Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Zakoni evropski, ali ne i svijest građana

Objavljeno: 15.10.2016. 19:53 Autor: Ministarstvo ekonomije
Najveći dio crnogorskih potrošača, uopšteno posmatrano, ne zna koja su njihova prava, kome da podnesu prigovor, na koji način to da učine, niti znaju šta da rade onda kada dobiju negativan odgovor na svoj zahtjev. To je realnost koju sami potrošači moraju da mijenjaju i to na način što će se bolje informisati o svojim, zakonom zaštićenim pravima koja su ista u Crnoj Gori, Francuskoj, Italiji, Švajcarskoj... Dakle, zakoni su evropski, ali svijest još uvijek nije.

PRAVA POTROŠAČA

Prva instanca kojoj potrošač treba da se obrati, ukoliko smatra da je njegovo pravo prekršeno, jeste trgovac kod kojeg je kupio robu ili platio uslugu.

"Ukoliko nije zadovoljan odgovorom, svoj prigovor treba dalje da uputi nadležnoj inspekciji ili Upravi za inspekcijske poslove (UIP). Ukoliko potrošač nije zadovoljan ni rješenjem koje donosi inspekcija, slje-
deća mogućnost koju ima je da svoj prigovor proslijedi Arbitražnom odboru za rješavanje sudskih sporova ili da pokrene postupak pred Upravnim sudom, odnosno da u sudskoj odluci nađe satisfakciju za problem koji ima, kaže u razgovoru za Vikend novine Generalni direktor u Ministarstvu ekonomije Jovo Rabrenović.

On po jašnjava da, kada je riječ o podnošenju prigovora inspekciji, po trošač ne mora da zna koja je inspekcija za šta nadležna. Dovoljno je da potrošač prigovor podnese UIP-u, a oni su dužni da dobijeni prigovor razvrstaju i proslijede nadležnom inspekcijskom organu.

"To znatno olakšava čitavu proceduru, jer potrošač ne mora da dolazi u situaciju da ‘luta’ i razmišlja kome podnijeti prigovor", rekao je Rabrenović.

Osim inspekcije, postoji još nekoliko načina da potrošač dostavi prigovor ukoliko smatra da su narušena njegova prava.

"Savjet za zaštitu potrošača, tijelo pri Ministarstvu ekonomije, takođe je jedna od prvih instanci kojoj se potrošači mogu obratiti, bilo za informaciju, savjet ili zbog samog problema koji imaju, a koji Savjet dalje prosljeđuje Upravi za inspekcijske poslove", pojasnio je Rabrenović.

Pored svega navedenog, u cilju bolje zaštite prava potrošača 2013. godine kreiran je internet portal www. potrosac.me, Centralni informacioni sistem za praćenje žalbi potrošača koji omogućava građanima da na što lakši i efikasniji način zaštite svoja potrošačka prava, kao i da se informišu o opasnim proizvodima pronađenim na tržištu Crne Gore.

"Tržišna inspekcija, kao kontakt tačka u sistemu www.potrosac.me, u dijelu koji je namijenjen zaštiti potrošača, zadužena je da vrši unos žalbi i pitanja potrošača, te zadužuje nadležne organe za postupanje po njima", pojašnjava Rabrenović.

On je podsjetio da u Crnoj Gori djeluje i određeni broj nevladinih organizacija koje se bave zaštitom potrošača, kojima se građani takođe mogu obratiti.

"Dakle, govorimo o najmanje pet mogućnosti koje svakom potrošaču u Crnoj Gori stoje na raspolaganju kada je zaštita ovim prava u pitanju", saopštio je Rabrenović.

Ministarstvo ekonomije je, kako je kazao, do sada uradilo ogroman posao kada je riječ o uspostavljanju pravnog okvira za podizanje nivoa zaštite potrošača u Crnoj Gori.

"U čitavom tom procesu i trgovci znaju bolje svoje obaveze, ali su i bolje upoznati sa svojim pravima, jer Zakon objema stranama daje prava ali i obaveze", zaključio je Rabrenović.

U narednom periodu Ministarstvo ekonomije će u saradnji sa EK pripremiti Izmjene i dopune Zakona o zaštiti potošača kojima će se dodatno ojačati položaj potrošača i doprinijeti da se na lakši i brži način ostvaruju njihova prava. Takođe, Ministarstvo radi sa EK na Zakonu o nedozvoljenom i obmanjujućem oglašavanju kojim će se urediti oblast oglašavanja, ne samo u korist potrošača, već i trgovaca, jer će i oni biti dodatno zaštićeni od nelojalne ili neprofesionalne konkurencije.

MALI BROJ ŽALBI GRAĐANA

Prema riječima Rabrenovića, važno je da potrošači budu maksimalno angažovani jer, Crna Gora ima dobro zakonodavstvo, ali njegovu implementaciju, kako je kazao, prati nedovoljna ažurnost samih potrošača koji ne reaguju kada vide da je došlo do očiglednog kršenja njihovih prava.

"Često smo informisani od potrošača da je u nekom trgovačkom objektu došlo do kršenja prava potrošača po nekom od osnova ili čak po više osnova, ali da potrošač, i pored toga što je "žrtva" takvog trgovca, nije reagovao, već je dozvolio da se neosnovano izvrši naplata proizvoda po većoj cij eni, ili čak da dobij e proizvod ili uslugu koju nije ni tražio", objasnio je Rabrenović.

Kako se navodi u Izvještaju o realizaciji Nacionalnog programa zaštite potrošača, u prvih šest mjeseci ove godine Tržišna inspekcija je primila ukupno 114 žalbi, od čega je jedna proslijeđena drugom nadležnom organu na postupanje, dok je u jednom slučaju potrošač odustao od podnesene žalbe.

"Tržišna inspekcija je postupila po 112 žalbi. U 29 slučajeva žalba je prihvaćena, u četiri je djelimično prihvaćena, dok je u 79 slučajeva žalba odbijena kao neosnovana", stoji u Izvještaju.

Međutim, Rabrenović ističe da bi volio da je broj žalbi koje se podnose inspekcijama i trostruko veći, jer bi to značilo da su potrošači više aktivni u procesu zaštite svojih prava.


Reklamacija proizvoda moguća i bez računa

Zabluda je i da je potrošač u obavezi da posjeduje račun da bi izvršio reklamaciju proizvoda koji je kupio.

"Dovoljno je dokazati da je trgovina obavljena na osnovu bilo kojeg dokaza, poput deklaracije koja prati robu, ili garantnog lista ili prostim pregledom trgovačke kase koju vrši trgovac, ili na osnovu čak i prepoznavanja robe koju trgovac prodaje, ili preko etikete i sl. Osim toga, svaka prodavnica ima registar u kasi na osnovu kojeg može provjeriti da li proizvod i kada kupljen u njihovoj radnji", tvrdi Rabrenović i dodaje da je zakon jasan i da se članom 25 Zakona o zaštiti potrošača decidno navodi da se "kupovina proizvoda može utvrditi na osnovu računa o kupljenom proizvodu, ugovora o prodaji, garantnog lista ili na drugi odgovarajući način".
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?