- Vlada Crne Gore
Ministarstvo pravde Svjetski dan romskog jezika
Svjetski dan romskog jezika
U susret 5. novembru, koji se u svijetu obilježava Dan romskog jezika, predstavnici/e Ministarstva za ljudska i manjinska prava podijelili su danas Romske bukvare za neformalno učenje romskog jezika i slatke paketiće djeci u vrtiću Vrela Ribnička na Koniku. U Vrtiću su tri vaspitne grupe od kojih rad dvijema koordinira Romski obrazovni fond u saradnji sa JPU Đina Vrbica. Djeci romske populacije koja će naredne školske godine započeti svoje obrazovanje, ilustrovani bukvar bio je zanimljiv poklon, a o njegovom značaju više prilike imaće da saznaju po ulasku u obrazovni sistem.
5. novembar obilježava se u znak sjećanja na Prvi kongres Roma iz 1971. godine, koji je održan u Londonu.
Poznato je da romsku kulturu čine jezik, muzika, religija i mitovi. Romi spadaju u etničku manjinsku grupu kojoj je čitav svijet domovina. Na neki način, Romi pripadaju onom većinskom narodu na čijem području države i žive.
Nomadski način života smatra se sastavnim dijelom njihove kulture. On je dio je romskog etničkoga identiteta, životnog stila i kolektivnog stanja svijesti. Ipak, jedina knjiga koju nose sa sobom je njihov jezik. A o romskom jeziku danas se sa pravom može govoriti kao o ugroženom.
Romski jezik je nestandardizovan i dijalektički razmrvljen, čime je njegova socio-lingvistička integracija značajno usporena, a ujedno i povezanost romskih zajednica.
Crna Gora je zemlja koja ide putem evropskih i evroatlanskih integracija, koja je posvećena kulturnim različitostima i vodi računa o principima nediskriminacije, publikovanju važnih dokumenata na jezicima u službenoj upotrebi.
Pravo na informisanje na svom jeziku, pored prava na obrazovanje, očuvanje kulture i upotrebu maternjeg jezika i pisma, spada u jedno od ključnih i osnovnih prava manjinskih naroda i drugih manjinskih nacionalnih zajednica.
Promovisanjem standarda u oblastima ostvarivanja osnovnih ljudskih prava je jedan od načina da se romskoj populaciji olakša očuvanje svog identiteta, kulture i jezika, kao mogućnost da brani svoja manjinska prava u društvu koje ima multikulturalni i multinacionalni karakter.
Ministarstvo za ljudska i manjinska prava u saradnji sa drugim državnim organima, civilnim sektorom i međunarodnim institucijama i organizacijama sprovodi aktivnosti u cilju formiranja jezgra mladih obrazovanih Roma, koji će aktivno doprinositi punoj integraciji svoje zajednice.
Ministarstvo za ljudska i manjinska prava