- Vlada Crne Gore
Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija Održana koferencija “Servisi za čuvanje podataka k...
Održana koferencija “Servisi za čuvanje podataka kao model za unapređenje naučno-istraživačke djelatnosti u Crnoj Gori“
U organizaciji Centra za monitoring i istraživanje (CeMI) danas je u prostorijama PR Centra u Podgorici održana regionalna konferencija “Servisi za čuvanje podataka kao model za unapređenje naučnoistraživačke djelatnosti u Crnoj Gori“ sa ciljem podsticanja diskusije među donosiocima odluka, naučnoistraživačkim institucijama i istraživčima o potrebi uspostavljanja trajne infrastrukture za čuvanje podataka dobijenih u naučnoistraživačkim aktivnostima iz oblasti društvenih nauka, te omogućavanje sekundarne analize ovih podataka.
Konferenciju su otvorili Mubera Kurpejović, generalna direktorica Direktorata za visoko obrazovanje u Ministarstvu prosvjete, Darko Petrušić, generalni direktor Direktorata za naučnoistraživačku djelatnost u Ministarstvu nauke, Maja Drakić - Grgur, predsjednica Centra mladih naučnika, Crnogorska akademija nauka i umjetnosti i Zlatko Vujović, predsjednik Upravnog odbora, CeMI.
Kurpejović je pohvalila pokretanje ovakvog projekta ističiću njegovu regionalnu komponentu koja je od velikog značaja za naučno – istraživački rad regiona. Ona je istakla da u vemenu brzih promjena čiji smo svjedoci, ovakav projekat koji podrazumijeva objedinjavanje podataka naučnih istraživanja predstavlja veliki korak naprijed za nauku i obrazovanje. Takođe, Kurpejović je istakla da je edan od prioriteta Vlade Crne Gore poboljšanje kvaliteta obrazovanja koji je usko povezan sa kvalitetom nastavnog kadra, te će jedan ovakav servis biti od koristi nastavnom kadru i mladim itraživačima kako bi mogli da razmijene podatke i rezultate do kojih dolaze u svojim istraživanjima i učine ih dostupnim javnosti.
Darko Petrušić, generalni direktor Direktorata za naučnoistraživačku djelatnost u Ministarstvu nauke izrazio je zadovoljstvo zbog pokretanja ovog projekta koji će omogućiti čuvanje i publikovanje podataka naučno - istraživačkog rada i otvoriti pristup njegovim rezultatima. On je predstavio projekat Ministarstva nauke „Naučna mreža“ koji predstavlja informacioni sistem za pružanje podataka vezanih za naučnike i istraživače iz Crne Gore i dijaspore zasnovan na ideji da se na jednom mjestu, dostupnom svima prikažu svi naučni radnici i njihova dostignuća na polju nauke i istraživanja.
Predsjednica Centra mladih naučnika Maja Drakić Grgur je pohvalila Ministarstvo prosvjete i Ministarstvo nauke za rad na unapređenju obrazovanja i nauke i dodala da je interesovanje mladih za nauku u značajnoj mjeri poraslo. Ona je istakla da će ovaj servis biti značajan ne samo u dijelu dostupnosti sekundarnih rezultata istraživanja, već i zbog objavljivanja primarnog istraživanja.
Predsjednik Upravnog odbora CeMI Zlatko Vujović rekao je da Crnu Goru odlikuje mala istraživačka zajednica sa skromnim resursima, te bi stoga pristup podacima naučno – istraživačke djelatnosti zemlje i regiona bio od izuzetnog značaja. Kao primjer uspješne primjene naučnog metoda u praksi, on je naveo upravo primjenu naučnog metoda od strane CeMI-ja prilikom obrade rezultata izbora.
Nakon uvodnih izlaganja uslijedio je panel ”Kako do servisa za čuvanje podataka u Crnoj Gori?” na kojem su predstavljeni studija i rezultati istraživanja, a tokom kojeg su govorili: Marina Matijević, načelnica Odjeljenja za ICT, Ministarstvo prosvjete Crne Gore, Smiljana Prelević, sekretarka Ministarstva nauke, Vjenčeslava Ševaljević, šefica Odjeljenja za razvoj bibliotečke djelatnosti, Nacionalna biblioteka ,,Đurđe Crnojević”, Ivana Vujović, autorka studije i istraživanja „Istraživači u Crnoj Gori i njihovo viđenje dostupnosti podataka” i Nikoleta Tomović, autorka studije „Analiza postojećih potencijala za osnivanje arhive digitalnih podataka u društvenim naukama u Crnoj Gori“.
Tokom Panela II “Servisi za čuvanje podataka u društvenim naukama – iskustvo država regiona i mogućnosti za osnivanje arhive digitalnih podataka u Crnoj Gori” govorili su Jadranka Kaluđerović, Univerzitet Donja Gorica, Institut za strateške studije i projekcije, Adis Balota, dekan Fakulteta za informacione tehnologije, Univerzitet Mediteran, Đorđije Blažić, dekan Fakulteta za državne i evropske studije, Savo Tomović, direktor Centra informacionog sistema UCG, Marijana Glavica sa Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i Aleksandra Bradić – Martinović sa Instituta za ekonomsku diplomatiju u Beogradu.
Konferencija je održana u okviru projekta „Servisi za čuvanje podataka u Jugoistočnoj Evropi“ (South-Eastern European Data Services – SEEDS), koji vodi Švajcarski stručni centar u oblasti društvenih nauka, uz stručnu podršku Konzorcijuma evropskih arhiva podataka u društvenim naukama (eng. Consortium of European Social Science Data Archives).
PR služba Ministarstva prosvjete