Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Održana završna radionica projekta CAPS2

Objavljeno: 23.06.2016. 21:28 Autor: MPRR

Završna radionica projekta "Jačanje centara za proizvodnju akvakulture i nadzor bezbjednosti u prekograničnim zemljama Jadrana - CAPS2"koji je kofinansiran od strane Evropske unije održana je u Budvi. Radionica je imala za cilj da proizvodjačima i ostalim zainteresovanim stranama predstavi sprovođenje nacionalnih standarda u sektoru proizvodjnje školjki sa EU standardima.

Projekat se sprovodi kroz Program IPA Adriatik prekogranične saradnje 2007-2013 (IPA Adriatic Cross Border Cooperation Programme 2007-2013.

Učesnici radionice su bili predstavnici institucija iz Crne Gore koji su bili partneri u Projektu: Uprava za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove i Centar za ekotoksikološka ispitivanja (CETI), kao i predstavnici institucija uključenih u realizaciju aktivnosti projekta: Specijalistička veterinarska laboratorija (SVL), Institut za biologiju mora (IZBM), Uprave za inspekcijske poslove (UIP) i predstavnici proizvođača živih školjki. Lider projekta dr. Eddy Listeš iz hrvatskog veterinarskog instituta je bio uključen preko Skype konekcije.

Istaknuto je da treba nastaviti podsticanje dialoga među nadležnim službama i proizvodjačima u ciju zajedničkog definisanja potreba i mogućnosti za unapredjenje bezbjednosti sektora akvakulture.

Projekat je počeo u oktobru 2012. godine i završiće se 30. juna 2016. godine, a kao glavni cilj definisano je poboljšanje nadzora i bezbjednosti proizvoda akvakulture na Jadranu zahvaljujući sprovođenju različitih komponenti projekta: obuke laboratorija za različite dijagnostiče metode (otkrivanje hemijskih kontaminenata, mikrobiološke metode, otkrivanje prisustva biotoksina i virusa u skladu sa propisima Evropske unije), nabavke specifične dijagnostičke opreme i alata, primjene GIS sistema, planova nadzora i analiza rizika.

Cilj projekta je bio da se izvrše preliminarna labaratorijska ispitivanja školjki, u trajanju od najmanje dvanaest mjeseci, na osnovu kojih će se izvršiti načelno razvrstavanje proizvodnog područja u kategorije prema rezultatima ispitivanja. Određeno je proizvodno područje za uzgoj živih školjki u Bokokotorskom zalivu i odrđene su tačke uzorkovanja za Escherichia coli, biotoksine, policiklične aromatične ugljovodonike i teške metale uzimajući u obzir i izvore zagađenja. Rezultati projekta će predstavljati i osnov za pripremu budućeg Plana monitoringa školjki koje će nadležni organ uspostaviti u proizvodnim oblastima u skladu sa nacionalnim propisima o kontroli proizvoda životinjskog porijekla.

Partneri na projektu iz Albanije, Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Italije i Crne Gore, nastaviće saradnju sa ciljem postizanja usklađenih dijagnostičkih strategija, planova nadzora i analize rizika u sektoru akvakulture.

 

PR Služba Ministarstva poljoprivrede i ruralnog razvoja

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?