Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Održan sastanak mreže koordinatora/ki lokalnih samouprava

Objavljeno: 31.03.2016. 20:51 Autor: PR služba

Ministarstvo za ljudska i manjinska prava, Odjeljenje za poslove rodne ravnopravnosti organizovalo je danas redovni kvartalni sastanak sa koordinatorima/kama za rodnu ravnopravnost i predstavnicima/ama lokalnih samouprava u cilju sumiranja rezultata sprovođenja politike rodne ravnopravnosti na lokalnom nivou.

Sastanku je prisustvovalo 15 predstavnika/ca opština koji/e su informisale predstavnice Odjeljenja i Misije OSCE u Crnoj Gori, koji zajedno sprovode projekat jačanja principa rodne ravnopravnosti na lokalnom nivou, o realizovanim aktivnostima u protekloj godini u ovoj oblasti. Predstavnice Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori su takođe imale priliku da prisustvuju sastanku i upoznaju se sa postignućima na polju suzbijanja nasilja nad ženama, osnaživanja žena u javnom i političkom životu i osnaživanja institucionalnih mehanizama na lokalnom nivou, podsticanja ženskog preduzetništva, te poboljšanja žena iz ruralnih područja i unapređenja ljudskih prava pripadnica romske i egipćanske populacije, kao i  žena sa invaliditetom.

Prisutne je u uvodnom dijelu pozdravio ministar za ljudska i manjinska prava dr Suad Numanović koji je ponovio značaj jednakog poštovanja rodnog aspekta. Ministar je podsjetio da je u prošloj godini usvojen Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o rodnoj ravnopravnosti, te da sada preostaje veoma važan zadatak njegove implementacije.

On je naglasio značaj saradnje sa lokalnim samoupravama na jačanju principa rodne ravnopravnosti i potrebe da se stvaraju povoljne mogućnosti za unapređenje uloge žene u našem društvu.

Načelnica Odjeljenja za poslove rodne ravnopravnosti Biljana Pejović osvrnula se na dosadašnje rezultate koji su ostvareni u normativnom i institucionalnom okviru na loklanom nivou, koji treba da garantuje jednake šanse i mogućnosti za žene i muškarce.

Načelnica Pejović je podsjetila da je od donošenja Zakona o rodnoj ravnopravnosti 2007. te njegovim izmjenama i dopunama iz 2015. značajno unapređen zakonodavni okvir. Ovaj Zakon nesumnjivo predstavlja najvažniji instrument vođenja politike rodne ravnopravnosti. Ona je rekla da je u međuvremenu usvojeni i drugi zakona koji regulišu oblasti od neposrednog interesa za ostvarivanje rodne ravnopravnosti.

Resorno Ministarstvo u saradnji sa Misijom OSCE u Crnoj Gori, planira da, do kraja godine, uradi analizu potpisanih Memoranduma o saradnji sa lokalnim samoupravama, odnosno rezultata ovih sporazuma, a koji se odnose na uspostavljanje mehanizama za postizanje rodne ravnopravnosti i obezbjeđivanja odgovarajuće normativne infrastrukture koja je neophodna u postizanju jednakih mogućnosti na lokalnom nivou. Ovi rezultati će poslužiti kao indikatori za kreiranje politike rodne ravnopravnosti u budućem periodu.

S tim u vezi, dogovorene su dalje aktivnosti u vezi sa prikupljanjem odgovarajućih informacija koje će poslužiti kao osnova za izradu ove analize.

Ministarstvo za ljudska i manjinska prava

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?