovornici su se složili da je crnogorska kulturna baština ogroman potencijal, kao i da se u Crnoj Gori nalazi značajan broj objekata koji spadaju u kulturna dobra od nacionalnog i međunarodnog značaja, a koji nijesu adekvatno valorizovani i stavljeni u funkciju. Stoga je naglašeno da je revitalizacija u funkciji razvoja turizma i sa punim očuvanjem vrijednosti ovih objekata, jedan je od prioriteta Ministarstva održivog razvoja i turizma, Ministarstva kulture i Uprave za zaštitu kulturnih dobara.

Saopšteno je takođe da će, u toku ove nedjelje, predstavnici Paradores de Turismo obići sve pomenute lokacije kako bi se prikupio dodatni materijal i izvršila selekcija kulturnih dobara za koja će se izraditi analiza.

Saradnja sa ovom kompanijom inicirana je tokom posjete ministra Gvozdenovića Španiji 2014. godine, kada su organizovani sastanci sa predstavnicima Svjetske turističke organizacije UN-a, španske Vlade, ali i privrednika. Tom prilikom ministar se susreo sa direktorom Paradoresa, Angeles Alarcom, a crnogorska delegacija je posjetila i mjesto Parador Alcala De Henares, koje predstavlja dobar primjer valorizacije zapuštenih istorijskih objekata i njihove transformacije.

Predstavnici “Paradoresa” danas su održali i prezentaciju u Ministarstvu održivog razvoja i turizma, na kojoj su govorili ministar Gvozdenović, direktorica Uprave za zaštitu kulturnih dobara Anastazija Miranović, šefica odjeljenja za razvojne projekte u urbanizmu i arhitekturi u ministarstvu Dijana Vučinić, kao i g.

Tokom prezentacije Gvozdenović je saopštio: Prema izvještaju Svjetskog savjeta za putovanja i turizam 37 posto svih turista usmjerava svoja interesovanja u pravcu kulturnog turizma i tu je zabilježen godišnji rast od 15%. Zato ovaj segment ponude smatramo jako važnim. U skladu sa time, ove godine pristupamo izradi studije koja se odnosi na turizam, sa akcentom na zaštitu kulturne baštine. Prilikom posjete Svjetskoj turističkoj organiciji uspostavili smo komunikaciju sa Paradores kompanijom, koja upravlja sa preko 94 hotela pod raznim nivoima zaštite. Vidjeli smo jako dobre primjere i smatrali smo da je to svjetska praksa koju treba da primijenimo u Crnoj Gori. Cilj nam je da ukažemo na potrebu boljeg odnosa svih nas prema kulturnoj baštini.

“Paradores de Turismo” je osnovana 1928. godine i upravlja sa 94 hotela (6.000 soba) koji se u najvećem broju nalaze u objektima koji su zaštićena kulturna dobra. Hoteli se nalaze u okviru 9 nacionalnih parkova, 9 nacionalnih rezervata i 12 World Heritage gradova (15 dvoraca, 14 manastrira, 12 palata i 6 jedinstvenih istorijskih objekata). Osnovni cili djelovanja kompanije je podizanje nivoa dostupnosti i razvijenosti unutrašnjih zona koje nijesu karakteristične turističke destinacije.

Sve audio izjave sa današnje prezentacije možete naći na  www.infobiro.tv .
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?