Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

ZAVRŠENA 10. LJETNJA ŠKOLA JEZIKA I KULTURE „CRNA GORA MOJA POSTOJBINA“ NAMIJENJENA DJECI NAŠIH ISELJENIKA

Objavljeno: 01.08.2016. 22:44 Autor: Uprava za dijasporu

Dana 30. jula 2016. godine završena je jubilarna, deseta po redu,  Ljetnja škola jezika i kulture „Crna Gora moja postojbina“ namijenjena djeci naših iseljenika, koju Uprava za dijasporu organizuje u saradnji sa Zavodom za školstvo Crne Gore. Škola je održana od 20. do 30. jula na Ivanovim koritima, a pohađalo ju je 55 polaznika, uzrasta od 9 do 15 godina, iz 11 zemalja: Albanije, Bosne i Hercegovine, Srbije, Hrvatske, Makedonije, Turske, Italije, Velike Britanije, Francuske, Argentine i Urugvaja.

Tokom desetodnevnog boravka, učenja i druženja u odmaralištu „Lovćen – Bečići“, djeca iz dijaspore imala su priliku da na zabavan način upoznaju zemlju svojih predaka – kroz kolaž obrazovnih i kreativnih radionica iz crnogorskog jezika i književnosti, istorije, geografije, muzičke i likovne djelatnosti, kulturne baštine, crnogorskih igara i plesa, kao i sportskih aktivnosti.

Nastava u Školi izvodi se po posebnim obrazovnim programima namijenjenim crnogorskoj dijaspori, a svim polaznicima Škole organizator je obezbijedio i komplet udžbenika „Crna Gora moja postojbina“.

U okviru programa Ljetnje škole, organizovane su posjete Cetinju, podlovćenskom selu Dolovi, Mauzoleju na Lovćenu i Lipskoj pećini.

Ovogodišnju Školu posjetio je šahovski intermajstor Blažo Kalezić koji je sa mališanima i predavačima odigrao simultanku na 20 tabli. Polaznici Škole imali su priliku i da uživaju u nastupu KUD „Zahumlje“ iz Nikšića.

U okviru programa Škole, za najmlađe pripadnike našeg iseljeništva organizovane su posjete avanturističkom parku i Edukativnom centru Nacionalnog parka Lovćen.

Nesumnjivo je da će djeca sa sobom ponijeti nova znanja o zemlji svojih predaka – svojoj postojbini, ali i lijepa sjećanja na druženje, nova prijateljstva i poznanstva koja će trajati i nakon završetka Škole, bez obzira na jezičku i prostornu udaljenost ovih mališana. 

Posebnu zahvalnost dugujemo Ministarstvu kulture, Ministarstvu prosvjete, Prijestonici Cetinje, NP „Lovćen“ i Lipskoj pećini na doprinosu koji su pružili u relizaciji ovogodišnje Ljetnje škole jezika i kulture.

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?