Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

SAOPŠTENJE: Održana TAIEX radionica za mikrofinansiranje i socijalno preduzetništvo

Objavljeno: 18.04.2016. 22:13 Autor: mrss
Ministarstvo rada i socijalnog staranja i predstavnici Evropske komisije održali su danas, 18.04.2016. godine, TAIEX radionicu koja se odnosi na mikrofinansiranje i socijalno preduzetništvo u okviru Evropskog programa za zapošljavanje i socijalne inovacije (EaSI).

Radionicu su otvorili g-đa Ljiljana Simović, direktorica Direktorata za evropske integracije, programiranje i implementaciju fondova EU u Ministarstvu rada i socijalnog staranja i g-din Mark Reilly, programski menadžer za konkurentnost, mala i srednja preduzeća i interna tržišta u Delegaciji EU u Crnoj Gori.

Crna Gora kao država kandidat za članstvo u EU stekla je pravo učešća u ovom Programu potisivanjem Sporazuma sa Evropskom unijom o učešću Crne Gore u Programu Evropske unije za zapošljavanje i socijalne inovacije (EaSI) 10. februara 2015. godine. 

U okviru ovog Programa opredjeljen je iznos od 920 miliona eura a program ima za cilj da podrži inovativne mjere socijalne politike, promovisanje mobilnosti radne snage, olakšavanje pristupa mikrokreditima, podsticanje socijalnog preduzetništva i sl. 

Ovaj Program proširio je opseg svog dosadašnjeg djelovanja i sada je sačinjen od tri komponente:

1. Program za oblast zapošljavanja i socijalne politike (PROGRESS), (61% EaSi budžeta); 
2. Evropska mreža javnog zapošljavanja (EURES), (18% EaSi budžeta); 
3. Program za mikrofinansiranje i socijalno preduzetništvo (21% EaSi budžeta).

Komponenta koja se odnosi na zapošljavanje i socijalne politike (PROGRESS) i komponenta za mikrofinansiranje i socijalno preduzetništvo je otvorena za države kandidate i potencijalne kandidate.

„Za komponentu br.1 koja se odnosi na zapošljavanje i socijalne politike a u kojoj će učešće imati i Crna Gora, opredjeljen je iznos od 550 miliona eura i ima za cilj da poveća zaposlenost, posebno mladih, da obezbjedi socijalnu zaštitu, socijalnu inkluziju i spriječi siromaštvo kao i da poboljša uslove rada. 

Glavni korisnici ove komponente su: nacionalne, regionalne i lokalne vlasti, socijalni partneri, visokoškolske ustanove, naučno-istraživačke institucije, kao i organizacije civilnog društva.

Takođe, kroz ovu komponentu će se pružiti i dodatna finansijska podrška u iznosu od 100.000 eura za ključna područja kao što su zapošljavanje ili uključivanje mladih. 

Za komponentu br.3 koja se odnosi na mikrofinansiranje i socijalno preduzetništvo, opredjeljena su sredstva u iznosu od 200 miliona eura i ima za cilj da poveća dostupnost mikrofinansiranju za ugrožene osobe koje su izgubile ili su u opasnosti da izgube posao ili za osobe koje su u riziku od socijale isključenosti. 

Glavni korisnici ove komponente su: kompanije ili tijela koja pružaju mikrofinansiranje za pojedince i mikro-preduzeća, kao i tijela koja pružaju finansiranje za društvena preduzeća“, istakla je u svom uvodnom izladanju direktorica Ljiljana Simović.

G-din Reilly je naglasio da je jedan od ključnih izazova na Zapadnom Balkanu visoka nezaposlenost i nisko učešće na tržištu rada, što često ima strukturne korijene. Stoga je veoma važno nastaviti strukturne i institucionalne reforme, kao i uspostaviti politike i aktivnosti koje stimulišu rast i otvaranje novih radnih mjesta.

Program EaSI pruža finansijsku podršku ciljevima EU u smislu promovisanja visokog kvaliteta i održivog zapošljavanja, garantujući adekvatnu i pristojnu socijalnu zaštitu, borbu protiv socijalne isključenosti i siromaštva i poboljšanje uslova rada . EaSI se sastoji od tri komplementarne osnove i tematskih dijelova: Napredak, EURES i Mikrofinansiranje i socijalno preduzetništvo. Neke od zemalja u regionu već učestvuju u tim tematskim programima.

„Tri posebna cilja mikrofinansiranja i socijalnog preduzetništva EaSI su:
- Povećanje pristupa i dostupnosti mikrofinansiranja za nezaposlene i osobe sa teškoćama u pristupanju ili ponovnom pristupanju na tržište rada , osobe u riziku od socijalne isključenosti, i ranjive grupe koje se nalaze u nepovoljnom položaju za pristupanje konvencionalnom kreditnom
tržištu; 

- Podrška mikro preduzećima, posebno onim koji zapošljavaju osobe koje spadaju u ove ranjive grupe i izgradnji institucionalnih kapaciteta pružaoca/provajdera mikrokredita;

- Podrška razvoju socijalnih preduzeća, posebno kroz omogućavanje pristupa finansijama.

Ovom prilikom želim da naglasim da postoji potreba da se posebno obrati pažnja na ugrožene grupe, da se promoviše jednakost između žena i muškaraca i da se vodi borba protiv svih oblika diskriminacije. Jer, na kraju, svi želimo da se borimo protiv siromaštva i da omogućimo da su pristojni sistemi socijalne zaštite postavljeni u korist onih građana koji su u najvećem riziku od isključenosti“, istakao je g-din Reilly.

Na radionici su govorili i predstavnici Generalnog Direktorata za zapošljavanje, socijalna pitanja i inkluziju Evropske komisije, kao i drugi evropski zvaničnici, dok će ostali učesnici biti predstavnici relevantnih institucija iz zemalja Zapadnog Balkana (Crne Gore, Albanije, Bosne i Hercegovine, Srbije i Kosova) i Turske.


PR služba Ministarstva rada i socijalnog staranja
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?