Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Generalni direktor Petrušić na ministarskom sastanku Dunavske inicijative u Bratislavi

Objavljeno: 03.11.2016. 20:34 Autor: Ministarstvo nauke
Generalni direktor Ministarstva nauke, dr Darko Petrušić, danas, 03. novembra 2016. godine, učestvuje na ministarskom sastanku u Bratislavi, u okviru petog Godišnjeg foruma EU Strategije za Dunavski region. Zahvaljujući učešću u ovoj inicijativi Crna Gora je ravnopravan učesnik još jedne velike priče u okviru EU strategije, koja otvara niz izuzetnih mogućnosti za crnogorske naučnike i istraživače.

Učesnici ministarskog sastanka danas su razgovarali o četiri važne teme u domenu naučne politike, i to: Koordinaciji aktivnosti vezanih za istraživanje i inovacije u Dunavskom Regionu; Inovacijama i transferu tehnologija; Promociji investiranja u ljudske resurse i Izgradnji kapaciteta u Dunavskom regionu kroz istraživanje, obrazovanje i obuku, kao i o ciljevima koji će se postići izradom i primjenom Strategije pametne specijalizacije u zemljama pomenutog Regiona. Učesnici sastanka su posebnu pažnju posvetili mladim istraživačima, povećanju atraktivnosti naučnih karijera kroz šeme mobilnosti, inovativne pristupe istraživanju, interdisciplinarnom naučnom radu, kao i razvoju onih instrumenata koji će doprinijeti sprječavanju pojave „odliva mozgova“(brain drain).

Takođe, na sastanku se raspravljalo o razvoju istraživanja i inovacija kroz izradu Strategije pametne specijalizacije u zemljama Dunavskog regiona. Pojedine zemlje, koje su već izradile Strategiju pametne specjalnizacije, predstavile su svoje aktivnosti u tom domenu, nakon čega je uslijedila razmjena mišljenja o dostignućima i ciljevima koji će se dostići usvajanjem ovog dokumenta I u drugim zemljama regiona.

„Usmjeravajući pažnju na zajedničke ciljeve, svi smo posvećeni i spremni da preuzmemo odgovornost za realizaciju aktivnosti koje će razvoj i istraživanje pretvoriti u važan pokretač rasta i razvoja u mnogim sektorima privrede. U novoj eri informacione revolucije, digitalne ekonomije i globalizacije, istraživanje i razvoj su postali snažan faktor promjene, ili preciznije rečeno - faktor koji utiče na brzinu promjene. Potpisivanje zajedničke izjave biće svjedočanstvo naše posvećenosti u pogledu EU Strategije za Dunavski region, te podrške usmjerene na Evropski istraživački prostor (ERA) i međunarodnu saradnju“- izjavio je Petrušić u svom izlaganju. Sastanak je bio prilika i da se razmijene mišljenja o novoj strategiji Naučno-istraživačke djelatnosti, koju CG naredne godine treba da usvoji.

Na kraju sastanka, kako je i bilo planirano, predstavnici zemalja učesnica potpisali su Zajedničku izjavu kojom su definisane navedene zajedničke aktivnosti za naredni period. Na sastanku su učestvovali visoki predstavnici Austrije, Bugarske, Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Češke Republike, Njemačke, Moldavije, Rumunije, Srbije, Slovenije, Ukrajine, domaćina Slovačke kao i predstavnik Evropske komisije.

Strategija EU za region Duvana usvojena je 08. decembra 2010. dok je implementacija zvanično otpočela 24. juna 2011. godine. Dunavski region obuhvata 14 zemalja, od kojih kroz 10 protiče Dunav (Austrija, Bugarska, Njemačka (pokrajine Baden Virtemberg i Bavarska), Mađarska, Rumunija, Slovačka, Hrvatska, Srbija, Moldavija i Ukrajina), a četiri pripadaju ovom basenu (Češka, Slovenija, Crna Gora i Bosna i Hercegovina). Od pomenutih zemalja, devet je u EU, tri su zemlje koje su u procesu pregovora sa EU (među kojima je Crna Gora), dok su dvije tzv. „susjedne zemlje” (Ukrajina i Moldavija). Navedenih 14 zemalja imaju više od 115 miliona stanovnika i uključuju se u projekat stvaranja druge makroregije u Evropi.


Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?