Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Započeta realizacija „ADRIATIC 2018“ projekta u okviru Mehanizma Unije za civilnu zaštitu

Objavljeno: 03.03.2017. 22:00 Autor: MUP
Direktorat za vanredne situacije MUP-a započeo je sa realizacijom projekta „ADRIATIC 2018“ koji se odnosi na organizovanje terenske vježbe civilne zaštite.

Konzorcijum koji implementira projekat sačinjavaju Državna uprava za zaštitu i spašavanje Republike Hrvatske (koordinator), Direktorat za vanredne situacije MUP-a, Uprava za civilnu zaštitu i humanitarnu pomoć Republike Slovenije i Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture Republike Hrvatske. Ukupan budžet projekta je 718.174 eura, od čega Evropska komisija pokriva 85% cjelokupnih troškova.

Glavni cilj projekta je jačanje regionalne i prekogranične saradnje u oblasti civilne zaštite, upoznavanje sa procedurama i funkcionisanjem Mehanizma Unije za civilnu zaštitu, testiranje i uvježbavanje standardnih operativnih procedura, razmjena informacija, znanja i najbolje prakse između spasilačkih timova, poboljšanje odgovora na incidente na moru koji zahtijevaju zajednički odgovor na zagađenje mora i obale uz pomoć Mehanizma Unije za civilnu zaštitu.

Projekat je pripremljen u okviru finansijskog instrumenta Mehanizma Unije za civilnu zaštitu, Poziv za podnošenje predloga projekata – vježbe Mehanizma Unije za civilnu zaštitu, a sprovodiće se u periodu od 1. januara 2017. godine do 30. juna 2018. godine (18 mjeseci).

ADRIATIC 2018 će služiti kao platforma koja ima za cilj uključiti sve raspoložive resurse na lokalnom, nacionalnom, regionalnom i međunarodnom nivou, identikovati moguće nedostatke, područja interesa, kao i najefikasnija rješenja za poboljšanje spremnosti i odgovora u slučaju pomorske nesreće.

Osim terenske vježbe civilne zaštite, koja je planirana za maj 2018. godine na lokaciji Splitskog akvatorijuma, održaće se dvije radionice, jedna na temu „Gašenja požara na velikim brodovima i podvodnim aktivnostima“, a druga na temu „Odgovor na zagađenje otvorenog mora i obale“. Projektom je planirano objavljivanje priručnika Oiled Shoreline Clean-up Manual, koji sadrži uputstva za čišćenje obale zagađene naftom, a moći će ga koristiti svi uključeni u navedenu problematiku i po završetku projekta.

Projektne aktivnosti su već započele i koristimo ovu priliku da upoznamo širu javnost s ovim vrijednim projektom i njegovim aktivnostima o kojima se jako malo govori, a prijetnja na Jadranskom moru postoji u svim državama partnerima u projektu.

Želimo istaći da su do sada održana dva sastanka projektnih partnera i to inicijalni sastanak (kick-off meeting) u Briselu sa predstavnicima Generalnog direktorata za evropsku civilnu zaštitu i aktivnosti humanitarne pomoći Evropske komisije (DG ECHO), 2. februara 2017. godine i inicijalni sastanak partnera u Zagrebu, 28. februara 2017. godine.
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?