- Vlada Crne Gore
Ministarstvo finansija Reagovanje MRSS povodom teksta „Kriju kome su dije...
Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva
Reagovanje MRSS povodom teksta „Kriju kome su dijelili socijalu pred izbore“ objavljenom u listu „Dan“, dana 15.04.2016. godine, na strani br. 2 i teksta „Socijalu daju, a ne zna se kome“ objavljenom u listu „Vijesti“, dana 15.04.2016. god, na strani br 4
Objavljeno: 15.04.2016. • 19:02 Autor: mrss
Povodom informacija koje su objavljene u dnevnom listu „Dan“ i dnevnom listu „Vijesti“, a odnose se na sumnju MANS-a u vezi zloupotrebu uoči tivatskih izbora, kako bi crnogorska javnost bila na tačan i pouzdan način informisana, Ministarstvo rada i socijalnog staranja daje sledeće Saopštenje:
Članom 29 stav 1 Zakona o finansiranju političkih subjekata i izbornih kampanja propisano je da Ministarstvo za poslove rada i socijalnog staranja prikuplja analitičke kartice koje sadrže podatke o iznosu i broju korisnika svih oblika socijalne pomoći u toku izborne kampanje, kao i podatke o vrstama i primaocima socijalne pomoći.
Stavom 3 navedenog člana propisano je da se podaci iz stava 1 objavljuju na internet stranicama institucija koje ih prikupljaju, vodeći računa o zaštiti ličnih podataka.
Na osnovu navedenih odredbi zakona može se zaključiti da je stavom 1 člana 29 navedenog zakona, utvrđena obaveza Ministarstva nadležnog za poslove rada i socijalnog staranja da prikuplja podatke, a ne da ih objavljuje.
Obaveza objavljivanja podataka je utvrđena stavom 3 navedenog člana, u smislu da se prilikom objavljivanja vodi računa o zaštiti ličnih podataka, što znači da nema obaveze objavljivanja svih prikupljenih podataka iz stava 1, već samo onih čije objavljivanje ne ugrožava interes korisnika.
Kada je u pitanju oblast socijalne i dječje zaštite Zakonom o socijalnoj i dječjoj zaštiti čl. 9 i 150 propisano je koji se podaci o korisniku smatraju povjerljivim, tako da je članom 9 stav 1 navedenog zakona propisano je da korisnik ima pravo na zaštitu ličnih podataka iz dokumentacije koja se obrađuje za potrebe izvještaja, odnosno za evidencije, uključujući i one koje se tiču njegove ličnosti, ponašanja i porodičnih okolnosti i načina korišćenja prava iz socijalne i dječje zaštite, a stavom 2 da se u pogledu zaštite ličnih podataka korisnika primjenjuju propisi o zaštiti podataka o ličnosti.
Takođe, članom 150 navedenog zakona propisano je da su sve informacije o ličnim i porodičnim prilikama korisnika, koje pružaoci usluga vode o korisniku su povjerljive informacije, kao i da povjerljive informacije o korisniku pružalac usluga može koristiti samo u svrhu pružanja usluge. Korisnik ima pravo na zaštitu povjerljivosti svih privatnih podataka iz dokumentacije koja se obrađuje za potrebe pružanja usluge, izvještavanja o radu ustanove ili drugih pružalaca usluga, uključujući i one koje se tiču njegove ličnosti, ponašanja i porodičnih okolnosti i načina korišćenja usluga socijalne i dječje zaštite. Propisano je da se povjerljivim informacijama između ostalih smatraju i podatak da korisnik koristi pravo ili uslugu, vrsta prava ili usluge pružene pojedinom korisniku i dr. Pored Zakona o socijalnoj i dječjoj zaštiti ova materija bliže je propisana Pravilnikom o sadržaju baze podataka i sadržaju i načinu vođenja evidencija u socijalnoj i dječjoj zaštiti („Sl.list CG, br. 58 /13 i 7/16).
Zakonom o zaštiti podataka o ličnosti (“Sl.list CG”,br.70/09 i 44/12), članom 4 propisano je da se zaštita ličnih podataka obezbjeđuje svakom licu bez obzira na državljanstvo, prebivalište, rasu, boju kože, pol, jezik, vjeru, političko i drugo uvjerenje, nacionalnost, socijalnu porijeklo, imovno stanje, obrazovanje, društveni položaj ili drugo lično svojstvo, a članom 4a stav 1 navedenog zakona propisano je da se svrha i način obrade ličnih podataka utvrđuje rukovodilac zbirke ličnih podataka, ako nisu propisani zakonom.
