- Vlada Crne Gore
Zavod za školstvo CRNA GORA ČITA I PIŠE
CRNA GORA ČITA I PIŠE
U Baru je, od 15. do 17. maja 2016. godine, realizovana studijska posjeta u okviru Projekta Kako učenicima pomoći da uspješno stvaraju usmene i pisane, umjetničke i neumjetničke tekstove Zavoda za školstvo, čija je autorka dr Dušanka Popović, dok stručni tim čine Aleksandra Vešović Ivanović, nadzornica (ZzŠ), Nađa Durković, savjetnica (ZUNS), doc. dr Sanja Šubarić (Filološki fakultet) i mr Dijana Laković (OŠ „Radojica Perović“). S obzirom na to da sami akt stvaranja, od inspiracije pa nadalje, obuhvata većinu ciljeva koje, tokom školovanja, treba dostići u okviru nastave jezika i književnosti, kao i značaj pisanja i pismenosti uopšte, naslovili smo je Crna Gora čita i piše.
Učesnici gosti bili su nastavnici uključeni u Projekat, predstavnici škola iz Bijelog Polja (OŠ „Marko MIljanov“, OŠ „Risto Ratković“, OŠ „Dušan Korać“), Podgorice (OŠ „Radojica Perović“, OŠ „M. M. Burzan“) i Nikšića (OŠ „Olga Golović“), dok su domaćini bili nastavnici iz Bara (OŠ „Blažo Jokov Orlandić“, OŠ „Srbija“ i OŠ „Mekiso“).
Cilj studijske posjete bio je uvid u neposrednu primjenu segmenata Projekta Kako učenicima pomoći da uspješno stvaraju… kroz više aktivnosti: opservaciju časova u sve tri škole, stručnu raspravu i razmjenu iskustava nakon toga, organizaciju i praćenje književne večeri (OŠ „Srbija“) i književnih popodneva (OŠ „Blažo Jokov Orlandić“) na kojima su učenici predstavili svoje pisano stvaralaštvo (priče, pjesme, pa i čitave knjige!), i okrugli sto tokom kojeg su nastavnici prezentovali svoja iskustva iz prakse i ponudili svoja rješenja i ideje za pojedine korake u procesu stvaranja teksta (Put stvaraoca, ili – kako stvarati tekst).
Jedinstven zaključak jeste da metodski pristup Put stvaraoca koji se primjenjuje u ovoj inicijativi čija je realizacija krenula još 2012. godine, odista pomaže učenicima da razviju i unaprijede svoje usmeno i pisano stvaralaštvo u svim segmentima i da je posebno uspješno kada se učenici podučavaju na ovaj način u kontinuitetu, što znači od prvog razreda pa do kraja osnovnog školovanja. Takođe, nastavnici smatraju da je neophodno uraditi još jedan priručnik za nastavnike u koji bi se sažela najnovija iskustva i ponudila svim kolegama.
Ove aktivnosti se uklapaju u proslavu Decenije obnove nezavisnosti Crne Gore.