Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

U cilju informisanja o štetnom insektu azijska strižibuba u Lastvi Grbaljskoj postavljeni bilbordi

Objavljeno: 03.02.2017. 21:24 Autor: MPRR

MPRRNa dva lokaliteta duž magistralnog puta u Lastvi Grbaljskoj ovih dana postavljeni su bilbordi o azijskoj strižibubi, štetnom insektu koji napada listopadno drveće i koji se u Crnoj Gori, upravo na tom lokalitetu, pojavio krajem 2015. godine.

Cilj postavljanja bilborda je informisanje stanovništva o tom štetnom organizmu, njegovom izgledu i simptomima koje prouzrokuje na biljkama domaćinima, da bi u slučaju sumnje na prisustvo azijske strižibube obavjestili Upravu za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove ili nadležnog fitosanitarnog inspektora. Kampanja podizanja svijesti o važnosti zajedničke akcije i saradnje u borbi protiv ovog štetnog organizma sprovodi se kroz EU projekat “Razvoj bezbjednosti hrane i fitosanitarnih službi u Crnoj Gori”, konkretno kroz aktuelni projekat uvođenja sistema biljnih pasoša u Crnoj Gori.

Azijska strižibuba (Anoplophora glabripennis (Motschulsky) je veoma štetan insekat koji u područjima gdje je unešen pravi ogromne štete na velikom broju vrsta listopadnog drveća. Porijeklom je iz Kine, Demokratske Republike Koreje i Republike Koreje.

Zbod sve većeg prisustva azijske strižibube u evropskim zemljama - Italiji, Austriji, Francuskoj, Njemačkoj, Holandiji, Velikoj Britaniji, Švajcarskoj, Evropska Komisija donijela je 2015. godine odluku o sprovođenju hitnih fitosanitarnih mjera.

U skladu sa tom odlukom EK, Ministarstvo poljoprivrede i ruralnog razvoja donijelo je pravilnik kojim su propisane fitosanitarne mjere koje Crna Gora sprovodi u cilju sprječavanja unošenja i širenja azijske strižibube. Da bi se mjere uspješno sprovodile potrebna je saradnja sa držaocima bilja koji su, prema Zakonu o zdravstvenoj zaštiti bilja, odgovorni, odnosno dužni da sprovode te mjere i da obavijeste nadležne u slučaju da primijete bilo kakvu novu ili neuobičajenu pojavu, kao i sumnju na prisustvo štetnog organizma, u ovom slučaju azijske strižibube.

Nalaz azijske strižibube u Crnoj Gori potvrđen je u oktobru 2015. godine samo na lokaciji u Lastvi Grbaljskoj, u neposrednoj blizini glavnog puta od Jaza prema Tivtu, i to na jednoj vrbi. Na stablu se nalazila jedna odrasla jedinka i dvije larve. Na području nalaza sprovedene su propisane mjere i u toku je intenzivan nadzor koji podrazumijeva zdravstvene preglede biljaka koje mogu biti domaćini ovog insekta, kao što su javor, divlji kesten, breza, lijeska, vrba, bukva i druge.

Poseban značaj za sprečavanje širenja ove štetočine koja bi mogla da pričini ogromne štete, naročito u crnogorskim šumama, jeste kvalitetan i intenzivan nadzor koji bi omogućio blagovremeno sprovođenje mjera u slučaju novih otkrića. Zato je kampanja o podizanju svijesti javnosti i informisanju o azijskoj strižibubi način da se u nadzor uključe držaoci bilja, ali i šira javnost.

Značaj biljnih pasoša

Sve veći izazovi u oblasti zaštite zdravlja bilja uzrokovani pojavom novih štetnih organizama koji se brzo prenose na globalnom nivou, ukazuju na značaj sistema biljnih pasoša koji se, shodno pravilima EU, uvodi i u

Crnoj Gori. Konkretno, određeno bilje i određeno drvo, koje nosi rizik od prenošenja azijske strižibube, prilikom premještanja u području prisustva i iznošenju iz tog područja, mora pratiti biljni pasoš, kako je propisano navedenim pravilnikom. Takođe, ukoliko prilikom uvoza bilje dolazi iz takvog područja, fitosertifikat koji ga prati zamjenjuje se biljnim pasošem.

PR Služba Ministarstva poljoprivrede i ruralnog razoja
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?