- Vlada Crne Gore
Zavod za školstvo Početni sastanak projekta BLUE SKILLS, 27-28/6/201...
Početni sastanak projekta BLUE SKILLS, 27-28/6/2016, Ankona, Italija
U Ankoni, Italija, od 27-28. juna 2016. godine, održan je sastanak koji je najavio početak projekta Poboljšanje vještina i znanja kroz intergarciju sistema srednjeg stručnog obrazovanja za Plavi razvoj i razvoj turizma „Blue SKILLS (Plave vještine)“.
Sastanku su prisustvovale Nevena Čabrilo, predstavnica Zavoda za školstvo Crne Gore, Bojana Laković, koordinatorka projekta angažovana od strane Zavoda za školstvo, Biljana Petrović Njegoš, ekspertkinja za obrazovanje i Biljana Gligorić, komunikaciona menadžerka.
Prvi dan sastanka počeo je predstavljanjem projekta, opšteg i specifičnih ciljeva, kao i izazova projekta. Gospodin Riccardo Strano, direktor regije Marche, poželio je dobrodošlicu učesnicima/cama i predstavio program sastanka. Gospodin Saverio D’Eredità iz INFORMEST-a održao je prezentaciju u kojoj je predstavio sažetak i pregled projekta KEPASS čija će metodologija služiti kao osnova za realizaciju projekta Blue Skills. Ono po čemu se kontekst projekta Blue Skills razlikuje od konteksta projekta KEPASS je novi politički okvir koji se temelji na EUSAIR strategiji. Radi se o strategiji koja u vrijeme trajanja projekta KEPASS nije bila na snazi i tada je predstavljala samo ideal za Jadransko-jonski makroregion. Nakon toga, gđa Cristina Pavisic, ekspertkinja za obrazovanje u okviru projekta KEPASS ukratko je predstavila kvalitativne rezultate projekta KEPASS. Zatim je uslijedio okrugli sto sa prezentacijama partnera. Svaki partner projekta se ukratko predstavio i iznio svoja iskustva i očekivanja vezano za projekat. Biljana Gligorić, komunikaciona menadžerka predstavila je radni paket 2: komunikacione aktivnosti, logo projekta i sredstva za međusobnu komunikaciju partnera.
Nakon prezentacija održan je prvi sastanak Upravnog odbora projekta, na kome se razgovaralo o sljedećim temama: radni plan aktivnosti (osnovanje tehničke radne grupe, realizacija ljetnje škole i studije izvodljivosti) i različita pitanja vezana za upravljanje projektom.
Drugi dan prezentacije započeo je prvim sastankom tehničke radne grupe, na kojem su učestvovali partneri projekta uz podršku stručnjaka za obrazovanje. Difinisana su tri moguća okvira za radionicu za trenere, kao i fokus studije izvodljivosti i koraci koje treba preduzeti da bi trening i stečena znanja i vještine bili sertifikovani. Zatim je uslijedila rasprava o odlukama koje treba donijeti i o vremenskom planu realizacije predstojećih aktivnosti.