Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Saopštenje: Operativno tijelo za razvoj IAP-a sa sjedištem u Crnoj Gori

Objavljeno: 06.05.2016. 22:02 Autor: m
Vlade Crne Gore, Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Albanije u najskorijoj budućnosti formiraće Operativno tijelo za razvoj Jadransko-jonskog gasovoda sa stalnim sjedištem u Crnoj Gori, dogovoreno je na današnjem ministarskom sastanku održanom u Pržnu.

Sastanak su, pored ministra ekonomije dr Vladimira Kavarića, prisustvovali ministar ekonomije u Vladi Hrvatske Tomislav Panenić, ministar energetike i industrijeu Vladi Albanije Damian Gjiknuri i savjetnik ministra u Vladi Bosne i Hercegovine Neđo Kapetina, kao i predstavnici azerbejdžanskog SOCAR-a koje predvodi direktor odsjeka za Balkan Murad Heydarov, predstavnici crnogorskog Montegrobonusa i BH-Gasa.

„Zadovoljni smo što IAP projekat dobija novu regionalnu i generalnu dinamiku. Na sastanku je precizno dogovoreno da organizujemo jedinicu za projektni menadžmen čiji bi sekretarijat bio u Crnoj Gori, a koja bi se sastojala od predstavnika ministarstvava i operatora prenosnih sistema za gas Hrvatske, Albanije, Crne Gore i BiH“ kazao je ministar Kavarić na press konferenciji nakon sastanka.

On je dodao da su predstavnici četiri zemlje jednoglasno pozvali predstavnike azerbejdžanskog SOCAR-a da budućem tijelu pruži savjetodavnu podršku.
„Imajući u vidu ulogu SOCAR-a, kao nekog ko prati projekat od samog početka izgradnje TANAP i TAP koridora, njihova podrška nam može pomoći oko koordinacije sa projektima TANAP-a i TAP-a.

Ministar Kavarić je kazao da je na sastanku precizirano šta treba da bude urađeno na akcionim planovima kako bi ovaj projekat što prije ušao u završnu fazu.

„Neke od stvari koje treba uraditi tiču se biznis modelia koji će definisati akcionarsku strukturu i model organizovanja i finansiranja projekta“, kazao je Kavarić.

Ministar ekonomije u Vladi Hrvatske Tomislav Panenić kazao je da je na sastanku izražena zajednička volja da ovaj projekat napokon dobije svoju konačnu formu.

„Da se ubrzaju svi postupci njegove realizacije i da svi zajedno doprinesemo ne samo osiguranju novih nabavnih pravaca i energenata u ovaj dio Evrope, već i da podstaknemo razvoj gasifikacije svih zemalja koje su u projekat uključene“, kazao je Panenić i dodao da je ovo projekat koji i u Vladi Hrvatske smatraju prioritetnim.

Ministar energetike u Vladi Albanije Damian Gjiknuri kazao je nakon sastanka da je njegov cilj postavljanje jasne agende za godine pred nama.

„TAP projekat i projekat južnog gasnog koridora su već počeli sa realizacijom i biće završeni za 2-3 godine. Zbog toga ovaj projekat je izvodljiviji. Ovaj projekat bi trebalo da bude prioritet i za EU“, kazao je Gjiknuri i dodao da je počelu rastuće interesovanje velikih privatnih investitora za finansiranje ovog projekta.

Predastavnik azerbejdžanskog SOCAR-a Murad Heydarov ocijenio je današnji sastanak vrlo produktivnim, s obzirom na to da je definisao ciljeve i rokove u vezi sa implementacijom projekta.

„Zahvalni smo na pozivu vlada upućenom SOCAR-u da učestvuje u radu ove jedinice za implementaciju projekta. Mi smo spremni da pružimo tehničku i funkcionalnu pomoć kada je u pitanju rad ovog radnog tijela i vjerujem da će naši zajednički napori dati veoma mjerljive rezultate u budućnosti“, zaključio je Heydarov.
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?