Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

SAOPŠTENJE: Ministarstvo zdravlja organizovalo dvodnevni internacionalni workshop na temu: „ICT u zdravstvu-podrška implementaciji zakonske regulative, monitoring i evaluacija kvaliteta zdravstvene zaštite“

Objavljeno: 30.08.2016. 23:02 Autor: Ministarstvo zdravlja / Služba za odnose s javnošću
Internacionalni workshop, na temu: „ICT u zdravstu-podrška implementacij zakonske regulative, monitoring i evaluacija kvaliteta zdravstvene zaštite“, u organizaciji Ministarstva zdravlja Crne Gore, održan je 29. i 30. avgusta 2016.godine u Budvi.
Skup, koji je organizovan u sklopu projekta “Adriatic model održive mobilnosti u oblasti zdravstvene zaštite”, koji finansira Evropska komisija, okupio je učesnike iz sedam zemlja: Italije, Grčke, Hrvatske, Slovenije, Albanije, Bosne i Hercegovine i Crne Gore.
Generalna direktorka Direktorata za bioetku i međunarodnu saradnju dr Mira Jovanovski Dašić, otvarajući skup, istakla je da je Ministarstvo zdravlja, sprovodeći politiku Vlade Crne Gore, opredijeljeno da, primjenom zakonske regulative, koja je usklađena sa regulativom EU i strukturnim reformama zdravstvenog sistema, obezbijedi dostupnu, efikasnu i kvalitetnu zdravstvenu zaštitu svojim građanima. U sprovođenju reformskih procesa od neprocjenjive važnosti je ekspertska i finansijska podrška Evropske unije, upravo kroz IPA projekte, koji se realizuju u Crnoj Gori.
- Cilj projekta “Adriatic model održive mobilnosti u oblasti zdravstvene zaštite” je da se, korišćenjem modernih informatičkih tehnologija, osigura mobilnost pacijenata, kao i ljekarskog kadra i usluga, kroz razvoj prekograničnog modela održive i efikasne komunikacije i razmjene podataka i iskustva među pružaocima zdravstvenih usluga, a sve u svrhu smanjenja nepotrebnog kretanja pacijenata u Jadransko-jonskoj regiji. Ministarstvo zdravlja Crne Gore do sada je realizovalo brojne aktivnosti u sklopu ovog projekta, kao što su, nabavka medicinske opreme za zdravstvene ustanove i mapiranje postojećih zdravstvenih ustanova i seta zdravstvenih usluga koje pružaju, neophodnih za brzo i efikasno pružanje prve pomoći građanima koji borave u našoj zemlji. Takođe, završeno je anketiranje 27 zdravstvenih i institucija zdravstvene njege na teritoriji Crne Gore, u cilju dobijanja opštih informacija o uslugama koje pružaju, a značajno je i učešće crnogorskih predstavnika na međunarodnim skupovima, koji su organizovani u cilju razmjene podataka i iskustava i prezentacije postignutih rezultata u ovoj oblasti, navela je dr Jovanovski Dašić.
Benefiti koji će se dobiti realizacijom projekta “Adriatic model održive mobilnosti u oblasti zdravstvene zaštite”, kako je kazala generalna direktorka Jovanovski Dašić, su bolja informisanost o vrsti i broju usluga, kao i pružaocima zdravstvene zaštite u svakoj od zemalja učesnica, zatim bolja informisanost o kadrovima, specijalizacijama, standardima pružanja usluga na nivou zdravstvenih institucija. Uz to, prema njenim riječima, projekat će doprinijeti povećanoj efikasnosti i dostupnosti pojedinih servisa, ažuriranju medicinskih podataka, kao i edukaciji zaposlenog osoblja, standardizaciji procesa i mogućnosti implementacije primjera dobre prakse.
Direktor Doma zdravlja Podgorica, koji je predsjedavao skupom, naglasio je da je u sprovođenju reformskih procesa, od neprocjenjive važnosti da zdravstveni radnici svojim iskustvom doprinesu sagledavanju svih aspekata u mogućnosti primjene kriterijuma i pokazatelja kvaliteta zdravstvene zaštite i budu konstruktivni i racionalni predlagači njihovih eventualnih izmjena i u krajnjem bitna karika u obezbjeđivanju kvalitetne zdravstvene zaštite.
Učesnici iz crnogorskih zdravstveni institucija i zemalja članica projekta, tokom dvonevnog workshopa prezentovali su postignute rezultate u proteklom periodu iz različitih oblasti zdravstva i drugih sektora koji su povezani sa zdravstvom, kao i planirane aktivnosti, koje se odnose na mapiranje institucija, koje će se nalaziti na zajedničkoj mapi, sa osnovnim podacima o kapacitetima i uslugama koje pacijenti mogu da dobiju, zatim na akreditaciju zdravstvenih ustanova i standardizaciju usluga, koje moraju da budu usklađene sa EU standardima.
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?