Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Reagovanje MRSS povodom teksta "Invalidi rada najavljuju novi marš do Podgorice" objavljenom u listu "Dnevne novine", 15.04.2016. god na strani br 18 i teksta "Penzije da ne budu manje od 158 eura" objavljenom u listu "Dan", 15.04.2016. god na strani br 1

Objavljeno: 15.04.2016. 22:14 Autor: mrss
Ministarstvo rada i socijalnog staranja se u ranijem periodu kontinuirano bavilo pitanjima invalida rada. Održani su brojni sastanci predstavnika Ministarstva rada i socijalnog staranja, Fonda PIO, Zavoda za zapošljavanje i Fonda rada sa predstavnicima invalida rada i unaprijeđen je njihov položaj u penzijskom sistemu i sistemu osiguranja od nezaposlenosti.
Kako su većina njihovih zahtjeva, nakon razmatranja usvojeni i realizovani, iznova ističemo da je Izmjenama i dopunama Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju koje se primjenjuju od 2011. godine, poboljšan status invalida rada u penzijskom sistemu, i to: 

  Uspostavljeno je pravo korisnicima privremene naknade na evidenciji Zavoda za zapošljavanje da im se period primanja te naknade, računa kao staž osiguranja bez ikakvog vremenskog ograničenja. Takođe je, bez vremenskog ograničenja, uspostavljeno pravo invalidima rada II kategorije, koji su zaposleni kod poslodavca sa polovinom radnog vremena, da im se staž osiguranja računa kao da rade sa punim radnim vremenom. 

  Licima koja su ostvarila pravo na penziju, a period primanja privremene naknade od 1. januara 2007. godine im nije uračunat kao staž osiguranja, omogućeno je da im se, na njihov zahtjev, odredi novi iznos penzije uračunavanjem tog perioda u staž osiguranja. Licima koja su ostvarila pravo na penziju koji su kao invalidi II kategorije invalidnosti radili kod poslodavca sa skraćenim radnim vremenom, a taj period im od 1. januara 2009. godine nije računat kao da su radili puno radno vrijeme, takođe je omogućeno da im se, na njihov zahtjev, odredi novi iznos penzije uračunavanjem tog perioda u staž osiguranja kao da su radili sa punim radnim vremenom.

  Radi povoljnijeg izračuna penzije, licima kojima se period primanja privremene naknade računa u staž osiguranja i licima kojima se rad sa skraćenim radnim vremenom računa kao staž osiguranja sa punim radnim vremenom, za određivanje godišnjeg ličnog koeficijenta uzima se lični koeficijent iz perioda u kome je osiguranik ostvario zaradu, naknadu zarade, odnosno osnovicu osiguranja. 

Takođe, izašlo se u susret zahtjevima Saveza invalida rada Crne Gore da se kontrolni pregled korisnika invalidske penzije vrši samo jedanput i on nije obavezan za lica kod kojih je na kontrolnom pregledu utvrđeno da nije došlo do promjena u stanju invalidnosti utvrđene rješenjem kojim je priznato pravo iz penzijskog i invalidskog osiguranja.

Zakonom o izmjenama i dopunama Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju, koji se primjenjuje od početka 2011. godine, uvedena je mogućnost da osiguranici koji su navršili 62 godine života i najmanje 15 godina penzijskog staža, ostvare pravo na prijevremenu starosnu penziju, kao i da osiguranici sa 40 godina staža osiguranja, ostvare pravo na starosnu penziju bez obzira na navršene godine života.

