- Vlada Crne Gore
Regionalna konferencija Monitoring EU Smjernica za...
Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva
Regionalna konferencija Monitoring EU Smjernica za podršku Evropske unije civilnom društvu u zemljama proširenja 2014-2020 - Druga godina
Objavljeno: 05.05.2016. • 21:04 Autor: Kancelarija za saradnju sa nevladinim organizacijama
Konferencija posvećena monitoringu “EU smjernica za podršku Evropske unije civilnom društvu u zemljama proširenja 2014-2020’’ održana je 27. i 28. aprila 2016. godine, u Skoplju (R. Makedonija).
To je druga godišnja konferencija posvećena analizi podsticajnosti okruženja za razvoj organizacija civilnog društva u zemljama proširenja po indikatorima definisanim Smjernicama, a koju organizuje Regionalna TACSO Kancelarija uz naglasak na Smjernice kao alat za monitoring i izvještavanje o napretku u ovoj oblasti u pomenutim zemljama.
Konferencija je okupila predstavnike relevantnih državnih institucija i organizacija civilnog društva Zapadnog Balkana i Turske i predstavnike EU institucija, a iz Crne Gore učestvovali su predstavnici/e Kancelarije za saradnju s nevladinim organizacijama, Ministarstva vanjskih poslova i evropskih integracija, Centra za razvoj nevladinih organizacija, Centra za građansko obazovanje, Centra za monitoring i istraživanje I TACSO Kancelarije.
Učesnici konferencije su imali priliku da se upoznaju sa stanjem u ovoj oblasti kroz preliminarne nacionalne izvještaje pripremljene od TACSO kancelarija, a prema idikatorima iz Smjernica, što je vrlo važno zbog činjenice što će isti biti korišćeni za izradu godišnjih izvještaja EK za zemlje Zapadnog Balkana i Tursku u 2016. godini. Predstavljeni su i rezultati istraživanja agencije IPSOS u vezi sa jačanjem kapaciteta organizacija civilnog društva, sa komparativnom analizom među zemljama, pa je to bila prilika da se sagleda efekat i korist od primjene EU Smjernica, kroz prizmu ostvarenja-dostizanja definisanih indikatora i na taj način uticaja na promjene.
Bitno je naglasiti da je Smjernicama predviđeno da organizacije civilnog društva, na godišnjem nivou, prate rezultate primjene, odnosno dostizanja/ ostvarenja indikatora, a TACSO je preduzeo potrebne aktivnosti za jačanje cjelokupnog procesa praćenja Smjernica EU-a, i dalje unapređenje inputa koji će biti analizirani u Izvještajima EK, u dijelu koji tretira rad i razvoj civilnog društva za zemlje proširenja.
U „nacionalnim“ grupama, trebalo je identifikovati najmanje jedno prioritetno pitanje koje se tiče stvaranja povoljnog okruženja za organizacije civilnog društva u narednoj godini, što je u vezi sa unapređenjem procesa izvještavanja. Učesnici iz Crne Gore su ocijenili da se ovogodišnj izvještaj ne razlikuje bitno od prošlogodišnjeg, te da Vlada treba da uloži više napora u realizaciju nerealizovanih ključnih mjera iz Strategije razvoja nevladinih organizacija u Crnoj Gori, i to: finansiranje iz javnih fondova kroz izmjene Zakona o nevladinim organizacijama, uz definisanje sufinansiranja projekata finansiranih iz EU fondova, utvrđivanje i donošenje akta o proceduri i kriterijumima za davanje na korišćenje državne imovine nevladinim organizaijcama i priprema predloga zakona o volonterizmu.
KANCELARIJA ZA SARADNJU SA NEVLADINIM ORGANIZACIJAMA
Vezani članci:
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?