Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Reagovanje na dopise Human Rights Watcha, Komiteta za zaštitu novinara i Reportera bez granica: Ne obaziremo se na pritiske

Objavljeno: 20.09.2016. 03:12 Autor: Služba za odnose s javnošću
Služba za odnose s javnošću Vlade Crne Gore uputila je u ponedjeljak, 19. septembra 2016. godine organizacijama Human Rights Watch, Komitet za zaštitu novinara i Reporteri bez granica odgovor na dopis koji je ranije istog dana upućen iz tih organizacija predsjedniku Vlade putem Službe za odnose s javnošću.


SLUŽBA ZA ODNOSE S JAVNOŠĆU VLADE CRNE GORE

Vlada Crne Gore
Generalni sekretarijat
Služba za odnose s javnošću

Human Rights Watch
Hju Vilijamson, direktor za Evropu i Centralnu Aziju

Komitet za zaštitu novinara
Žoel Simon, izvršni direktor

Reporteri bez granica
Kristof Delor, generalni sekretar

U Podgorici, 19. septembra 2016.

Poštovana gospodo,

Vladi Crne Gore dostavljen je danas elektronskom poštom predsjedniku Vlade putem Službe za odnose s javnošću vaš dopis kojim izražavate protest zbog, kako navodite, „produženog pritvora“ protiv jednog od optuženika pred crnogorskim pravosuđem koji je uhapšen u međunarodnoj akciji sprovedenoj protiv krijumčara narkotika.

Siguran sam da je vašim cijenjenim organizacijama poznato da je vlast u Crnoj Gori, kao i u svakoj demokratskoj državi, podijeljena na zakonodavnu, izvršnu i pravosudnu te da predsjednik Vlade kao prva ličnost izvršne vlasti nema, ne može i ne treba da ima nikakve ingerencije niti uticaj na drugu granu vlasti. Utoliko čudi adresat vašeg dopisa.

Ipak, imajući u vidu vaše interesovanje dozvolite da ukažem na sljedeće činjenice:
Gospodin Jovo Martinović lišen je slobode 22. oktobra 2015. u međunarodnoj policijskoj akciji pod radnim nazivom „Mak”, na osnovu osnovane sumnje da je počinio krivična djela stvaranje kriminalne organizacije i neovlašćena proizvodnja, držanje i stavljanje u promet opojnih droga. Inkriminisana djela nemaju veze sa novinarskom profesijom.

Sudija za istragu je odredio pritvor kao mjeru obezbjeđenja prisustva okrivljenog i nesmetanog vođenja krivičnog postupka koji je kasnije u skladu sa zakonskim razlozima produžavan. Specijalno tužilaštvo je sprovelo istragu u periodu od 24. oktobra 2015. godine do 08. aprila 2016. godine i podiglo optužnicu protiv okrivljenog Martinović Jova i još 13 lica. Ovaj dokument je javno dostupan i može se naći na sajtu Specijalnog tužilaštva.

Nameće se zaključak da je Specijalno tužilaštvo postupalo u razumnom roku i u skladu sa zakonom predviđenim rokovima za sprovođenje istrage, a iz činjenice da je optužnica podignuta i potvrđena proizilazi da je zasnovana na dokazima koji su pribavljeni u zakonitoj proceduri sprovedene međunarodne akcije te da se očekuje i sprovođenje postupka pred sudom u kojem će se utvrđivati osnovanost optužnice i u kojem će optuženi imati pravo na odbranu po standardima pravičnog suđenja.

Koristim priliku da vas uputim na posljednji Izvještaj Evropske komisije o Crnoj Gori (Link na dokument na crnogorskom jeziku: http://www.eu.me/mn/press/saopstenja/pregovori-o-pristupanju/item/1723-prevod-izvjestaja-evropske-komisije-o-napretku-crne-gore-u-2015-godini; link na dokument na engleskom jeziku: http://ec.europa.eu/enlargement/pdf/key_documents/2015/20151110_report_montenegro.pdf) u kojem se, kada je riječ o pravosuđu Crne Gore, navode, među ostalim, i sljedeće ocjene: „Napravljeni su važni koraci u usklađivanju zakonskog okvira s evropskim standardima, povećanju profesionalizma i nezavisnosti. Sada je potrebno staviti naglasak na implementaciju.“ i „Dalji napredak u ukupnim pristupnim pregovorima takođe će zavisiti od vladavine prava: ona će morati biti demonstrirana i ocijenjena na osnovu pouzdanih bilansa rezultata ostvarenih u borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala.“ (Strana 5 Izvještaja na crnogorskom jeziku; strane 4 i 5 Izvještaja na engleskom jeziku).

Takođe ukazujem na činjenicu da je proteklih godina jedna od važnih ocjena kako nas u Crnoj Gori tako tako i naših međunarodnih partnera bila da su organizovani kriminal i korupcija jedan od izazova sa kojima se suočavaju i Crna Gora i ostale države našeg regiona. Mi smo te nalaze i ocjene izazova shvatili ozbiljno i kao odgovorna vlast i država odlučni smo da i te izazove prevladamo. Vjerujem da ste imali prilike da se informišete u medijima o konkretnim aktivnostima koje se s tim u vezi sprovode u Crnoj Gori. Namjeravamo da nastavimo još većom odlučnošću i efikasnošću ne obazirući se na pritiske bilo sa koje strane da oni dolaze.

S obzirom na činjenicu da je sadržaj vašeg dopisa objavljen i ovaj odgovor stavljam na uvid javnosti.

S poštovanjem
Srđan Kusovac
Savjetnik predsjednika Vlade
Rukovodilac Službe za odnose s javnošću
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?