Udovoljeno je zahtjevima invalida rada da se svim invalidima koji se nalaze na evidenciji Zavoda za zapošljavanje, a ne primaju novčanu naknadu, prizna novčana naknada, kao i da se invalidima koji su primali novčanu naknadu u visini od 33 Eur-a ona poveća. Tako je, Zakonom o izmjenama i dopunama Zakona o zapošljavanju i ostvarivanju prava iz osiguranja od nezaposlenosti, koji je stupio na snagu 25. avgusta 2012. godine, propisano da novčana naknada od nezaposlenosti pripada nezaposlenom invalidu rada II, odnosno III kategorije, bez obzira na ostvareni staž osiguranja, dok se nalazi na evidenciji nezaposlenih. Visina novčane naknade iznosi 40% od minimalne zarade utvrđene Opštim kolektivnim ugovorom. Nakon toga uslijedilo je i donošenje Zakona o dopuni Zakona o zapošljavanju i ostvarivanju prava iz osiguranja od nezaposlenosti (“Sl. List CG”, broj 61/13) kojim je propisano da invalid rada II, odnosno III kategorije koji je ostvario pravo na novčanu naknadu u skladu sa čl. 51a i 57 ovog zakona, danom početka primjene ovog zakona (1. janura 2014. godine) ostvaruje pravo na novčanu naknadu po osnovu nezaposlenosti u iznosu najniže penzije u Crnoj Gori utvrđene Zakonom o penzijskom i invalidskom osiguranju (trenutno 101,60 EUR-a).

Konstatovan je pozitivan učinak Fonda rada u pogledu realizacije zahtjeva invalida rada za isplatom otpremina. Naime, Fond rada je sve zahtjeve Udruženja invalida rada, dostavljene do jula 2012. godine, riješio i isplatio otpremninu u iznosu od po 1.926 €. U skladu sa Zakonom o Fondu rada, Fond je u okviru redovnih aktivnosti nastavio sa realizacijom osnovanih zahtjeva invalida rada.
Osim toga, u skladu sa zahtjevima predstavnika invalida rada, korisnicima privremene naknade kod Fonda PIO omogućeno je kreditno zaduživanje kod poslovne banke na rok do 24 mjeseca, kao i subvencije računa za električnu energiju.

Invalidi rada kod kojih je utvrđena nesposobnost za rad, u smislu propisa o penzijskom i invalidskom osiguranju (potpuni ili djelimični gubitak radne sposobnosti), ostvarili su pravo na invalidsku penziju. 

Dakle, imajući u vidu naprijed navedeno, očigledno je da je u proteklom periodu više puta značajno udovoljeno zahtjevima Invalida rada.

Što se tiče njihovih zahtjeva da penzija invalidima rada II i III kategorije ne može biti manja od 158 Eur.-a, ističemo da visina penzije za sve osiguranike u Crnoj Gori, bez izuzetka, u skladu sa Zakonom o penzijskom i invalidskom osiguranju, zavisi od dužine penzijskog staža i visine osnovice na koju je plaćan doprinos. Stoga su ti zahtjevi u suprotnosti sa Zakonom o penzijskom i invalidskom osiguranju, i ne mogu se prihvatiti, jer bi to dovelo do narušavanja penzijskog sistema i neravnopravnosti osiguranika i korisnika prava iz penzijskog i invalidskog osiguranja, kao i brojnih sličnih zahtjeva drugih osiguranika i korisnika – što bi uticalo na održivost penzijskog sistema.

Međutim, podsjećamo da su sve penzije u Crnoj Gori, od 1. januara 2016. godine redovno usklađene za 1,2%, kao i da je Vlada Crne Gore na sjednici održanoj 3.3.2016. godine, utvrdila Predlog Zakona o dopunama Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju, prema kojem je predloženo vanredno povećanje penzija od 1. jula 2016. godine još za 3%, a nominalnog iznosa najniže penzije za 20%. Time bi se nominalni iznos najniže penzije sa sadašnjeg iznosa od 101,60 EUR-a povećao na iznos od 121,92 EUR-a. Navedenim povećanjem najniže penzije od 20% biće, bez izuzetka obuhvaćene sve najniže penzije u Crnoj Gori.


PR služba Ministarstva rada i socijalnog staranja

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?