Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Održan okrugli sto na temu kulturne raznolikosti koja nas obogaćuje

Objavljeno: 27.05.2016. 21:54 Autor: PR služba

 

Povodom obilježavanja desetogodišnjice obnove državne nezavisnosti Crne Gore,a kao doprinos važnosti dijaloga i razmjeni stručnih mišljenja o stepenu uvažavanja kulturne raznolikosti u Crnoj Gori, Ministarstvo za ljudska i manjinska prava organizovalo je okrugli sto na temu ,,Kulturne raznolikosti Crne Gore-nasledstvo koje nas obogaćuje“.

 

 

 

Okrugli sto, koji su otvorili ministar dr Suad Numanović i ministar Pavle Goranović, bio je odlična prilika da se razmjene primjeri dobre prakse i iskustva iz oblasti koja je od velikog značaja za multikulturalnu i multietničku Crnu Goru.

 

Multikulturalizam, odnosno različitost kultura predstavlja osnovu naših zajedničkih snaga, i očuvanje naše zajedničke kulturne baštine kao jedan je od osnovnih segmenata očuvanja ukupnog nacionalnog identiteta.

Poštovanje ljudskih prava generalno, te dodatno manjinskih prava, jasan je preduslov za razvoj demokratije i društva u cjelini.  Ne može se govoriti o demokratiji niti o slobodi i pravdi, ukoliko nema punog poštovanja različitosti. Ustav Crne Gore, kao najviši pravni akt, daje pravnu osnovu za promovisanje, jačanje i unapređenje zaštite osnovnih ljudskih prava i sloboda i potvrđuje obavezu Crne Gore da poštuje međunarodni standard u tom kontekstu.

Položaj i ostvarivanje prava nacionalnih manjina nije samo stvar pripadnika/ca manjinskih naroda i drugih manjinskih nacionalnih zajednica, nego i većine. I jedni i drugi, u onim sredinama u kojima predstavljaju većinu, mogu da uče jedni od drugih, preispituju svoje kulturološke obrasce, vrednosne sisteme i koriste sve prednosti koje im omogućuje bogatstvo jezika, kultura i običaja. Jedna od poruka sa današnjeg okruglog stola upravo je u tom kontekstu da treba da učimo jedni od drugih i jedni o drugima kako bismo postigli puno razumijevanje i poštovanje svih građana/ki jednako.

Na događaju su uzeli učešća predstavnici/e manjinskih nacionalnih savjeta, Centra za očuvanje i razvoj kulture manjina, Fonda za zaštitu i ostvarivanje manjinskih prava Crne Gore, Odbora za ljudska prava u Skupštini Crne Gore, civilnog sektora.

 

Razgovarano je o postignutim mjerljivim rezultatima koji su u oblasti zaštite i unapređenja prava i sloboda pripadnika/ca manjinskih naroda od obnove državne nezavisnosti Crne Gore. Činjenica da su samu obnovu nezavisnosti bezrezervno podržali manjinski narod, izrazito je značajna za svaki dalji razvoj u ovoj oblasti. To je činjenica koja Crnu Goru izdvaja od svih zemalja u regionu.

 

U okviru okruglog stola o kulturnoj raznolikosti u Crnoj Gori predstavljen je smisao kulture kao sredstva za izgradnju mostova između ljudi i naroda, te postavljeno pitanje kako dalje učvrstiti temelje multikulturalne i multietničke Crne Gore u narednom periodu. U vezi sa tim, konstatovano je da je prostorno mala Crna Gora dovoljan proctor za sve njene raznolikosti.

 

U institucionalnom okviru zaštite prava i sloboda manjinskih naroda i drugih manjinskih nacionalnih zajednica, značajnu ulogu ostvaruju Centar za očuvanje i razvoj kulture manjina i Fond za zaštitu i ostvarivanje manjinskih prava Crne Gore. Takođe, vrlo značajnu ulogu u očuvanju kulturnog i jezičkog identiteta manjinskih naroda imaju i manjinski nacionalni savjeti u Crnoj Gori, koji svojim aktivnostima nastoje da očuvaju i obogate kulturnu baštinu manjinskih naroda i drugih manjinskih nacionalnih zajednica.

Zaključci:

-Na okruglom stolu je predloženo da se razmisli o donošenju novog strateškog dokumenta manjinske politike koji bi uvezao rad institucionalnu zaštitu prava manjinskih naroda i drugih manjinskih nacionalnih zajednica, u kontekstu zaštite njihovih kulturnih dobara.

-Ljudska prava prožimaju sveobuhvatnu politiku, te je u tom kontekstu potrebno dodatno zalaganje na punoj integraciji pripadnika/ca manjinskih naroda i drugih manjinskih nacionalnih zajednica u cilju dalje zaštite kulturnog, jezičkog i svakog drugog identiteta, i u taj proces aktivno uključiti sve zainteresovane aktere.

-Potrebno je jačati obrazovanje i opštu informisanost o kulturnoj raznolikosti u Crnoj Gori, u cilju smanjenja predrasuda i stereotipa, a kako bi se smanjivala etnička distanca.

-Potrebno je raditi na doslednom sprovođenju zakonodavnog okvira iz oblasti zaštite i unapređenja prava i sloboda manjinskih naroda  i drugih manjinskih nacionalnih zajednica.

-Intenzivniji rad na principu afirmativne akcije prilikom zapošljavanja u organima državne i lokalne samouprave.

 

 

 

izlaganje ministra kulture Pavle Goranovića

 

Ministarstvo za ljudska i manjinska prava 

 

 

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?