- Vlada Crne Gore
Ministarstvo prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine Odgovor ministra Gvozdenovića Draganu S. Hajdukovi...
Odgovor ministra Gvozdenovića Draganu S. Hajdukoviću
Gospodine Hajdukoviću,
Vaše novo obraćanje je nastavak populističkog naslanjanja na atmosferu stereotipnih optužbi. Zato ću, ovog puta, mnogo direktnije komentarisati Vaše pojedinačne navode.
Nijednom riječju nijesam komentarisao to kakav ste Vi čovjek, niti je to domen mog interesovanja, pa ne znam zbog čega pominjete moje „tobožnje kvalifikacije o Vašem karakteru’’. U prethodnom obraćanju prepustio sam čitaocima da sami prosude da li i što se može zaključiti iz Vašeg prigrabljenog prava da bilo koga, pa i mene, proglasite veleizdajnikom. To nije radila ni inkvizicija koju Vi pominjete. Dakle, Vaša čovječnost nije bila predmet mog interesovanja ni komentara, ali motivi koji su Vas naveli na ovakvu komunikaciju svakako jesu. A oni su više nego očigledni. Zbog toga je Vaša ironična saglasnost sa mojim neizrečenim ocjenama o tome kakav ste čovjek – čista patetika.
Ni ja, ni moje kolege u Vladi ne umišljamo da smo najsposobniji i nabolji. No, Crna Gora kakva će, poslije nas, ostati, biće bolja nego ona koju smo zatekli. To je naše uvjerenje, o tome govore dosadašnji rezultati, a te rezultate je tako vrednovala i većina građana Crne Gore na više prethodnih parlamentarnih izbora. Pretpostavljajući da, shodno Vašoj uvodnoj poduci, ne sumnjate u pamet naših ljudi i naroda, možemo zaključiti da su se oni opredjeljivali po tim rezultatima, kako i priliči i kako i sami sugerišete. No, problem je, očigledno, što Vi i oni nemate istu ocjenu tih rezultata. Za Vas su naši rezultati „sunovrat i veleizdaja“ Crne Gore, a za nih – nešto suprotno. Moguće da je tako drastična razlika proistekla iz činjenice da Vi govorite o (Vašim) utiscima i impresijama, zanemarujući da se rezlultati mjere egzaktnim pokazateljima. No, ti pokazatelji Vas, bar u kontekstu u kome vodite ovu polemiku, očigledno ne zanimaju. A ne zanimaju Vas, zato jer su suprostavljeni motivima Vašeg javnog obraćanja, o čemu sam govorio u prethodnom dopisu.
Kvalifikaciju da su strani investitori, prisutni u Crnoj Gori ’’ajkule i kriminalci’’, ne utemeljujete ni na jednom jedinom argumentu. Uočavajući takvu paušalnost, nerado se ograđujete rečenicom „... ne poznajem te ljude i ni u koga pojedinačno ne mogu uprijeti prstom...“, da biste onda prebacili težište na „problematičnost“ država iz kojih njihov kapital dolazi. Po Vama, te države su „po fanatizmu, netolerantnosti i nepoštovanju ljudskih prava još u srednjem vijeku“. Ako bih zanemario Vašu ponovljenu sklonost da neprimjereno sudite, pitao bih Vas – koje države, po Vama, predstavljaju prihvatljiv izvor kapitala, a koje ne? Naime, u Crnoj Gori imamo investitore iz više desetina država. Čak i kada ste Vi u pitanju, ne vjerujem da sve njih prepoznajete po „fanatizmu, netolerantnosti i nepoštovanju ljudskih prava“.
Što se tiče ugrožavanja nacionalne bezbjednosti, bojim se da nijesam nadležan. No, ako imate bilo kakvu utemeljenu sumnju te vrste, molim Vas da se, bez odlaganja, obratite nadležnim institucijama, a ja ću Vas, zavisno od argumenata koje prezentirate, svakako podržati.
Potpuno mi je nejasno zašto smatrate da će Vaše zagovaranje socijalno-odgovornih investicija biti ubjedljivije ako koristite englesku frazu (Social Responsible Investing). Da li želite ostaviti utisak da se radi o nekom bedžu ili ordenu koji neki investitori imaju, a neke ne? Ili o nekoj „listi“ socijalno-odgovornih investitora koju proglašava neka autoritativna institucija, pa, eto, Crna Gora neće da izabere investitore sa te liste, nego se odlučuje za ’’ajkule i kriminalce’’?
To je demagogija, gospodine Hajdukoviću, zato Vam nijesam odgovorio na to pitanje. Tu, zapravo, pitanja i nema. Nametanje socijalne odgovornosti, i kod investicija i kod svakog drugog djelovanja, jeste obaveza države. Ona to mora obezbijediti njenim sprovođenjem, zakonima i nijihovim provođenjem, ali i razvojem i unapređenjem globalne i individualne svijesti o društvenoj odgovornosti. Primjera radi, društveno je neodgorvorno proglašavati sve one koji su došli da ulože novac u vašu zemlju – ajkulama i kriminalcima. No, mi kao društvo još uvijek nemamo tu svijest da takvu neodgovornost osudimo.
Odnos investitora prema tom pitanju se ne mjeri Vašim ili mojim kriterijumima, niti se smije prepustiti bilo čijoj dobroj volji, već se mora nametnuti. To nije lako i, svakako, ne može biti zadatak samo za jednog ministra i za jedno ministarstvo.
Bilo bi idealno kada biste, na jednoj strani, imali deklarisane investitore-ajkule i kriminalce, a na drugoj one koji su uvijek bili i koji će garantovano uvijek biti socijalno odgovorni, a mi – samo dođemo i izaberemo. Na žalost, nije tako. U takvim okolnostima, mi se borimo za svaki cent stranih ulaganja, ali smo spremni i da se odreknemo i najvećih investicija, ako bismo, za njih znali da će biti društveno neodgovorne. Zato, nemojte više populistički ugađati onima koji su, s pravom, iz zablude ili iz drugih razloga, nezadovoljni ministrom Gvozdenovićem i ovom vlašću.
Opet, bez argumenata i kalkulacije, govorite o izgubljenim milijardama koje bi Crnoj Gori mogla donijeti „pametno iskorišćena obala“. Izvolite, izložite ta pametna rješenja, a zatim, na političkoj sceni, izborite vlast, odnosno instrumente da tu pamet i te milijarde materijalizujete. Ako ne želite da ponovo pokušate tim političkim putem, kažite bar crnogorskoj javnosti te ideje, ali ne na nivou paušala „bolje odgovorno, nego neodgovorno“, jer to liči na teoriju „bolje mlad i bogat, nego star i siromašan“.
Komentarisati Vaše paralele o inkviziciji i Hirošimi, sa sadašnjom Crnom Gorom, bilo bi zaista ispod elementarnog nivoa polemičke kulture, pa ću Vas toga poštedjeti. U toj nesuvisloj kategoriji su i Vaše pošalice i igre riječima o ministru održivog, odnosno neodrživog razvoja, kao i Vaša spremnost da me, u tom segmentu, edukujete.
Na kraju, mišljenja sam da bilo čija referentnost, naučni i bilo koji drugi renome ne mogu uskratiti pravo na polemiku, na ukazivanje na logičku nedosljednost i manjak argumenata, a posebno na uvredljivost neprimjerenih teza o „sunovratu“ i veleizdaji“ Crne Gore.
Branimir Gvozdenović