Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Turistički bilten, septembar 2016.

Objavljeno: 16.09.2016. 21:21 Autor: Ministarstvo održivog razvoja i turizma

Dragi čitaoci,

Pred vama je septembarsko izdanje Biltena Ministarstva održivog razvoja i turizma u kome smo se potrudili da vam predstavimo aktuelnosti koje su obilježile kraj ljeta, pojedine projekte kojima se bavi ova institucija kao i priče iz raznih krajeva Crne Gore.

Ovo izdanje Biltena posvećeno je održivom razvoju. Projekat Mamula, kojim počinjemo Bilten, predstavlja poseban pomak u očuvanju kulturno-istorijske baštine. Ministarstvo održivog razvoja i turizma je veoma posvećeno ovom i narednim projektima očuvanja kulturne baštine. Naš cilj proističe iz činjenice da država nema dovoljno sredstava da sama sačuva svoje kulturno-istorijsko nasljeđe, stoga su posebno važni investitori koji će valorizovati ove lokalitete na način da se sačuva njihov duh i osobenost.

Kada je riječ o revalorizaciji kulturnih dobara kroz turističku ponudu, osim aktivnosti sa raznim međunarodnim organizacijama na ovom polju, posebno važno je istaći i da je Ministarstvo održivog razvoja i turizma potpisalo ugovor o savjetodavnim uslugama sa kompanijom „Paradores de Turismo“ čiji je osnovni cilj pronalaženje modela za turističku valorizaciju kulturno važnih lokaliteta Crne Gore. U saradnji sa Upravom za zaštitu kulturnih dobara, odabrana su četiri objekta u našoj zemlji, prepoznata kao kulturna dobra sa velikim potencijalom i to: utvrđenje Žabljak Crnojevića, Stari grad Bar, tvrđava Goražda i tvrđava Španjola, za koje je urađena analiza mogućnosti valorizacije i revitalizacije po metodologiji ove kompanije.

O nekima smo već pisali u ranijim izdanjima Biltena, a sljedeći brojevi će svakako sadržati opširnije priče o ovom kulturno-istorijskom blagu kao i o planovima za njihovo očuvanje.

Održivi razvoj je privlačna tema, ali nimalo jednostavna za realizovati. Suočavanje s posljedicama neodrživih razvojnih tendencija nastalih usljed naslijeđenog strukturnog disbalansa socijalističke ekonomije iz perioda prije 90-ih, oštrog pada ukupnih društveno-ekonomskih vrijednosti tokom devedesetih godina, težnje da se u tranzicionom period sprovođenja ekonomskih reformi tokom 2000-ih obezbijedi ubrzani ekonomski rast, kontinuirani ubrzani prosperitet i nadomjeste propuštene prilike, zahtijeva odlučne i efikasne akcije. Te akcije usmjerene su na traženje puta ka održivoj budućnosti i napuštanju neodrživih vrijednosti, normi i razvojnih obrazaca.

U ovom broju Biltena su upravo priče o onima koji u svom mikrosvijetu praktikuju održivi razvoj (tekst o permakulturi) kao i o cijelim privrednim sistemima koji se trude da posluju održivo, profitabilno uz što veće poštovanje ekoloških standarda.

Danas je zajednici potreban osviješćen pojedinac, koji u prvi plan neće postaviti samo zaradu od određenog posla, već građanin koji će iz drušvenih okolnosti i prirodnih dobara koje su nam date, uzeti dovoljno za sebe istovremeno misleći na ono što treba da ostane i budućim generacijama. 

Bilten u PDF formatu možete preuzeti OVDJE.

Verziju Biltena na engleskom jeziku možete preuzeti OVDJE.

Redakcijski tim

Marina Miketić Nikolić
Milica Lekić
Ivana Radoman
Marko Mirović

 

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?