- Vlada Crne Gore
Ministarstvo pravde Predstavnice Ministarstva za ljudska i manjinska p...
Predstavnice Ministarstva za ljudska i manjinska prava na konferenciji u Zagrebu povodom 25. novembra
Povodom Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama - 25. novembra, kojim je počela međunarodna kampanja 16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama, u Zagrebu je organizovana Regionalna konferencija „Femicid Watch – za prevenciju femicida u Republici Hrvatskoj“.Predstavnice Ministarstva za ljudska i manjinska prava u Crnoj Gori, Biljana Pejović i Tatjana Anđelić, kao i predsjednica Odbora za rodnu ravnopravnost 25. saziva Skupštine Crne Gore, Nada Drobnjak, učestvovale su na konferenciji uz brojne zvaničnike iz različitih institucija iz regije.
Na konferenciji se govorilo o rodnom aspektu nasilja i nasilju kao globalnom problemu, njegovim uzrocima i posljedicama. Predstavljena je inicijativa pokretanja posmatračkog tijela ili sistema na nacionalnim nivoa nazvanog „Femicid Watch“ koji bi pratili pojavu ubistva žena iz rodnog aspekta te analizirali podatke radi uočavanja ključnih propusta koji dovode do ubistva žena od strane njihovih supruga ili bivših i sadašnjih partnera.
Prvi panel konferencije bio je posvećen stanju u regiji, zakonodavnom okviru kao i statističkim podacima vezanim za ubistva žena i nasilje u porodici. O stanju u drugim zemljama regije vezano za femicid i rodno uslovljeno nasilje nad ženama govorile su gošće iz regije. Na drugom panelu pokušalo se sagledati sadašnje stanje i definisati mehanizmi prevencije nasilja u porodici i partnerskim vezama koja dovode do ubistava žena. Iznijeti su statističi podaci o kampanji osvješćavanja, o zakonodavnom okviru i načinu procesuiranja počinitelja, te mehanizmima zaštite žrtava. Biljana Pejović, načelnica Odjeljenja za poslove rodne ravnopravnosti Ministarstva za ljudska i manjinska prava Republike Crne Gore na prezentaciji je predočila stanje u Crnoj Gori kada je u pitanju rodna ravnopravnost sa posebnim fokusom na prevenciju i zaštitu od rodno zasnovoanog nasilja. Ona je naglasila da je rodno zasnovano nasilje svakodnevna pojava sa višestrukim negativnim posljedicama po svako društvo.
„Vlada Crne Gore, naglašava potrebu da se pojavi nasilja u porodici kao i svakog oblika rodno zasnovanog nasilja dodatno posveti pažnja kroz jačanje međuinstitucionalne saradnje, saradnje sa nevladinim organizacijama i lokalnim zajednicama. Ministarstvo za ljudska i manjinska prava ima kontinuiranu saradnju sa NVO sektorom. Ministarstvo na godišnjem nivou prikuplja relevantne podatke od nadležnih institucija i objedinjuje ih u zvaničnom dokumentu i objavljuje na sajtu. Statistika pokazuje da je tokom 2015. registrovano 180 (205) krivičnih djela nasilje u porodici ili u porodičnoj zajednici, manje za 12,2 % u odnosu na 2014. godinu. Tužilaštvu je procesuirano 167 krivičnih prijava, kojima je prijavljeno 185 lica, od kojih četiri maloljetna lica. Po polu: 169 muškog i 16 ženskog pola. Registrovano 1 326 prekršaja iz člana 36 Zakona o zaštiti od nasilja u porodici“, naglasila je Pejovićeva.
Cilj drugog panela bio je sagledati trenutno stanje, ali i definisati mehanizme prevencije nasilja u pororodici i partnerskim vezama koja dovode do ubistava žena.
Bivša predsjednica Odbora za rodnu ravnopravnost Crne Gore, Nada Drobnjak iznijela je iskustva iz regije, pri čemu je naglasila da je za razliku od Hrvatske, Crna Gora ratifikovala Istanbulsku konvenciju i trenutno radi na usklađivanju zakona, i sprovođenju legislative i u regiji. Na kraju konferencije doneseni su zaključci koji bi trebali doprinjeti prevenciji femicida u regiji.
Ministarstvo za ljudska i manjinska prava