- Vlada Crne Gore
Ministarstvo pravde Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama
Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama
U saradnji Misije OEBS-a u Crnoj Gori i Ministarstva za ljudska i manjinska prava danas je, u Podgorici, održana konferencija povodom Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama, 25. novembra. Događaj je ujedno bio i uvod u početak globalne kampanje „16 dana aktivizma u borbi protiv nasilja nad ženama“ koja se obilježava u 164 zemlje u svijetu. U našoj zemlji, uz podršku OEBS –a, kampanja se održava od 2007. godine.
Kampanja obuhvata još neke važne datume, uključujući i 29. novembar – Međunarodni dan braniteljica ljudskih prava, 1. decembar – Svjetski dan borbe protiv AIDS-a, 3. decembar međunarodni dan osoba sa invaliditetom i 6. decembar – godišnjicu Montrealskog masakra. Završava se 10. decembra, Međunarodnim danom ljudskih prava.
Leon Gjokaj ispred Ministarstva za ljudska i manjinska prava istakao je da je nasilje u rodu sa strahom, i kao takvo prepreka je u postizanju jednakosti,razvitka i mira. Prema njegovim riječima, u preko 75% slučajeva, djeca prisustvuju nasilju nad ženama u porodici, a u preko 50% slučajeva i sama trpe nasilje. Od djece koja su bila svjedoci porodičnog nasilja 60% dječaka su potencijalni nasilnici, a oko 50% djevojčica postaju žrtve nasilja tokom života. Gjokaj je naglasio da uznemiruju podaci iz istraživanja koji nagovještavaju stav građana da je nasilje opravdano u pojedinim situacijama, što smatra svaki naš četvrti građanin, te da ga žrtva izaziva svojim ponašanjem.
Nasilje, kao izrazito negativan fenomen, veoma je važan izazov za promjenu društvene svijesti. A ona je predmet niza reformi u zakonodavstvu, obrazovanju, te sistemu zdravstene zaštite.
Nj.E Janina Hrebičkova, šefica Misije OEBS-a u Crnoj Gori, izrazila je zadovoljstvo povodom udruživanja napora i stvaranja sinergije neophodne za rješavanje ovog problema, budući da su uključeni partneri iz različitih oblasti, što je dokaz tome da Crna Gora ovoj problematici pristupa na sistematičan način. Nj.E. Hrebičkova najavila je i video kampanju „Računaj na mene!“, čiji su protagonisti 16 muškaraca koji podsjećaju na šesnaest činjenica o rodno zasnovanom nasilju.
Fiona Mekluni, stalna koordinatorka Sistema UN i stalna predstavnica UNDP u Crnoj Gori, ukazala je na podatke koji svjedoče da su u Crnoj Gori i dalje prisutni patrijarhalni stavovi i tradicionalni obrasci ponašanja koji su diskriminatorni i koji podstiču rodne stereotipe. Prema istraživanju UNDP iz 2015. godine, svaki/a drugi/a službenik/ca u crnogorskom pravosuđu smatra da je „nasilje u porodici privatna stvar koju ne trebanužno prijavljivati.“ Ona je naglasila i da je bilo pozitivnih pomaka, posebno u oblasti unapređenja pravnog i okvira politika za borbu protiv nasilja u porodici, uz podršku Sistema UN i uz finansijsku potporu Evropske unije. Ona je pozvala sve prisutne partnere da preduzmu snažniju akciju, kao pojedinci, ali i u okviru institucija koje predstavljaju, i ujedno apelovala na cjelokupno društvo da pokaže nultu stopu tolerancije na nasilje u porodici.
Šef Delegacije EU u Crnoj Gori Nj.E. Aivo Orav istakao je rodnu ravnopravnost kao jedan od osnovnih principa na kojima počiva Evropska unija, i koja, s tim u vezi, ostaje snažno posvećena sprječavanju rodno zasnovanog nasilja.
Šef Odjeljenja za kulturu i medije u Ambasadi SAD u Crnoj Gori Mark Wajnberg izjavio je da je sprječavanje i odgovor na rodno zasnovano nasilje kamen temeljac posvećenosti vlade SAD u njenom radu na unapređenju ljudskih prava i promociji rodne ravnopravnsoti. On je prisutne podsjetio na riječi potpredsjednika SAD Džozefa Bajdena da se ne može voditi razgovor o ljudskim pravima i ljudskom dostojanstvu bez priče o pravu svake žene na ovoj planeti da bude slobodna od nasilja i straha.“
U nastavku konferencije razgovarano je o najboljim praksama u borbi protiv rodno zasnovanog nasilja sa lokalnog nivoa, kao i iskustvima crnogorskih skloništa za žrtve nasilja, Sigurne ženske kuće, SOS Telefona za žene i djecu žrtve nasilja Nikšić, Skloništa za žrtve trafikinga i Bona Fide iz Pljevalja.
Konferencija je okupila učesnike/ce iz crnogorskih institucija, civilnog sektora i međunarodne zajednice koji se bave oblašću rodne ravnopravnosti, akcentujući borbu protiv nasilja nad ženama.
Spot možete pogledati na linku:https://www.youtube.com/watch?v=VZ6SVYe7yrA&app=desktop
Ministarstvo za ljudska i manjinska prava