Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Saradnja između Bugarske i Crne Gore u oblasti ženskog preduzetništva

Objavljeno: 04.09.2016. 19:11 Autor: PR služba

U cilju jačanja rodne ravnopravnosti i promocije žena u preduzetništvu, u Herceg Novom održana je  radionica na temu “Uloga i problemi ženskog preduzetništva u Bugarskoj i Crnoj Gori”. Na radionici su učestvovale  predstavnice Udruženja žena Bugarske koje su boravile u studijskoj posjeti Crnoj Gori, koju je organizovalo Udruženje preduzetnica Crne Gore, uspješne preduzetnice iz Crne Gore, predstavnice opštine Herceg Novi i Ministarstva za ljudska i manjinska prava.u organizaciji Udruženja preduzetnica Crne Gore. Ministarstvo za ljudska i manjinska prava podržalo je ovu aktivnost. 

Biljana Pejović, načelnica Odjeljenja za poslove rodne ravnopravnosti u Ministarstvu za ljudska i manjnska prava otvorila je radionicu i tom prilikom ocijenila da je razmjena iskustava između Bugarske i Crne Gore, veoma važna i neophodna u cilju značajnijeg unapređenja položaja žena u regionu.

Ona je istakla da u Crnoj Gori aktivno radimo na snaženju  položaja žena i neophodno je da se ujedine konstruktivne ideje sa drugim državama, posebno zemljama Zapadnog Balkana, kako bi žene bile u potpunosti ravnopravne sa muškarcima i u praksi.

“Ministarstvo za ljudska i manjinska prava, koje Zakon o rodnoj ravnopravnosti prepoznaje kao jedan od glavnih institucionalnih mehanizama za ostvarivanje mehanizama rodne ravnopravnosti, kroz sprovođenje svojih nadležnosti, usmjerava svoje aktivnosti, prije svega na unaprijeđenje stanja u ovim oblastima kroz organizovanje edukacija, istraživanja i kampanja za različite ciljne grupe involvirane u ostavrivanje politike rodne ravnopravnosti i to u onim oblastima gdje postoji evidentno rodna neravnopravnost, nadležnosti ovog ministarstva su najprepoznatljivije”, objasnila je Pejovićeva.

 Sa Udruženjem preduzetnica Crne Gore, Ministarstvo  ima uspješnu saradnju, stoga je, prema njenima riječima  potrebno mnogo zajedničkog truda da se promijeni svijest, da se ulože veliki napori kako bi se postigla rodna ravnopravnost na svim poljima.

“Ženi je dato da vlada i posluje, na isti način da se bori za svoje pravo kao muškarac. Dakle, promocija rodne ravnopravnosti najveći je doprinos postizanju stabilnosti i bezbjednosti na ovim našim prostorima, I pružanje mogućnosti ženama da se ostvare u biznisu”, zaključila je Biljana Pejović.

Na radionici su govorile i Branka Grubor Božović, savjetnica za rodnu ravnopravnost u opštini Herceg Novi, Iskra Daskalova, predsjednica udruženja žena u Bugarskoj kao i Edita Dautovic, predsjednica udruženja preduzetnica Crne Gore.

Ministarstvo za ljudskai manjinska  prava

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?