- Vlada Crne Gore
Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija Otpočele obuke stručnih službi škola i centara za ...
Otpočele obuke stručnih službi škola i centara za socijalni rad u okviru programa „Prevencija nasilja u školama“
U organizaciji Ministarstva prosvjete i Zavoda za dječiju u socijalnu zaštitu otpočele obuke stručnih službi škola i centara za socijalni rad u okviru programa „Prevencija nasilja u školama“ koji je podržan od strane kancelarije UNICEF-a u Crnoj Gori.
Obuke imaju za cilj jačanje škola i njihovo povezivanje sa službama socijalne i dječije zaštite što proizilazi iz propisanih obaveza iz Uputstva “Podjela odgovornosti i postupanje u cilju prevencije i u slučajevima pojave nasilja”.
Teme obuka odnose se na program “Škola bez nasilja” i Uputstva školama: „Podjela odgovornosti i postupanje u cilju prevencije i u slučajevima pojave nasilja”; “Uloga centara za socijalni rad u suzbijanju nasilja u školama“ i “Praktična primjena formulara iz Uputstva”.
Osnovni zadatak ovih obuka jeste da škole primijene znanja i mjere kad se uoči i prepozna bilo koji oblik nasilja, zlostavljanja i zanemarivanje đece, da se povežu sa kolegama iz centara za socijalni rad kako bi se ostvario i zaštitio najbolji interes đeteta.
Za škole i centre za socijalni rad u Podgorici, Golubovcima, Tuzima, Cetinju obuke se realizuju 9. i 10. februara, zatim u Nikšiću, Plužinama, Šavniku i Danilovgradu 17. februara.
Obuke za škole i centre za socijalni rad u Baru, Ulcinju, Herceg Novom, Tivtu, Kotoru, Budvi biće održane 21. februara, dok su obuke za škole i centre za socijalni rad u Bijelom Polju, Kolašinu, Mojkovcu, Beranama, Rožajama, Pljevljima i Plavu planirane za 24. februar 2017. godine.
Ideja je da se podstakne multisektorska saradnja i pristup radu u situacijama kada se nasilje dogodi uzimajući u obzir međusektorski karakter problematike nasilja nad đecom i među đecom. Na ovaj način se postiže povezivanje, tematsko i funkcionalno orijentisanje ka efikasnom tretiranju nasilja.
Projekat ,,Škola bez nasilja - sigurno školsko okruženje“ otpočeo je 2005/2006. godine, a namijenjen je učenicima, nastavnom i vannastavnom osoblju, roditeljima i cjelokupnoj zajednici u cilju smanjenja i sprečavanja nasilja među školskom đecom.
U dosadašnjem periodu pripremljeni su Priručnik za rad, Brošura za roditelje, Upitnik za procjenu vršnjačkog nasilja, Uputstvo „Podjela odgovornosti i postupanje u cilju prevencije i u slučajevima pojave nasilja”.
PR služba Ministarstva prosvjete