Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Produžen rok za dostavljanje aplikacija za IPARD-like 2

Objavljeno: 20.05.2016. 23:47 Autor: MPRR

Javni poziv za dodjelu podrške prerađivačkom sektoru u poljoprivredi kroz projekat IPARD-like 2, koji je otvoren za apliciranje od 1. aprila do 31. maja 2016. godine biće produžen do 1. jula. Odluka o pruduženju roka donijeta je nakon konsultacija predstavnika IPARD Agencije Ministarstva poljoprivrede i ruralnog razvoja i Svjetske banke. Cilj donošenja ovakve odluke je da se svim zainteresovanim proizvođačima omogući dodatno vrijeme kako bi što kvalitetnije pripremili dokumentaciju neophodnu za javni poziv. Na taj način povećava se mogućnost da veći broj aplikanata preskoči zahtjevniji prag projekta IPARD-like 2 i povuče opredijeljenih 5,2 miliona eura iz projekta EU/IPA (RD) 2013.

Direktor IPARD Agencije Blagota Radulović je pojasnio je da je rok za prijem aplikacija produžen na osnovu dosadašnje komunikacije sa potencijalnim korisnicima. “Ovo je prvi poziv ove vrste koji implementiramo i cilj nam je da što više korisnika dobije podršku. Proces apliciranja se mora ispoštovati, a kako nije samo potrebno dostaviti biznis plan i plan unapređenja proizvodnje, smatramo da je proizvođačima potrebno dodatno vrijeme za obezbjeđivanje dokumentacije. Zaista vjerujemo da će dodatnih mjesec dana omogućiti svim zainteresovanim da kvalitetno apliciraju, kako bi već u četvrtom kvartalu ove godine počele realizacije investicija koje budu ugovorene“, kazao je Radulović.

Projekat bespovratne podrške prerađivačkom sektoru koncipiran je tako da ojača subjekte u poslovanju sa hranom životinjskog i biljnog porijekla, prije svega u dijelu dostizanja nacionalnih i EU standarda u pogledu higijenske i zdrastvene ispravnosti hrane koja se proizvodi. Jedan od osnovnih dokumenata neophodnih za apliciranje na javni poziv je „plan unapređenja“ koji pripremaju subjekti u poslovanju sa hranom, na osnovu kategorizacije objekata u I, II i III kategoriju. Kategorizacijom je izvršena procjena stanja kod svih objekata u Crnoj Gori, odnosno odstupanje od nacionalnih i EU standarda. U zavisnosti od toga kako su kategorisani pojedini objekti, subjekti pripremaju plan šta treba da unaprijede i usaglase kako bi prešli u višu kategoriju. Plan odobravaju nadležni organi vezani za veterinarske i fitosanitarne poslove i na osnovu njega se planira investicija za koju traže podršku kroz IPARD-like 2 projekat.

Zahvaljujući intenzivnoj informativnoj kampanji, poljoprivredni proizvođači su upoznati sa mogućnostima koje nudi IPARD-like 2 projekat. Predstavnici IPARD Agencije održali su više radionica na kojima se direktno radilo pojedinačno sa svim zainteresovanim proizvođačima, kako bi im se pomoglo da pripreme svu neophodnu dokumentaciju. Konsultacije sa proizvođačima su i dio svakodnevnog posla zaposlenih. Podsjećamo da se kroz IPARD-like 2 podržavaju sektori prerade mlijeka, mesa, voća i povrća, maslina, grožđa, ljekovitog, šumskog i aromatičnog bilja, kao i sektori ribarstva i akvakulture. Nivo prihvatljive investicije kreće se od 25.000 do 250.000 eura, a bespovratna podrška Ministarstva je 50% od neto dijela kompletno završene investicije (bez PDV-a). Projekat se implementira kao dodatno finansiranje MIDAS projekta, što znači da se nastavlja uspješnu saradnju Ministarstva poljoprivrede i ruralnog razvoja , Svjetske banke i EU.

PR Služba Ministarstva poljoprivrede i ruralnog razvoja
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?