- Vlada Crne Gore
Zavod za školstvo Evaluacije programa „Korišćenje udžbenika u DAISY ...
Evaluacije programa „Korišćenje udžbenika u DAISY formatu – obuka nastavnika osnovne škole za korišćenje audio-vizuelnih udžbenika”
Zavod za školstvo bio je domaćin sastanka sa temom Predstavljanje rezultata evaluacije projekta „Korišćenje udžbenika u DAISY formatu – obuka nastavnika osnovne škole za korišćenje audio-vizuelnih udžbenika”
Pored predstavnika 25 pilot škola (67 učesnika), sastanku su prisustvovali i dali svoj doprinos predstavljanjem programa: Ljiljana Ivanović, v.d. pomoćnica direktora u Zavodu za školstvo, mr Tamara Milić, načelnica Direkcije za predškolsko vaspitanje i obrazovanje, inkluzivno obrazovanje i strateško programiranje i razvoj u Ministarstvu prosvjete, Nađa Durković, savjetnica za izdavaštvo u Zavodu za udžbenike i nastavna sredstva, Anita Marić, savjetnica za inkluzivno obrazovanje u Zavodu za školstvo, mr Zoran Bošković, direktor Resursnog centra za đecu i mlade „Podgorica“ i Maja Lalić-Kovačević, savjetnica za obrazovanje u Kancelariji UNICEF-a za Crnu Goru.
DAISY (akronim od Digital Accessible Information System) je multimedijalno izdanje štampane knjige, kombinacija audio-vizuelnog teksta. Udžbenici u DAISY formatu nude čitalačko iskustvo svim učenicima koji ne mogu da čitaju odštampani tekst, iz bilo kojeg razloga. Iste udžbenike u DAISY formatu mogu koristiti i ostali učenici u svakodnevnoj nastavi prilikom uvježbavanja vještine pažljivog slušanja.
U Crnoj Gori su u ovom formatu snimljene čitanke za učenike od 4. do 9. razreda. Za potrebe snimanja DAISY verzije udžbenika, svoje glasove „su pozajmili“ poznati crnogorski glumci i glumice, studenti i studentkinje Fakulteta dramskih umjetnosti, koji su kao volonteri učestvovali u ovom projektu.
Uskoro će biti dostupna Istorija za 6. razdred čije snimanje je u toku.
Evaluacija je pokazala da treba razvijati tehničke i pedagoške mogućnosti DAISY udžbenika, bolje informisati stručnu i širu javnost o mogućnostima i primjenljivosti ovog formata i razmotriti održivost dalje produkcije DAISY udžbenika.
Rezultati evaluacije mogu biti dragocjena pomoć prilikom definisanja budućih promjena u obrazovanju, naročito kada govorimo o pristupu, ali i kvalitetu nastave i učenja đece s posebnim obrazovnim potrebama, kao i kompletne učeničke populacije u Crnoj Gori.
Naredni koraci: snimanje četiri udžbenika istorije za osnovnu školu (za 6, 7, 8 i 9. razred), priprema i štampa priručnika za nastavnike s detaljnim uputstvima – tehničkim i metodičkim, nastavak obuke nastavnika i roditelja i bolja informisanost javnosti.
Izuzetno pozitivan prijem udžbenika u DAISY formatu, obavezuje sve stejkholdere kojima je krajnji cilj kvalitetna nastava da nastave rad na unapređenju materijala za inkluzivnu nastavu u Crnoj Gori, i da idu u korak sa novim paradigmama učenja i modernim tehnologijama.
Ovo je samo jedan od načina obavještavanja stručne javnosti s ovom inicijativom koja treba da zaživi te da se sistemski uvrsti u dio metodologije koja se odnosi na upotrebu asistivnih tehnologija u savremenom obrazovno-vaspitnom procesu u korist svih učenika, a posebno učenika sa smetnjama vida i teškoćama u učenju. Očekivanja su da se postignuta dinamika nastavi kroz prepoznatu sinergiju djelovanja crnogorskih institucija obrazovanja i UNICEF-a.