- Vlada Crne Gore
Saopštenje sa 20. sjednice Vlade Crne Gore
Saopštenje sa 20. sjednice Vlade Crne Gore
Vlada je, na današnjoj 20. sjednici kojom je predsjedavao predsjednik Duško Marković, utvrdila Predlog zakona o taksama na upotrebu duvanskih proizvoda i elektroakustičnih i akustičnih uređaja u ugostiteljskim objektima, kojim se omogućava vlasnicima, odnosno korisnicima ugostiteljskih objekata upotreba duvanskih proizvoda u dijelu ugostiteljskog objekta, kao i upotreba elektroakustičnih i akustičnih uređaja i nakon 24 časa za period organizovanja kulturno zabavnog programa na otvorenom i zatvorenom prostoru, uz plaćanje propisane takse. Predloženim odredbama stvaraju se uslovi za podršku i razvoj biznisa u ugostiteljskoj djelatnosti, posebno imajući u vidu što je od strane vlasnika ugostiteljskih objekata ukazano na činjenicu da zabrana korišćenja duvanskih proizvoda značajno smanjuje promet. Takođe je od strane udruženja poslodavaca ukazano i da ne bi bilo cjelishodno uvoditi ovakve zabrane pred turističku sezonu, jer i turisti ovakvu mogućnost prepoznaju kao povoljnost.
Usvojena je Informacija o rezultatima pregovora sa sa Credit Suisse AG, London Branch u vezi sa zaduživanjem Crne Gore u formi kreditnog aranžmana u iznosu od 30 miliona eura, i kreditnog aranžmana u iznosu do 50 miliona eura, kod iste banke, čime je bitno smanjena zaduženost kod te banke i zaključen po Crnu Goru povoljniji aranžman. Dug je sa 150 miliona eura smanjen na 80 miliona eura, uz dogovorene povoljnije uslove sa aspekta kamate, jer je umjesto dosadašnjeg dvanaestomjesečnog EURIBOR-a uvećanog za 6,5 odsto dogovoren tromjesečni EURIBOR uvećan za 3,9 odsto. Takođe je umanjena svota za obradu kredita jer je dogovoreno 0,75 odsto od odobrenog kredita, umjesto ranijih 1,95 odsto.
U cilju racionalizacije potrošnje i realizacije mjera štednje, Vlada je donijela Odluku o izmjeni Odluke o varijabilnom dijelu zarade. Odlukom se smanjuje varijabilni dio zarade sa 80 odsto na 50 odsto prosječne zarade.
Usvojen je Predlog strategije za prevenciju i zaštitu djece od nasilja u porodici sa Akcionim planom 2017-2021, kojom je obuhvaćeno većinsko stanovništvo, nacionalne manjine i emigranti, do 18 godina starosti. Strategija, na bazi međunarodnih standarda predviđenih Konvencijom o pravima djeteta identifikuje i razrađuje šest strateških ciljeva koji se odnose na: zakonodavstvo i politike koje djecu štite od svih oblika nasilja; unapređenje institucionalnog okvira za brigu i zaštitu djeteta; osnaživanje pravosudnog sistema; pokretanje promjena u društvenim normama i kulturnoj praksi; razvijanje životnih vještina kod djece kako bi se spriječilo nasilje i kreiranje sistema za monitoring, evaluaciju i istraživanje. Strategijom je predviđeno umrežavanje baze podataka relevantnih ministarstava, kao i formiranje komisije sastavljene od predstavnika nadležnih institucija i NVO sektora, za praćenje njene implementacije.
Vlada je usvojila Informaciju o ispunjenosti uslova za početak primjene novog Zakona o upravnom postupku. Tim povodom, zaduženi su svi subjekti da intenziviraju napore i aktivnosti za stvaranje uslova koji će omogućiti da novi Zup počne da se primjenjuje 1. jula 2017. godine, što je jedan od bitnih preduslova za podizanje kvaliteta upravnih usluga i stvaranje servisno orijentisane javne uprave za koje se Vlada odlučno zalaže.
Usvojena je Informacija o portalu eUprave za 2016. godinu. U cilju stvaranja moderne i efikasne državne administracije značaj elektronske uprave prepoznat je, prije svega, kroz realizaciju projekta portala e-uprave, koji predstavlja jednu od osnovnih karika u njenom razvoju. Razvijen je kao svojevrstan elektronski šalter državne uprave prema fizičkim i pravnim licima, kao i unutar samih organa uprave. U izvještajnom periodu Portal je posjetilo 43 odsto više korisnika u odnosu na period od početka rada 2011. godine do kraja 2015. godine. Takođe, broj e-usluga na Portalu je porastao za 48 osto u prošloj godini, u odnosu na uporedni period.
Vlada je usvojila Informaciju o aktivnostima na projektu „Upravljanje industrijskim otpadom i čišćenje“, koja sadrži presjek započetih pripremnih aktivnosti na remedijaciji četiri lokacije koje su obuhvaćene projektom, i to: Kombinat Aluminijuma Podgorica (2 bazena crvenog mulja i deponija čvrstog otpada), Jadransko brodogradilište Bijela (grit i kontaminirano zemljište), Termoelektrana Pljevlja (deponija pepela i šljake Maljevac) i Rudnik „Šuplja stijena“ (jalovište Gradac).
Informacija o realizaciji i efektima politika u oblasti preduzetništva i biznisa, sa preporukama za intenziviranje aktivnosti u preduzetim programima i projektima, koju je Vlada usvojila predstavlja pregled mjera, aktivnosti i efekata po resorima, u pravcu podsticanja preduzetništva i biznisa sa posebnim akcentom na finansijsku podršku (direktnu i indirektnu) razvoju preduzetništva i biznisa i regulatorne reforme.
Usvojena je i Informacija o preispitivanju i stvaranju pretpostavki za realizaciju projekta mosta „Verige“.
Vlada je usvojila Operativni plan poboljšanja energetske efikasnosti za 2017. godinu, sa Izvještajem o realizaciji u prošloj godini. Operativni plan sadrži pregled mjera energetske efikasnosti, čija realizacija je planirana na 56 objekata u nadležnosti organa državne uprave, sa ukupnim procijenjenim budžetom u iznosu od 8.218.587 eura. Ukupan budžet za prošlu godinu iznosio je 10.837.114. eura, od čega je utrošeno 8.751.456. eura.
Na današnjoj sjednici, Vlada je usvojila Izvještaj o realizaciji projekta „Uključivanje građana u borbu protiv sive ekonomije“. Od početka realizacije projekta Upravi za inspekcijske poslove i Poreskoj upravi podnijeto preko 11.000 prijava građana u oblasti sive ekonomije, koje su rezultirale kaznama u ukupnoj vrijednosti od preko 2,2 miliona eura, čime je prikupljena suma od 833.548 eura za investiranje u projekte od opšteg društvenog značaja.
SLUŽBA ZA ODNOSE S JAVNOŠĆU VLADE CRNE GORE