Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Međunarodni dan borbe protiv homofobije i transfobije, 17. maj

Objavljeno: 17.05.2016. 17:52 Autor: PR služba

Danas se  u svijetu obilježava Međunarodni dan borbe protiv homofobije i transfobije. Na ovaj dan, 1990. godine, Generalna skupština Svjetske zdravstvene organizacije zvanično je skinula homoseksualnost sa njene liste mentalnih oboljenja. Na taj način prekinuto je stogodišnje trajanje „medicinske“ homofobije. Pomenuta odluka ima svakako atribut istorijskog, i od 2014. godine, 17. maj se obilježava kao dan borbe protiv homofobije i transfobije.

 

Seksualna orijentacija i rodni identitet predstavljaju lično obilježje, međutim zaštita ljudskih prava i sloboda svakog pojedinca/ke neovisno o njegovim/njenim posebnostima, tiče se svih nas zajedno.

 

Zaštita prava na različitost mora biti osigurana svima jednako. U više od 120 zemalja svijeta svakog 17. maja brojne LGBTI organizacije, institucije, vlade, organizacije za zaštitu ljudskih prava, kompanije učestvuju u raznim događajima, društvenim akcijama u cilju  podizanja svijesti o neophodnosti suzbijanja svih vidova diskriminacije, mržnje i zločina, kao i da bi promovisali jednako uživanje Ustavom zagarantovanih ljudskih prava za sve osobe bez obzira na njihovu seksualnu orijentaciju i rodni identitet.

Polazeći od značaja ovog datuma, inicirano je njegovo obilježavanje kroz održavanje međunarodne konferencije IDAHO Forum, koja je posvećena pitanjima prava i sloboda LGBTI osoba.

 

Od 2013. godine, održana su četiri Foruma, u Holandiji, na Malti, u Crnoj Gori i, nedavno završeni IDAHO Forum IV, u Danskoj. Forum je okupio visoke zvaničnike Savjeta Evrope, Evropske Unije i OEBS-a, veliki broj ministara zemalja regiona i članica EU, kao i medjunarodne eksperte/kinje i predstavnike/ce akademske zajednice i nevladinih organizacija koje se zalažu za promovisanje i poštovanje prava LGBTI osoba. Na Forumu je učestvovala i delegacija Vlade Crne. Crna Gora je iskoristila priliku da predstavi OutLeadership inicijativu, kao podršku za građenje pozitivnog i inkluzivnog okruzenja za LGBTI osobe, na  domaćem, regionalnom i međunarodnom nivou, i LGBTI Paket programa za Zapadni Balkan. Forum je bio prilika i da se pozicija Crne Gore, kao odgovornog partnera međunarodne zajednice u borbi protiv diskriminacije po bilo kom osnovu, dodatno učvrsti.

 

Ministarstvo za ljudska i manjinska prava

 

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?