Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Regionalna konferencija na temu suzbijanja dječjih, prisilnih, ugovorenih brakova u zajednici Roma i Egipćana

Objavljeno: 08.04.2016. 19:24 Autor: mrss
Regionalna konferencija o suzbijanju dječjih, prisilnih, ugovorenih brakova u zajednici Roma i Egipćana, a u organizaciji nevladine organizacije Centar za romske inicijative iz Nikšića i Internacionalne policijske asocijacije (IPA) Sekcije Crne Gore i podršku Odbora za rodnu ravnopravnost Skupštine Crne Gore, u sklopu projekta „Regionalnom saradnjom u suzbijanje dječjih, prisilnih, ugovorenih brakova u zajednici Roma i Egipćana“ koji je podržan od strane ambasade SAD u Crnoj Gori, održana je danas u Skupštini Crne Gore.

U susret 8. aprilu, Međunarodnom danu Roma, a pomenutim povodom, prisutnima su se obratili Nada Drobnjak predsjednica Odbora za rodnu ravnopravnost, Fana Delija izvršna koordinatorka Centra za romske inicijative, Vojislav Dragović predsjednik Internacionalne policijske asocijacije- Crna Gora.

U uvodnom dijelu o ovoj krajnje negativnoj i diskriminatornoj pojavi govorili su NJ.E. Margaret En Ujehara, ambasadorka SAD u Crnoj Gori, ministarka rada i socijalnog staranja Zorica Kovačević, ministar za ljudska i manjinska prava dr Suad Numanović, Jadranka Milićević ispred CARE International-a BiH, i Sead Frljučkić iz Uprave policije.

Ministarka Kovačević istakla je da Ministarstvo rada i socijalnog staranja, odnosno centri za socijalni rad u svom svakodnevnom radu preduzimaju aktivnosti iz svoje nadležnosti u cilju suzbijanja ove pojave kroz stručan razgovor sa porodicama, ulažući napore na podizanju svijesti među romskom i egipćanskom populacijom o zabrani prisilnih i dječijih brakova, kao i o štetnim efektima ovakvih brakova na mentalno i fizičko zdravlje djevojčica, shodno preporukama koje je dao Komitet za eliminaciju diskriminacije žena Ujedinjenih nacija, prilikom razmatranja Inicijalnog izvještaja Crne Gore o primjeni Konvencije.

Ministarka Kovačević takođe je naglasila da je mijenjanje tradicije jedan od najdugotrajnijih procesa, ali je moguć skoncentrisanim naporom društva i podizanjem nivoa svijesti romske i egipćanske zajednice u kojoj je ova pojava uobičajena. Kao jednu od neophodnih mjera, ministarka je istakla oštriju kaznenu politiku prema roditeljima koji istrajavaju na ovoj štetnoj tradiciji.

„Nevažno je da li se radi o dogovorenoj udaji ili dogovorenoj prodaji romskih i egipćanskih djevojčica ili žena, država koja garantuje zaštitu ljudskih prava svim pojedincima/kama mora ih zaštititi i osigurati da same biraju da li će, kada i sa kim stupiti u bračnu zajednicu“, rekla je ministarka Kovačević.

Ministar Numanović čestitao je praznik svim pripadnicima/ama ove etničke zajednice i rekao da o temi ranih prisilnih brakova treba češće i otvoreno razgovarami kako bi se sagledali najefektniji načini za sprečavanje ove necivilizacijske pojave, koja predstavlja grubo kršenje ljudskih prava .

Ovaj problem dio je i rodne politike, a nju je inače nemoguće odvojiti od jednakog priznavanja, uživanja i zaštite ljudskih prava, realizacije socijalne pravde i socijalne inkluzije, rekao je Numanović. On je Kada je u pitanju postizanje cilja eliminacija svih oblika diskriminacije nad ženama i djevojčicama romske i egipćanske populacije, Ministarstvo za ljudska i manjinska prava kontinuirano organizuje aktivnosti, naročito po pitanju podizanja svijesti opšte populacije o pojavi ranih i prilisinih brakova među ovom populacijom. Suština rješenja ove negativne pojave jeste povjerenje, u nastavno osoblje u školama, istitucije sistema koja su nadležne da postupaju po ovom pitanju, te pravovremena informisanost Djevojčice moraju znati svoja prava i kome mogu da se obrate za pomoć ukoliko se nađu u situaciji da budu obećane nekom bez svoje saglasnosti, bez predstave šta se sve od njih očekuje kad jednom postanu nevjeste, snahe, majke, poručio je ministar.

Konferencija je za cilj imala razmjenu iskustava iz zemalja Zapadnog Balkana o problemima i mogućim rješenjima za suzbijanje ovih problema. U radu konferencije učestvovali su iz regionalnih nevladinih organizacija, te predstavnici/e civilnog sektora u Crnoj Gori.


PR služba Ministarstva rada i socijalnog staranja
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?