- Vlada Crne Gore
Ministarstvo ekonomskog razvoja Reagovanje: Mijovićeve tvrdnje nemaju utemeljenja ...
Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva
Reagovanje: Mijovićeve tvrdnje nemaju utemeljenja ni u Ugovoru, ni u stvarnosti
Objavljeno: 30.08.2016. • 21:25 Autor: Ministarstvo ekonomije
Reagovanje na tekst objavljen 30. juna 2016. godine u Dnevnom listu VIJESTI, pod naslovom „Mijović: EPCG za rođake i kumove“, na stranama 1 i 5.
Ministarstvo ekonomije, radi objektivnog informisanja javnosti, a povodom tvrdnji koje je iznio Dejan Mijović iz Građanskog pokreta URA, podsjeća da je Ugovor sa A2A usvojila Vlada Crne Gore, a nakon toga i Skupština. Ugovor je objavljen odmah nakon njegovog usvajanja. Ključne stavke Ugovora su saglasnost oko realizacije Bloka II TE „Pljevlja“, odricanje A2A od arbitraže, put opcija, kao i pravo preče kupovine. Ovim stavkama su zaštićeni državni interesi, za razliku od opcije koju zastupa Mijović, a to je – da nema Ugovora.
Mijović još uvijek nije odgovorio javnosti šta znači opcija koju on zagovara, da se Ugovor ne potpisuje? Da li ta opcija znači da A2A ima pravo da proda svoje akcije kome hoće, da nema obavezu da ih ponudi državi, da može da pokrene arbitražu i da usporava projekat Bloka II TE "Pljevlja"?
Ministarstvo ekonomije nije nikada ulazilo u sferu politikanstva, ali je obavezno zbog javnosti da na neutemeljene tvrdnje odgovori činjenicama.
Dakle, tvrdnja da će, ukoliko „DPS pobijedi na predstojećim izborima, EPCG preuzeti premijerovi najbliži rođaci, kumovi ili prijatelji“ nema utemeljenja ni u Ugovoru, ni u stvarnosti. U to može da se uvjeri sva stručna i laička javnost jer je Ugovor, još jednom podsjećamo, objavljen odmah nakon usvajanja na Vladi Crne Gore. Zbog toga pozivamo Mijovića da javno saopšti o kome se radi, na osnovu kojih podataka to tvrdi, kojim činjenicama raspolaže, na koje stavke Ugovora se poziva u ovim tvrdnjama? U suprotnom će sve ostati u sferi politikanstva.
Još jedna tvrdnja Mijovića nema utemeljenja ni u Ugovoru, ni u stvarnosti, a to je da je „vlast odlučila da državna EPCG odobri nedozvoljenu državnu pomoć kroz subvencionisanu cijenu uglja od 26 eura“, kao i da se „od države ili EPCG, kroz višu cijenu struje očekuje i da prestrukturira Rudnik uglja i uloži desetine miliona eura u njegov razvoj“. Pozivamo Mijovića da, radi javnosti, navede na koje djelove Ugovora se poziva kada ovo trvdi? Takođe podsjećamo da je ovaj Ugovor na snazi do 31. decembra ove godine, što će biti prilika da provjerimo ko je iznosio netačne podatke, kako povodom cijene struje, tako i po pitanju vlasništva u EPCG.
Što se tiče prava preče kupovine koje je definisano Ugovorom sa A2A, podsjećamo da to podrazumijeva da je A2A obavezna da obavijesti Vladu o eventualnoj namjeri da proda akcije, sa jasnim informacijama ko je kupac i pod kojim uslovima, a država će, ako joj kupac ne odgovara, iskoristiti pravo preče kupovine. Iz izjave člana građanskog pokreta URA je ostalo nejasno da li je on za ili protiv tog člana?
Što se tiče poziva da se o Ugovoru izjasni specijalno tužilaštvo, pridružujemo se tom pozivu. Podsjećamo, Ugovor je objavljen, pa ne postoje nikakve prepreke da sva zainteresovana javnost da svoju ocjenu.
PR SLUŽBA
MINISTARSTVO EKONOMIJE
Vezani članci:
Izvještaj o sprovedenoj javnoj raspravi - Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o uslugama 30.12.2024.
Završena druga Obuka o korporativnom upravljanju 20.12.2024.
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?