Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

SAOPŠTENJE: Ministarstvo zdravlja pokrovitelj subregionalnog skupa o nadzoru nad neželjenim reakcijama nakon vakcinacije

Objavljeno: 22.11.2016. 21:50 Autor: PR služba
Crna Gora je domaćin subregionalnog skupa o nadzoru nad neželjenim reakcijama nakon vakcinacije, procjeni uzročno posljedične povezanosti između primjene vakcine i ispoljenog neželjenog dejstva i komunikaciji sa javnošću, koji se održava od 22. do 25.novembra, u organizaciji Svjetske zdravstvene organizacije i pod pokroviteljstvom Ministarstva zdravlja. Cilj skupa je jačanje regionalnih i nacionalnih kapaciteta za bezbjednost vakcina, kao i razmjena dobre prakse i detaljno sagledavanje SZO smjernica i preporuka za uspostavljanje sistema nadzora nad neželjenim reakcijama nakon imunizacije i sprovođenja procjene kauzalnosti između administrirane vakcine i ispoljene neželjene reakcije.
Pozdravljajući učesnike skupa ispred Ministarstva zdravlja, direktor Instituta za javno zdravlja, doc. dr Boban Mugoša je istakao da odlaganje vakcinacije i oklijevanje roditelja da na ovaj način zaštite svoje dijete, predstavlja jedan od najvećih izazova i prijetnji po zdravlje i dobrobit djece i mladih. Stoga je, kako je kazao, od ključnog značaja da se pitanja bezbjednosti vakcina rješavaju na adekvatan način.
Iz Instituta za javno zdravlje je istaknuto da se na nacionalnom nivou puno radi u ovoj oblasti, ali da su od neprocjenjivog značaja i iskustva iz drugih zemalja, tako da će i ovaj skup, koji pokriva širok spektar veoma interesantnih tema o neželjenim reakcijama nakon vakcinacije, doprinijeti jačanju regionalnih i nacionalnh kapaciteta u oblasti bezbjednosti vakcina i zajedničkom rešavanju problema slabijeg odaziva na vakcinaciju.
Stručnjaci iz Instituta za javno zdravlje saopštili su da u Crnoj Gori postoji sistem nadzora nad neželjenim reakcijama nakon vakcinacije kojim ljekari prijavljuju svaku sumnju na neželjene reakcije. Većina reakcija sa kojima se ljekari srijeću u praksi su blažeg lokalnog tipa koje uključuju otok, crvenilo i bol na mjestu uboda, kao i neke opšte reakcije, tipa povišene tjelesne temperature, gubitka apetita, osjećaja nelagodnosti i malaksalosti, za koje je karakteristično da kratko traju i da prolaze same od sebe. Sistemom nadzora jako rijetko registruju se i nešto ozbiljnije neželjene reakcije tipa febrilnih konvulzija, produženog plača, alergijskih reakcija tipa urtikarije (koprivnjače) i slično, koje ne ostavljaju posljedice po zdravlje.
Imunizacija predstavlja najsigurniju i najefikasniju javno-zdravstvenu mjeru koja sprječava oboljenja, invaliditet i spašava milione života svake godine, podsjetili su iz Svjetske zdravstvene organizacije, koja, u saradnji sa partnerima, pruža podršku nacionalnim zdravstvenim vlastima i radi na tome da vakcine zaista i ostvare očekivani učinak – da zaštite populaciju, naročito najmlađe članove našeg društva, od bolesti i to na najbezbjedniji način.
Predavači na skupu, na kojem učestvuje preko 70 predstavnika iz 15 zemalja Evrope, su eminentni eksperti iz SZO i UNICEF-a, kao i US Centra za prevenciju i kontrolu bolesti iz Atlante, iz oblasti imunizacije i farmakovigilance.
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?