- Vlada Crne Gore
Ministarstvo finansija Sporazum o trgovinskim olakšicama stupio na snagu
Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva
Sporazum o trgovinskim olakšicama stupio na snagu
Objavljeno: 02.03.2017. • 18:23 Autor: Ivona Mihajlović - administrator
Stupanje na snagu Sporazuma o trgovinskim olakšicama Svjetske trgovinske organizacije označeno je kao jedan od najvažnijih koraka za daljem razvoju međunarodnog trgovinskog sistema. „U istoriji postojanja Svjetske trgovinske organizacije, ovo je najznačajniji Sporazum do sada postignut“, istaknuto je iz ove organizacije.
Sporazum predstavlja prvi multilateralni sporazum donijet od osnivanja Svjetske trgovinske organizacije i kao najvažniji dio Bali paketa usvojen je na devetoj Ministarskoj konferenciji ove organizacije. Isti je stupio na snagu 22. februara ove godine kada je, shodno predviđenoj proceduri, ratifikovan u 2/3 od ukupnog broja zemalja članica Svjetske trgovinske organizacije.
Sporazum sadrži set mjera usmjerenih ka ubrzanju kretanja, oslobađanja i carinjenja robe, uključujući robe u tranzitu. Njegova primjena teži ka stvaranju transparentnog, pouzdanog i predvidivog okruženja za prekograničnu trgovinu. Pored navedenog predviđa i odredbe za efikasnu saradnju između carinskih i drugih organa nadležnih za prekogranično kretanje robe.
Studija Svjetske trgovinske organizacije procjenjuje da će implementacija ovog Sporazum imati veći uticaj na smanjenje trgovinskih troškova nego eliminisanje svih preostalih carina širom svijeta. U prilog ovoj činjenici su i rezultati OECD studije koja pokazuje da će puna implementacija Sporazuma na globalnom nivou uticati na smanjenje troškova trgovine između 11,9% i 15,1%, pri čemu se smanjenje navedenih troškova za grupu zemlja sa gornjim srednjim nivoom dohotka, kojima pripada Crna Gora, procjenjuje na nivo do 12.9%.
Važna komponenta ovog Sporazuma odnosi se na unaprijeđenje efikasnosti procedura za izvoz i prevazilaženje uskih grla na izvoznoj strani. U kontekstu Crne Gore značajno je istaći da se očekuje da će izvoz zemalja u razvoju rasti između 14% i 22%, kao i da se benefiti od izvoza na globalnom nivou procjenjuju u iznosu do 1 bil. US dolara godišnje. Pored navedenog implementacija ovog Sporazuma pomoći će zemljama u razvoju da diversifikuju izvoz, povećaju konkurentnost malih i srednjih preduzeća, dalje unaprijede ambijent za privlačenje stranih direktnih investicija, smanje mogućnosti za korupciju na granici i shodno tome unaprijede sistem naplate prihoda.
Navedeni Sporazum je u formi zakona usvojen u crnogorskom Parlamentu u martu mjesecu 2016. godine, čime su se stekli uslovi za upućivanje instrumenta ratifikacije Sekretarijatu STO-a. Predajom instrumenta ratifikacije (10. maja 2016. godine), Crna Gora je okončala ratifikacioni postupak i zvanično se obavezala na primjenu navedenog Sporazuma.
Sprorazum će primjenjivati svi organi nadležni za prekograničnu trgovinu, a najveći dio njegovih odredbi je u nadležnosti Ministarstva finansija i Uprave carina.
Vezani članci:
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?