Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Reagovanje na kritike žitelja Njivica na nacrt DSL-a Sektor 1 – rt Kobila – Njivice – Ušće Sutorine, objavljene u Pobjedi 25.10.2015.

Objavljeno: 26.10.2016. 17:24 Autor: Ministarstvo održivog razvoja i turizma
Po pitanju tvrdnji da Državna studija lokacije “Sektor 1” – Rt kobila – Njivice – ušće Sutorine ide na ruku velikim investitorima, a da se građanima oduzima pravo slobodnog raspolaganja svojom imovinom, naglašavamo da se ovaj, kao i svaki drugi planski dokument, radi jednako za sve korisnike prostora, ne bavi se pitanjima svojinskih prava i teži da zadovolji interese svih vlasnika predmetnog prostora, ali u okvirima poštovanja hijerarhije planske dokumentacije.

Naglašavamo da je planski dokument višeg reda na osnovu kojeg se izrađuje Državna studija lokacije “Sektor 1” Prostorni plan posebne namjene za Morsko Dobro, koji je usvojila Skupština Crne Gore. Namjena površina u predmetnoj DSL usklađena je sa planom višeg reda, pa su primjedbe koje se tiču omogućavanja stambene izgradnje na parcelama namjenjenim zelenilu zakonski i planski neutemeljene.

Takođe, zahtjev građana Njivica da se dozvoli izgradnja stambenih i malih turističkih smještajnih kapaciteta na svim parcelama na kojima je po Nacrtu ucrtana zelena površina u potpunoj je suprotnosti sa njihovim drugim zahtjevom, da se preko privatnih parcela ne planira izgradnja novih saobraćajnica. Nažalost, ovakvi oprečni zahtjevi, kada se traži urbanizacija zemljišta a spriječava izgradnja prateće infrastrukture su česti, ali je jasno da ne može biti kvalitetne izgradnje bez kvalitetne infrastrukture.

Tekuća politika i razvojna strategija Crne Gore prepoznaje turizam kao ključni privredni sektor, čiji ekonomski kapacitet je pretpostavka dinamičnog razvoja i rasta BDP-a u narednom periodu. Jedna od ključnih mjera definisanih u Agendi reformi u oblasti turizma je razvoj novih i unapređenje postojećih smještajnih kapaciteta, a najvažnija prepoznata aktivnost u tom pravcu je definisanje modela podsticanja izgradnje hotela sa 4 i 5 zvjezdica. U tom smislu naglašavamo važnost izrade ovog državnog planskog dokumenta u zoni morskog dobra u opštini Herceg Novi, kojim se omogućava privlačenje novih, manjih ili većih investicija i izgradnja različitih tipova turističkih sadržaja visoke kategorije. Ovo posebno ističemo imajući u vidu činjenicu da opština Herceg Novi još uvijek nije ispunila zakonsku obavezu donošenja Prostorno urbanističkog plana, čime je onemogućeno započinjanje bilo kakve ozbiljnije nove investicije van zone morskog dobra.

Što se tiče tvrdnji da se planer samo na jednom mjestu osvrnuo na pitanje fekalne kanalizacije, upućujemo sve zainteresovane da detaljno pročitaju nacrt plana koji je precizno identifikovao postojeće stanje i planirao da se za kompletno naselje Njivice planira novi sistem kanalizacije upotrebljenih voda koji se priključuje u postojeći gradski priobalni kolektor u Igalu. Od Njivica pa sve do Igala, magistralnim putem, planiran je gravitacioni kolektor fekalne kanalizacije. Na ovaj glavni kolektor planirano je priključenje čitave planirane mreže fekalne kanalizacije iz Zone B, što gravitaciono, što preko crpnih stanica, potisnim cjevovodima. Predmetna DSL dobila je saglasnost Javnog preduzeća Vodovod i kanalizacija Herceg Novi.

Zbog specifične konfiguracije terena, planerski predlog bio je da se pješačka staza na Njivicama planira u proširenju koridora postojeće kolske saobraćajnice, što je cijenjeno kao ekonomično i prikladno rješenje. Razlog za ovakvu odluku bila je težnja za očuvanjem vrijednih prirodnih lokacija u podnožju Njivica, prije svega lokacija igaljskog blata i izvora mineralne vode. Ministarstvo će u saradnji sa obrađivačem plana i timom koji izrađuje Izvještaj o strateškoj procjeni uticaja na životnu sredinu razmotriti mogućnost postavljanja trase šetališta na način kako dio zainteresovane javnosti predlaže, uz napomenu da će zaštita prirodnih i predionih vrijednosti biti prioritet.

Po pitanju tvrdnji iznijetih u tekstu koje se tiču definisanja dva veza: komunalnog i komercijalnog, kao i sumnje da je u pitanju pokušaj da se na mala vrata udovolji zahtjevima određene grupe profesionalnih ribara, naglašavamo da je planiranje komunalnog veza proisteklo iz mišljenja Ministarstva poljoprivrede i ruralnog razvoja na plansko rješenje, kojim se insistiralo na poštovanju Strategije ribarstva 2015-2020 u cilju efikasnog zatvaranja pregovaračkog poglavlja 13. Ribarstvo u pregovorima za pristupanje Crne Gore Evropskoj uniji. Međutim, Ministarstvo ostaje i dalje otvoreno za konstruktivne predloge svih strana u cilju dobijanja što kvalitetnijih rješenja po ovom pitanju.

Napominjemo da je javna rasprava o ovom dokumentu još uvijek u toku i otvorena je do 4.novembra 2016. nakon čega će se pristupiti izradi Izvještaja sa javne rasprave i Predloga plana.





Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?