Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Značajan potencijal energetske efikasnosti

Objavljeno: 18.04.2017. 16:06 Autor: Ministarstvo ekonomije
Prepoznajući značaj potencijala koje naša država ima u pogledu korišćenja energije iz obnovljivih izvora i unapređenja energetske efikasnosti, Ministarstvo ekonomije istovremeno implementira više projekata u ovoj oblasti, kaže za Dnevne novine Draženka Božović, portparol u ovom resoru.

Oni se, kako ukazuje, uglavnom mogu svrstati u dvije grupe i to u projekte namijenjene javnim objektima i projekte namijenjene građanima Crne Gore. Na ovaj način, mjere energetske efikasnosti se primjenjuju kako u javnim objektima, tako i u sektoru domaćinstva.

Projekti namijenjeni javnim objektima su "Energetska efikasnost u Crnoj Gori dodatno finansiranje", finansiran iz kredita Međunarodne banke za obnovu i razvoj, i "Program energetske efikasnosti u javnim zgradama" finansiran iz kredita i donacije Njemačke razvojne banke.

Ministarstvo ekonomije"Projekti namijenjeni građanima Crne Gore su "Energy Wood II", koji predstavlja beskamatni kredit za ugradnju sistema za grijanje na moderne oblike biomase, i projekat "Solarni katuni", koji podrazumijeva ugradnju fotonaponskih sistema na katunima. Oni promovišu upotrebu obnovljivih izvora i omogućavaju građanima da što jeftinije, jednostavnije i lakše nabave i koriste ove vrste modernih energetskih sistema. Ovi projekti su pionirski, ne samo u Crnoj Gori, već i u cijelom okruženju i kao takvi služe za primjere uspješne prakse", navodi Božović.

UNAPRIJEĐENO 15 OBJEKATA

Govoreći o projektu "Energetska efikasnost u Crnoj Gori dodatno finansiranje", Božović je pojasnila da ima za cilj poboljšanje energetskih karakteristika u zdravstvenim objektima. Riječ je, kako dodaje, o nastavku implementacije projekta "Energetska efikasnost u Crnoj Gori", preko kojeg je energetski unaprijeđeno 15 javnih objekata, od kojih devet obrazovnih i šest zdravstvenih.

"Za realizaciju projekta obezbijeđeno je pet miliona eura po osnovu kredita koje je Vlada Crne Gore dobila od Međunarodne banke za obnovu i razvoj. Do sada je energetski unaprijeđeno šest objekata, i to Opšta bolnica "Danilo I" i Dom zdravlja na Cetinju, Opšta bolnica i Dom zdravlja u Kotoru, kao i Institut za bolesti djece i Klinički centar Crne Gore", ističe Božović.

Prema njenim riječima, do kraja implementacije projekta 30. marta iduće godine biće energetski unaprijeđeno još pet zdravstvenih objekata Dom zdravlja Nikšić, Dom zdravlja Kolašin, Dom zdravlja Andrijevica, Zdravstvena stanica Petnjica i Zdravstvena stanica Murino.

"Program energetske efikasnosti u javnim zgradama" finansiran je od kredita i donacije Njemačke razvojne banke, od kojih je 13,44 miliona eura iskorišćeno za prvu fazu projekta, a 22,74 miliona za drugu. Božović kaže da je u okviru prve faze, koja je trajala od januara 2012. do decembra 2015. godine, izvršena primjena mjera energetske efikasnosti u 20 osnovnih i srednjih škola i jednom studentskom domu, pri čemu je ukupna vrijednost uloženih sredstava iznosila 13,285 miliona eura.

"Implementacija druge faze programa je počela u januaru 2015. godine, a završetak je planiran tokom 2020. Njome će biti obuhvaćena primjena mjera energetske efikasnosti u odabranim obrazovnim ustanovama, koje su u nadležnosti Ministarstva prosvjete, zatim administrativnim objektima u nadležnosti Uprave za imovinu, kao i odabranim objektima Ministarstva rada i socijalnog staranja", rekla je Božović.

Do sada je u okviru druge faze programa izvršena primjena mjera energetske efikasnosti u Gimnaziji "Petar I Petrović Njegoš", JPU "Irena Radović", OŠ "Njegoš", OŠ "Bedri Elezaga", OŠ "Milorad Musa Burzan", OŠ "Božidar Vuković Podgoričanin", Srednjoj elektrotehničkoj školi "Vaso Aligrudić", Srednjoj građevinsko-geodetskoj školi "Marko Radević" i Srednjoj stručnoj školi "Spasoje Raspopović".

"Radovi su izvedeni u toku 2016. godine, a njihova vrijednost je 5,3 miliona eura" naglasila je Božović.

PODRŠKA NORVEŠKE

U planu je i rekonstrukcija JU Resursni centar "1. jun", JU Resursni centar za djecu i mlade "Podgorica", OŠ "Milan Vukotić" i Gimnazije "Slobodan Škerović". Pored toga, planiran je i početak radova na objektu JPU "Naša radost" u Herceg Novom.

Ministarstvo je u 2015. od Vlade Norveške dobilo grant od 2.200.000 norveških kruna, radi realizacije programa ENERGY WOOD II.

"Ovo je nastavak projekta ENERGY WOOD, koji je finalizovan u 2015. godini, a u okviru kojeg je instalirano 243 sistema na moderne oblike biomase u crnogorskim domaćinstvima. Ministarstvo je sprovelo odabir firmi kvalifikovanih distributera/instalatera, kao i odgovarajuću proceduru izbora banaka, partnera na projektu. Realizacija projekta ENERGY WOOD II je počela 7. oktobra 2015. godine. Do septembra 2016. godine, u okviru ovog programa je ugrađeno oko 532 sistema za grijanje na moderne oblike biomase", zaključila je Božović. Bo.D.


Na katunima ugrađeno 189 solarnih sistema

U saradnji sa Ministarstvom poljoprivrede i ruralnog razvoja, Ministarstvo ekonomije je realizovalo projekat "Solarni katuni" koji ima za cilj da se na objektima na katunima, koji nijesu povezani na električnu mrežu, postave solarni sistemi za proizvodnju struje.

"U 2012. i 2013. godini u okviru ovog projekta je ugrađeno 189 fotonaponskih sistema. Aktivnosti na ovom projektu biće nastavljene i u narednom periodu", navela je Božović.

Bojana Despotović
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?