Članom 9 stav 1 tačka 2 navedenog zakona propisano je da je obrada ličnih podataka radnja kojom se lični podaci između ostalog objavljuju ili na drugi način čine dostupnim. i druge odredbe navedenog zakona ukazuju da se podaci ne mogu dati bez saglasnosti lica o kojim se podacima radi, odnosno njegovog staratelja.
Pored navedenog ističemo, da se u članu 29 Zakona o finansiranju političkih subjekata i izbornih kampanja ne koristi terminologija u skladu sa odredbama Zakona o socijalnoj i dječjoj zaštiti, tako da izaziva nedoumice u pogledu njegove primjene. Koristi se termin „socijalna pomoć“ a zakon o socijalnoj i dječjoj zaštiti propisuje da se radi o pravima iz socijalne i dječje zaštite. Prava iz socijalne i dječje zaštite su osnovna materijalna davanja iz socijalne i dječje zaštite i usluge socijalne i dječje zaštite.
Prava na osnovna materijalna davanja iz socijalne zaštite (član 20 Zakona o socijalnoj i dječjoj zaštiti koji je naznačen u dopisu Agencije za sprječavanje korupcije) su: materijalno obezbjeđenje, lična invalidnina, dodatak za njegu i pomoć, zdravstvena zaštita, troškovi sahrane, jednokratna novčana pomoć i naknada roditelju ili staratelju - njegovatelju lica koje je korisnik lične invalidnine.
Treba posebno istaći da prava na materijalna davanja iz socijalne zaštite koriste i djeca, bilo kao članovi porodice (materijalno obezbjeđenje, naknada roditelju staratelju-njegovatelju lica koje je korisnik lične invalidnine ili jednokratna novčana pomoć) ili kao pojedinci (lična invalidnina; dodatak za njegu i pomoć; zdravstvena zaštita; troškovi sahrane; jednokratna novčana pomoć) što bi podrazumijevalo da podnosilac prijave smatra da i za maloljetna lica treba dati sve podatke vezane za stav 1 člana 29 Zakona o finansiranju političkih subjekata i izbornih kampanja.
Takođe, Agencija za sprječavanje korupcije, a postupajući po podnijetom prigovoru br. P-15 izjavljenom protiv Ministarstva rada i socijalnog staranja zbog kršenja čl. 29 stav 1 i 3 Zakona o finansiranju političkih subjekata i izbornih kampanja, kojim se ukazuje da analitička kartica Ministarstva rada i socijalnog staranja, za period od 16. februar – 1 mart obuhvata podatke za neki drugi period od naznačenog i obavezujućeg po zakonu, ne sadrži informacije o jednokratnim pomoćima i drugim meterijalnim davanjima u socijalnoj zaštiti u skladu sa čl. 20 Zakona o socijalnoj i dječjoj zaštiti, kao i da nema formu analitčke kartice već je dokument koji je rađen u excelu i stoga je prekršen član 29 stav 1 i 3 Zakona o finansiranju političkih subjekata i izbornih kampanja, donijela Odluku br. 02-02/807/8 kojom se odbija pomenuti prigovor kao neosnovan jer je na osnovu izjašnjenja Ministarstva rada i socijalnog staranja i uvidom u internet stranicu Ministarstva, Agencija prihvatila kao opravdane razloge navedene u izjašnjenju i utvrdila da nije došlo do povrede Zakona o finansiranju političkih subjekata i izbornih kampanja.
Na osnovu navedenog, nema zakonskog osnova da se putem analitičkih kartica objavljuju svi podaci iz člana 29 stav 1 Zakona o finansiranju političkih subjekata i izbornih kampanja, jer bi to bilo u suprotnosti sa stavom 3 istog člana, a u vezi sa navedenim odredbama Zakona o socijalnoj i dječjoj zaštiti i Zakona o zaštiti podataka o ličnosti.
Iz navedenih razloga, podaci se mogu dati u vidu statističkih podataka o iznosima i broju korisnika „svih oblika socijalne pomoći“, kao što je naznačeno u članu 29 stav 1 Zakona o finansiranju političkih subjekata i izbornih kampanja, izuzev podataka o primaocima „socijalne pomoći“, što je u vezi stava 3 navedenog člana.
Takođe, obavještavamo crnogorsku javnost da od 01.01.2016. godine Ministarstvo rada i socijalnog staranja nije uplatilo nijednu jednokratnu novčanu pomoć u opštini Tivat.
Ovdje možete preuzeti tekst Kriju kome su dijelili socijalu pred izbore-Dan, 15.04.2016.pdf
Ovdje možete preuzeti tekst Socijalnu daju a ne zna se kome- Vijesti, 15.04.2016..pdf
PR služba Ministarstva rada i socijalnog staranja
Vezani članci:
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?