- Vlada Crne Gore
Ministarstvo pravde Susret Numanović- Vodač: Prava lica sa invaliditet...
Susret Numanović- Vodač: Prava lica sa invaliditetom zahtjevaju punu pažnju
Ministar za ljudska i manjinska prava dr Suad Numanović razgovarao je danas sa NJ.E. Margaret En Uehara, ambasadorkom SAD u Crnoj Gori i Džonom L. Vodačem, advokatom specijalizovanim za prava lica sa invaliditetom, koji boravi u Crnoj Gori, u okviru Spiker programa koji sprovodi ambasada Sjedinjenih Američkih Država u Crnoj Gori u saradnji sa nevladinom organizacijom Centar za antidiskriminaciju „Ekvista“ iz Crne Gore.
Pomenuti Program sprovodi se na temu „Bez sažaljenja: Američki pokret za građanska prava osoba sa invaliditetom“, a cilj mu je informisanje opšte javnosti o pravima osoba sa invaliditetom, kao i osnaživanje samih pripadnika/ca ove ranjive društvene grupe da se bore za svoja prava.
Ministar Numanović izrazio je zahvalnost ambasadi Sjedinjenih Američkih Država u Crnoj Gori i NJ.E. Margaret En Uehari na podršci i pomoći u unapređenju prava svih ranjivih kategorija u društvu, kako u radu na poboljšanju zakonodavnog okvira zaštite ljudskih i manjinskih prava, tako i u okvira u praksi.
On je gospodina Vodača informisao o istraživanjima koje Ministarstvo za ljudska i manjinska prava sprovodi svake dvije godine,a koje prati stav društva o pojavi diskriminacije, stepenu (ne)tolerancije i nivou socijalne i etničke distance među pojedinim društvenim grupama. Rezultati istraživanja omogućavaju Ministarstvu za ljudska i manjinska prava da vrši pravilnu identifikaciju jednog od ključnih područja svog djelovanja i da utvrdi prioritete na planu otklanjanja uzroka diskriminacije i njenog efikasnog suzbijanja.
On je istakao važnu činjenicu da je, u normativnom dijelu, u ovoj oblasti, napravljen velik iskorak, budući da je prošle godine usvojen novi Zakon o zabrani diskriminacije lica sa invaliditetom. Zaštita lica sa invaliditetom sada se tretira u korpusu zaštite ljudskih prava, ne više socijalne kategorije. Zakon, koji pruža osnovu da lica sa invaliditetom budu punopravni/e članovi/ice društva koji/e mogu značajno doprinijeti ekonomskom i svakom drugom razvoju društva u cjelini, usaglašava se ostalim domaćim propisima u cilju što adekvatnije zaštite pripadnika/ca ove ranjive kategorije.
Institucionalni okvir zaštite, kroz servisne mehanizme, dnevne centre, Grupnu kuću u Bijelom Polju, za djecu sa smetnjama u razvoju i bez roditeljskog staranja, te udruženja roditelja sa djecom sa smetnjama u razvoju koji su jako aktivni u svojim nastojanjima da unaprijede položaj lica sa invaliditetom, a posebno djece, od velike je pomoći, i u saradnji sa lokalnim samoupravama nastoji se da se u najskorije vrijeme stvore uslovi da svaka opština otvara i ostale servise za brigu o licima sa invaliditetom.
Ministar je naglasio značaj inkluzivnog obrazovanja i dodao da je neophodno integrisati djecu u sistem redovnog obrazovanja.
Gospodin Vodač je istakao da je uspješna integracija lica sa invaliditetom veoma važna za sve u društvu jer je svako društvo snažnije kada svi njegovi članovi/ice aktivno doprinose njegovoj izgradnji. On je naglasio značaj uključenja lica sa invaliditetom u sve društvene tokove i jačanja svijesti svakog/ke pojedinca/ke da bude svjestan/na doprinosa koji mogu da pruže u oblasti zaštite osnovnih ljudskih prava. Gospodin Vodač se saglasio da,u integraciji svake ranjive grupe, najprije se mora imati u vidu poštovanje ljudskih prava, zatim, u slučaju lica sa invaliditetom, otklanjanje fizičkih i svakih drugih barijera, i najzad oblast zapošljavanja.
Razgovarano je o rezultatima Crne Gore u oblasti zaštite ljudkih prava lica sa invaliditetom kao punopravnih i ravnopravnih članova/ica društva i istaknuto da su napravljeni prvi veliki važni koraci u ostvarivanju njihovih prava, dok je u cilju njihove pune integracije, neophodan sistemski i multisektorski pristup, kroz saradnju državnih institucija, civilnog sektora i međunarodnih organizacija i institucija, saopšteno je sa sastanka.
Ministarstvo za ljudska i manjiska prava