- Vlada Crne Gore
Ministarstvo odbrane Najavljen početak sprovođenja NATO Fonda povjerenj...
Najavljen početak sprovođenja NATO Fonda povjerenja za demilitarizaciju viškova municije u Crnoj Gori
Danas je u Ministarstvu odbrane zvanično najavljen početak sprovođenja NATO Fonda povjerenja za demilitarizaciju viškova municije u Crnoj Gori, uz prisustvo prestavnika NATO Agencije za podršku i nabavke, ambasada SR Njemačke i Velike Britanije i Ministarstva odbrane Crne Gore. Riječ je o projektu u kojem će tokom 15 mjeseci biti uništeno 403 tone viška naoružanja u Crnoj Gori, za šta je NATO, preko pomenutog Fonda, izdvojio oko 800 hiljada eura.
Džon Bosmans (John Bosmans) program menadžer u Agenciji za podršku i nabavke (NSPA, NATO Support And Procurement Agency) je istakao da je sve spremno za početak realizacije projekta. On je ukazao na važnost podrške NATO Ministarstvu odbrane Crne Gore u projektu zatvaranja starih skladišta što se, kako je dodao, mora uraditi na siguran i efikasan način.
“Moj tim koji je stacioniran u Luksembugu a koji se svakodnevno bavi problemom demilitarizacije viška naoružanja za neke NATO saveznike, radiće sa Ministarstvom odbrane u narednom periodu, kako bi se ovaj zadatak uspješno izvršio”, najavio je Bosmans.
Vojni ataše SR Njemačke, potpukovnik Ingo Gnojke (Ingo Gnoyke) je govorio o značaju NATO povjerilačkih fondova, čiji je cilj unapređenje saradnje i povjerenja među državama. On je istakao da su njegova i druge države u okviru Fonda bile uz Crnu Goru u procesu demilitarizacije i uništenja viškova naoružanja, dodajući da je naša zemlja u ovom procesu, kojim se daje doprinos bezbjednosti, u potpunosti opravdala povjerenje.
Jan Viting (Ian Whitting), ambasador Velike Britanije u Crnoj Gori je kazao da početak ovog projekta, kojim se povećava sigurnost crnogorskih građana i omogućava crnogorskoj vojsci da efikasnije rasporedi svoje resurse, označava još jednu fazu bliske saradnje između Crne Gore i NATO.
Uz izražavanje zadovoljstva zbog uspješnog procesa potpisivanja Protokola o pristupanju Crne Gore u NATO, britanski ambasador je ukazao da o intenzitetu bilateralne saradnje Crne Gore i Velike Britanije govori i aktuelna dvodnevna posjeta generala Gordona Mesindžera (Gordon Messenger), zamjenika načelnika generaštaba Oruđanih snaga Velike Britanije, što je do sada posjeta najvišeg ranga britanskih oficira Crnoj Gori od proglašenja njene nezavisnosti.
Državni sekretar u Ministarstvu odbrane, Slobodan Filipović je istakao da je osnovni cilj projekta pružanje podrške Ministarstvu odbrane u demilitarizaciji 403 tone viška naoružanja na način koji garantuje bezbjednost i odgovoran odnos prema očuvanju životne sredine.
On je podsjetio da je Crna Gora na svojoj teritoriji naslijedila velike količine zastarjelog naoružanja i ubojnih sredstava, koji su prepoznati kao veliki bezbjednosni rizik. Filipović je istakao da je naša država kroz druge projekte OEBS-a i UNDP (MONDEM), i u saradnji sa Sjedinjenim Američkim Državama, uspjela da ukupne količine viškova, koji su iznosili preko 10 hiljada tona, smanji za oko 85 odsto.
Filipović se zahvalio Velikoj Britaniji kao vodećoj naciji za realizaciju ovog projekta, SR Njemačkoj, kao zemlji koja je dala najveći finansijski doprinos, ali i ostalim zemljama-kontributorima. On je istakao uvjerenje da će i ovaj projekat doprinijeti produbljivanju saradnje između Crne Gore i NATO-a i predstavljati dodatni dokaz uspješnog partnerstva.
U Crnoj Gori trenutno ima oko dvije hiljade viška naoružanja. Očekuje se da se istovremeno sa realizacijom Fonda, kojim se uništavaju 403 tone, kroz ostale projekte uništi i preostali dio viška. Ovaj proces biće realizovan u Crnoj Gori.