- Vlada Crne Gore
Ministarstvo finansija SAOPŠTENJE POVODOM MEĐUNARODNOG DANA NESTALIH
Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva
SAOPŠTENJE POVODOM MEĐUNARODNOG DANA NESTALIH
Objavljeno: 29.08.2016. • 16:41 Autor: mrss
Međunarodni dan nestalih kojim se obilježava sjećanje na žrtve prislinog nestanka, nestanka u oružanim sukobima i zločinima protiv čovječnosti, podsjeća da je rasvjetljavanje sudbine nestalih lica civilizacijska, pravna i moralna obaveza prema žrtvama, njihovim porodicama i drušvu u cjelini, koja protekom vremena nije i ne može biti manja.
Oružani sukobi na prostoru bivše SFRJ izazvali su mnoge teške posljedice i masovna kršenja ljudskih prava. Veliki broj lica koja se vode kao nestala po prestanku oružanih sukoba sa pravom se smatra jednom od najtragičnijih posljedica. Rješavanje pitanja nestalih lica na prostoru bivše Jugoslavije važno je humanitarno, ali i političko pitanje, jer od njegovog rješavanja u velikoj mjeri zavisi proces pomirenja i izgradanja multietničkih društava zasnovanih na demokratiji, vladavini prava i toleranciji u regionu. To je obaveza nadležnih vlasti prema porodicima nestalih lica, koje imaju pravo da saznaju istinu o sudbinama svojih najbližih. Uskraćivanje informacija o otetim i nestalim licima predstavlja grubo kršenje ljudskih prava članova njihovoh porodica, dok kidnapovanje i drugo nasilje predstavljaju zločine za koje svi počinioci moraju snositi odgovornost u skladu sa međunarodnim normama i važećim domaćim zakonodavstvom.
Crna Gora poklanju posebnu pažnju rješavanju pitanja nestalih lica u oružanim sukobima, kao humanitarnom pitanju od neprocjenjivog značaja za porodice nestalih lica, ali i u političkom smislu kao značajnom indikatoru stvarne demokratizacije društva i države i njene spremnosti da se suoči sa posljedicima kršenja ljudskih prava izazvanih oružanim sukobima.
Dokaz posvećenosti Crne Gore za preuzimanje odgovornosti u procesu pronalaženja osoba nestalih u sukobu na tlu bivše Jugoslavije, ali i šire promociju principa zaštite ljudskih prava u oružanim sukobima, te definisanje odgovornosti i obeštećenje žrtava, predstavlja potpisivanje Deklaracije o ulozi države u rješavanju pitanja nestalih usljed oružanog sukoba i zloupotreba ljudskih prava.
Rasvetljavanje sudbine nestalih lica je i pitanje ljudskih prava jer porodice imaju pravo da znaju sudbinu svojih najmilijih. Kako su porodice nestalih lica pored očiglednih emotivnih problema izložene brojnim socijalnim i ekonomskim problemima u rješavanju sudbine nestalih veoma je važan humanitarni aspekt ovog problema.
Podaci koji govore o i dalje velikom broju nestalih lica obavezuje sve koji su dio ovog procesa da, u okviru svojih nadležnosti i mogućnosti, doprinesu njegovom okončanju.
Od posebnog značaja je saradnja, razmjena podataka, informacija i iskustava sa nadležnim organima drugih država sa prostora bivše SFRJ kao i asocijacijama koje se bave humanitarnim pravom.
Da bi se istrajalo u rješavanju sudbine nestalih, bez obzira na vrijeme nestanka, vjersku ili nacionalnu pripadnost ili bilo koju drugu različitost u ovaj proces trebaju da budu uključeni svi nadležni državni organi i institucije kao i pojedinci koji raspolažu podacima i informacija o okolnostima nestanka.
Komisija za nestala lica Vlada Crne Gore prati, proučava i utvrđuje predloge za rješavanje pitanja nestalih lica, izvršava obaveze koje proizilaze iz međunarodnih ugovora i sporazuma koji se odnose na rješavanje pitanja nestalih lica, koordinira rad nadležnih organa i organizacija u postupku traženja nestalih lica, ostvaruje saradnju sa nadležnim organima, porodicama i udruženjima nestalih lica radi rješavanja statusnih i humanitarnih pitanja njihovih porodica.
U cilju realizacije zadataka koji su joj povjereni, kao i u cilju obezbjeđivanja sveobuhvatnog, profesionalnog i sistemskog pristupa u rješavanju ovog pitanja a imajući u vidu težinu, složenost i specifičnost pitanja kojima se bavi, kao i političku osjetljivost problematike nestalih lica, Komisija sarađuje sa nadležnim ministarstvima, stručnjacima i forenzičarima. Takođe Komisija sarađuje sa relevantnim međunarodnim organizacijama i institucijama (Međunarodna komisija za nestala lica i Međunarodni komitet Crvenog Krsta), u skladu sa njihovim mandatom i potpisanim međunarodnim dokumentima.
Od obrazovanja i konstituisanja Komisije za nestala lica nijednog trenutka nije se dovelo u pitanje rješavanje problema nestalih lica, pružanje pomoći nadležnim komisijama iz okruženja, posebno u dijelu koji se odnosi na postupke identifikacije, prenosa posmrtnih ostataka, obezbjeđivanja grobnog mjesta, kao i finansijeske podrške porodicama nestalih.
Lica koja su nestala u oružanim sukobima na području bivše Jugoslavije, a koje potražuje Komisija za nestala lica Vlade Crne Gore, uključuje 61-og crnogorskog državljanina odnosno lica čiji su tražitelji, u vrijeme kad su prijavili njihov nestanak, imali prebivalište na teritoriji Crne Gore.
Vezani članci:
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?