Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Potvrđen prvi slučaj bolesti kvrgave kože goveda u Crnoj Gori

Održana konferencija za novinare Uprave za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove 

Potvrđen prvi slučaj bolesti kvrgave kože goveda u Crnoj Gori

Prvi slučaj bolesti kvrgave kože goveda potvrđen je i u Crnoj Gori. Uprava za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove danas je dobila zvaničnu potvrdu laratoriske analize koju je sprovela Specijalistička veterinarska labaratorija. Iz Uprave poručuju da nema mjesta panici, da se bolest ne prenosi na ljude, ni na druge životinje, te da nije ugrožena bezbjednost hrane.

Direktorica Uprave za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove Vesna Daković saopštila je na vanrednoj konferenciji za medije da je bolest dijagnostifikovana u Gusinju. Ona je istakla da je terenski veterinar prilikom sumnje na bolest preduzeo sve neophodne mjere prema preporukama Uprave i stručnog tima za praćenje i kontrolu bolesti.

Daković je pojasnila da je govedo sa sumnjom odvojeno od ostatka stada i zatvoreno u štalski objekat. Dodala je da su postavljene zaštite na otvorima objekta kako bi se spriječila migracija insekata sa zaražene životinje i da je dezinfikovan okolni prostor.

Uprava za bezbjednost hrane je u prethodnom periodu sprovela sve neophodne preventivne mjere za sprečavanje pojave bolesti kvrgave kože. S obzirom da je postojao visok rizik od pojave i u Crnoj Gori, nakon što se bolest pojavila u okolnim zemljama, istovrmeno su pripremane i mjere za kontrolu i suzbijanje bolesti u slučaju pojave. „Podsjetiću da je nakon pojave bolesti kvrgave kože u Makedoniji tadašnji ministar poljoprivrede Petar Ivanović dao Naredbu o zabrani uvoza i tranzita živih goveda i proizvoda od goveda. Odmah je obavještena javnost. Nakon toga, na žalost, ministar finansija, Raško Konjević dao je negativno mišljenje na pripremljenu Informaciju za Vladu, nakon čega su zaposleni u Ministarstvu poljoprivrede, u tom periodu bez Ministra, na sve načine pokušavali da kroz procedure koje im stoje na raspolaganju, ipak Informaciju o opasnosti od pojave bolesti predstave Vladi“, kazala je Daković ističući da je to dosta usporilo proceduru nabavke neophodnih vakcina, za prevenciju bolesti.

Ona je saopštila da je, ipak, Informacija usvojena na poslednjoj sjednici Vlade Crne Gore i urađen proračun troškova za moguće scenarije razvoja bolesti. „Iz obavezne budžetske rezerve Vlada je obezbijedila dio sredstava potrebnih za suzbijanje bolesti. “Moram da konstatujem da je postojao birokratski odnos Ministarstva finansija prema ovom problemu, zbog kojeg je Vlada dobila Informaciju o opasnosti od pojave bolesti tek na prethodnoj sjednici. Time smo bili spriječeni da sprovedemo preventivnu vakcinaciju prije pojave bolesti, kakva je bila sugestija stručnog tima“, kazala je Daković.

Zahvaljujući stalnoj komunikaciji koju Uprava za bezbjednost hrane ima sa Evropskom komisijom i relevantnim institucijama EU obezbijeđena su i nedostajuća sredstva za vakcine. „Sa zadovoljstvom potvrđujem da smo od EK dobili 25.000 doza, te da smo odmah započeli potrebne procedure realizacije ove veoma važen aktivnosti“, istakla je Daković.

 

Ona je podsjetila na aktivnosti Uprave po pitanju mjera i aktivnosti za sprečavanje unošenja i suzbijanje bolesti, od trenutka pojave ove bolesti u Makedoniji. Konkretno:

- Dana 06. juna date su Instrukcije za postupanje u cilju sprečavanja pojave i širenja opasne zarazne bolesti koje su dopunjavane kako se bolest širila na teritoriji Srbije, a nakon pojave bolesti kvrgave kože u Srbiji, o čemu je odmah obavještena javnost;

- Zabranjen je uvoz i tranzit živih goveda i proizvoda od goveda i iz zemalja u kojima je došlo do pojave pojave (Kosova i Albanija);

- Pojačan je nadzor terenskih veterinara i veterinarskih inspektora, odnosno, pojačan je nadzor na unutrašnjem tržištu i u prekograničnom prometu;

- Osposobljena je Specijalistička veterinarska labaratorija za dijagnostiku bolesti kvrgave kože iz donacije Evropske Agencije za Atomsku Energiju;

- Uprava za bezbjednost hrane intenzivno je pregovarala sa Evropskom Komisijom o donaciji neophodne količine vakcina, potrebnih za vakcinisanje goveda u ugroženom, pograničnom području sa Srbijom, Kosovom i Albanijom;

- Formiran je stručni tim za praćenje i kontrolu bolesti, sastavljen od veterinara iz UBHVFP, SVL, veterinarskih inspektora i predstavnika veterinarskih ambulanti;

- Pripremljen je Krizni plan, koji je u proceduri usvajanja, kao i sva neophodna dokumenta i mjere koji će obezbijediti kontrolu bolesti.

Na konferenciji su predstavnici Uprave ponovili da je bolest kvrgave kože endemska bolest Južne Afrike. Poslednjih godina proširila se na Bliski Istok, Tursku i Grčku. U 2016. godini bolest se pojavila u Bugarskoj, Makedoniji, zatim Srbiji, Kosovu i Albaniji. Svaka od ovih zemalja intenzivno radi na suzbijanju bolesti. Međutim, sve do sada preduzdete mjere nisu zaustavile širenje bolesti.

Evropska Komisija i Svjetska organizacija za zdravlje životinja formirale su stalnu ekspertsku grupu, koja intenzivno radi na pronalaženju mjera za suzbijanje bolesti. U ovu grupu uključene su, osim zemlalja pod neposrednim rizikom, i zemlje Evrope sve do Austrije. To znači: Bosna i Hercegovina, Hrvatska, Slovenija i Austrija. Obzirom da bolest prenose insekti, prvenstveno muve i komarci, koje je nemoguće kontrolisati, procjenjeni rizik od unošenja bolesti je izuzetno veliki.

Daković je poručila da nema mjesta panici, jer se bolest kvrgave kože ne prenosi na ljude, ni na druge životinje. „Međutim, izaziva značajne socio-ekonomske efekte. Oni se ogledaju u usmrćivanju i neškodljivom uklanjanju životinja, zabrani kretanja goveda, zabrani prometa proizvoda od goveda. Samim tim i potrošači mogu biti sigurni da ne postoji mogućnost da se na tržištu nađe mlijeko ili meso zaražene životinje. Uprava svakodnevno prati situaciju na terenu. Nastavićemo da o daljim aktivnostima izvještavamo javnost. Bitno je da građani znaju da je bezbjednost hrane obezbjeđena. Međunarodni promet iz zaraženih područja živih životinja i proizvoda od goveda je zabranjen. Unutrašnji promet je pod strožijom kontrolom“, poručila je Daković.

Predstavnici Uprave su saopštili da je neophodna saradnja svih relevantnih subjekata, sa posebnim akcentom na držaoce goveda, kako bi se bolest kontrolisala i suzbila. Neophodno je da se svi pridržavaju uputstava Uprave, veterinarskih inspektora i veterinara na terenu. Saopštenja za javnost se daju redovno. Na sajtu Ministarstva poljoprivrede i Uprave nalaze se sve potrebne informacije za držaoce životinja, a informativni letak biće distribuiran i preko veterinarskih ambulanti. 

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?