Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Loša medna godina za pčelarima, ali borba za kvalitet meda se nastavlja

Objavljeno: 12.09.2016. 17:18 Autor: MPRR

MPRRNa izložbi meda iz svih krajeva Crne Gore održanoj tokom vikenda u Baošićima učestvovalo je samo 10 izlagača. Razlog za manji odziv pčelara je loša medna godina. Izložbu meda i edukativno predavanje dipl. ing Ferida Velagića podržali su Opština Herceg Novi i Ministarstvo poljoprivrede i ruralnog razvoja.

Manifestaciji je u ime Ministarstva prisustvovala generalna direktorica za poljoprivredu i ribarstvo Danijela Stolica. Ona je istakla da je cilj ovakvih manifestacija razmjena iskustava pčelara, kako u Crnoj Gori, tako i pčelara iz regiona, kako bi se dalje unapređivao sektor pčelarstva. Ministarstvo poljoprivrede i ruralnog razvoja, kako je dodala, dosta ulaže u razvoj ovog sektora, jer proizvodnja meda ima perspektivu.

Ona je sugerisala proizvođačima da treba da nastave da rade na podizanju kvaliteta meda. “Zato je jedan od kapitalnih i najznačajnijih projekata i Kuća meda u Danilovgradu, koja je zajednička kuća svih naših pčelara, a cilj je unaprijeđenje proizvodnje meda, kroz održavanje raznih edukativnih radionica kako bi naši pčelari bili što bolji u proizvodnji i lakše savladali sve poteškoće koje imaju”, naglasila je Stolica.

Ministarstvo poljoprivrede, podsjetila je Stolica, daje podršku iz agrobudžeta posredstvom Saveza pčelarskih organizacija. Podrška se daje, kako za nabavku matica, tako i za ljekove, posebna podrška ide mladim pčelarima, kao i za preradu voska, sve kako bi se povećala proizvodnja i kvalitet ove zdrave namirnice. “Još uvijek ne proizvodimo dovoljno meda da možemo da pokrijemo sve naše potrebe, ali crnogorski med je prepoznat kao kvalitetan i on ima veću cijenu na tržistu nego med iz uvoza. Naši pčelari nemaju problem sa tržištem, iako je uvozni med jeftiniji. Potrošači treba da prepoznaju kvalitet i naš med treba da se plasira kroz turističku ponudu. Radimo na zaštiti Brenda “Crnogorski med” što će unaprijediti i bolje pozicionirati med iz Crne Gore”, kazala je Stolica, napominjući i da je cilj da Crna Gora ima što više organskih proizvođača meda.

Bez obzira što je manji broj pčelara izložio svoje proizvode, mnogo veće interesovanje izazvao je predavanje dipl. ing Ferida Velagića o pčelarenju. Predavanju je prisustvovalo više od 40 pčelara. Neke od tema su bile kako dobiti bolji i kvalitetniji med, kako se izboriti sa bolestima pčela, a prije svega bila je to dobra razmjena iskustva oko proizvodnje voska.

 

PR Služba Ministarstva poljoprivrede i ruralnog razvoja
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?